Pleksi

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Pleksi, renkli ve renksiz çeşidi bulunan plastik camdır. Poli(metil metakrilat) (PMMA), metil metakrilat'tan türetilen bir sentetik polimerdir. Mühendislik plastiği olduğundan, şeffaf bir termoplastiktir.

PMMA aynı zamanda akrilik, akrilik cam olarak bilindiği gibi Crylux, Plexiglas, Acrylite, Astariglas, Lucite, Perclax, Perspex ve Pleksi ticarî isimleri ve markaları ile de bilinir.

Bu plastik, camın hafif veya kırılmaya karşı dayanıklı bir alternatifi olarak genellikle tabaka hâlinde kullanılır.

Kristalimsi olmayan camsı bir madde olduğundan genellikle teknik olarak bir cam türü olarak sınıflandırılır - bu nedenle, "akrilik cam" da denilir.

Saydam ve yarı saydam olabilir. Kolay işlenebilen, kesilebilen delinebilen, hafif bir plastik yapısı vardır. Piyasada genellikle 1,5-2,5mm kalınlığında düz levhalar hâlinde bulunur. 90 °C sıcaklıkta ya da 90 °C - 115 °C de etüvde ısıtılarak yumuşatılır. Böylece kalıplanarak istenilen biçim verilebilir. Camdan daha dayanıklı ve hafiftir. Tek dezavantajı termodinamik bir yapıda olduğundan yanmaya karşı dayanıklılığı daha azdır. (Döküm) Pleksiglas, istenen her şekle rahatlıkla uygulanma imkânı verir. Pleksiglasların en büyük özelliği döküm levha olmasıdır. Pleksiglas kullanıcılarını imalat aşamasında zor durumda bırakmaz. Pleksiglas ekstruder lavhalar gibi kesimde, şişirmede ve şekillendirmede problem çıkarmaz. Genleşme katsayısı, yoğunluk, yumuşama noktası, sertlik gibi teknik özellikleri standartlara uygun ve polimer sayısı yüksektir.

Pleksi özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

• Işık geçirgenliği yüksek ve darbelere karşı dayanıkdır. Pleksiglas’ın ışık geçirgenliği cama oranla %92’dir. Darbelere karşı dayanıklılığı ise camda 6 kat daha fazladır. Keskin kenarlı değildir. Yaralanmalara sebep olmaz. Isı geçirgenliği camdan %20 daha azdır.
• (Döküm) pleksiglas iklim şartlarına karşı dirençlidir. Opak, şeffaf ve floresan renklerde üretilir ve plastiklere oranla iklim şartlarına daha dirençlidir. Solmaz, kırılmaz. İç ve dış mekanlarda rahatlıkla kullanılır.
• (Döküm) pleksiglas ısıya dayanıklıdır. Döküm Pleksiglas kalınlıklarına göre 75 °C’den itibaran yumuşar ve şekil vermeye hazır hale gelir.
• (Döküm) Pleksiglas bakır sertliğindedir.
• (Döküm) Pleksiglas’a istenen form rahatlıkla verilir. İstenen forma girmesi için Alglas Pleksi’ye 120°-150 °C’e yeterlidir. Soğuduktan sonra verdiğiniz form sabit kalır.

Kullanım alanları[değiştir | kaynağı değiştir]

Pleksi veya pleksiglasların kullanım alanlarını masa ve sehpa ayakları, dekorasyon ve iç mimari, merdiven küpeşte ve trabzanları, ev ve büro mobilyaları, aydınlatma elemanları, antika teşhir üniteleri, tekne, yat dekorasyon ve aksesuarları, banyo ve mutfak aksesuarları, yatak başları, vitrin standları, hediyelik eşya, takı ve endüstriyel alanlardır.