Krom

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Metalik bir element olan Krom'un atom numarası 24, atom ağırlığı 51,996'dır.

Özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Periyodik tabloda Krom'un yeri
Krom kristali (%99.999 saflık).

Krom çok sert olması ve erime noktasının 1857 °C olması nedeniyle, metallere sertlik sağlanması ve zırhlı araç yapımı için kullanılır. En önemli kullanım alanı Ni ile beraber paslanmaz çeliklerdedir. Oluşturdugu kromoksit tabakası çelik yüzeyini film tabakası gibi kaplar ve kimyasal korozyona karşı dayanıklılık sağlar.

Krom doğada +3 yüklüdür, indirgenme reaksiyonuyla +6 değerlik alır. Toz formdaki krom, deri tabaklamada uzun yıllardır kullanılmaktadır. Deriye uzun süre dayanma özelliği kazandırır. Ayrıca 118 elementten 24. sıradadır. Latincesi Chromium'dur ve simgesi Cr'dir.

Krom kandaki şekerin hücrelere aktarılmasına yardımcı olur. Krom yer fıstığı, yumurta sarısı, peynir, üzüm suyu, maya, istiridyede bulunur. Kemiklere de faydası vardır.

Krom sanayi ortamında iş parçalarının haraket ettiği yataklar içerisinde aşınmasınıda engellemektedir. Bir piston ve piston yatağının krom kaplama işlemi yapıldıktan sonra çalışması ile ömrü ortalama 4 - 8 ay arası artmaktadır. ( Tabiki parçadan parçaya değişir) Yani kısaca krom korezyonuda engellemekte ve kayganlı sağlamaktadır.

Bilim adamları tarafından yapılan araştırmalar sonucunda cr+6 elementinin kanser yaptığı yönündeki bilgilere ulaşıldı ancak hala tam olarak kanıtlanamadı.