Tekvir Suresi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Tekvir Suresi
سورة التكوير
Sınıfı Mekki
İsmin anlamı dürmek
Sayısal bilgiler
Sure numarası 81
Ayet sayısı 29
Kelime sayısı 104
Harf sayısı 425

Tekvir Suresi (Arapça:سورة التكوير,Sūrat'ul Tekvīr), Kur'an'ın 81. Suresi olup tamamıyla Mekke’de indirildiğine inanılmaktadır. Sure ismini, ilk ayette geçmekte olan küvviret fiilinin mastar halinden almıştır.[1] Tekvir Suresi'nde kıyamet günü olaylarından bahsedilir.

Tekvir suresinde kıyamet tasviri genel olarak hikmet ve imtihan yeri olarak tanımlanan Dünya hayatının sona ermesi ve Tanrının güç gösterisi yaptığı (Dar-ul kuvve) olağanüstü bir yaşantı veya azap döneminin başladığı kıyamet anlayışından farklıdır. Kıyamet günü Güneş dürülür, yıldızlar dökülür, denizler kaynatılır, dağlar toz duman olur vs. Ancak dağlarda hala vahşi hayvanlar korku içinde bir araya gelir, develer salıverilir, gebeler yavru düşürür, yani hayat bu durumda bile devam eder.

Suredeki kıyamet tasviri bir başka açıdan da değerlendirilebilir; Uzayda cisimler kara delik benzeri dev çekim alanlarına veya daha büyük cisimlerin çekim alanlarına girerek çarpışmalar yaşanabilir. Ancak Dünya yıldızlara göre küçük bir cisimdir ve fizik yasalarına göre olası bir düşme Dünya üzerinde değil, dünyanın çekim alanına girdiği yıldız üzerinde gerçekleşebilir. Evrensel anlamda yıldızların düşmesiyle gerçekleşecek bir bilimsel kıyamet bahsedilen düşmeler ışık hızıyla gerçekleşecek bile olsa, milyarlarca yıllık bir süreci kapsamaktadır.

Suredeki kıyamet anlatımı Kur'anın Kozmos anlayışına ışık tutacak ifadeler de içerir; Kıyamet vakti geldiğinde olacak olaylar anlatılırken kullanılan anlatım: 'Güneş dürüldüğünde, Yıldızlar döküldüğünde’…(Ayet1-2). Ayetler, Evrenle ilgili diğer ayetlerle (mülk suresi 1-5) birlikte ele alındığında Kur’andaki evren tanımının Batlamyus’un Geosentrik evren modeline yakın olduğu sonucuna varılabilir.[2][3]

Sure akustik olarak Kuran'ın güzel surelerden birisidir. Surenin Arapça metnindeki şiirsel ve akustik ahenk Kur'anın iddia edilen ve taklit edilemez denilen edebi üstünlüğü açısından özel bir örnek oluşturur. Sosyolojik açıdan da İslam öncesi Arap toplumu için bir namus sorunu olarak utanç kaynağı olan kız bebeklerin öldürülmelerine vurgu yapmasıyla önemlidir.

Kaynak[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ www.diyanet.gov.tr
  2. ^ http://wikiislam.net/wiki/A_Qur%E2%80%99anic_Understanding_of_the_Universe#Cosmology_of_the_Qur.27an
  3. ^ http://islamiyetgercekleri.wordpress.com/kuranin-uzayi/
Tarihsel önce:
Tebbet Suresi
Wikisource-logo.svg Sure metni: Tekvir Suresi Tarihsel sonra:
A'la Suresi
Kur'an da sırası: