Tevbe Suresi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Tevbe Suresi
سورة التوبة
Sınıfı Medeni
İsmin anlamı tövbe
Başka isimleri Beraat Suresi
Sayısal bilgiler
Sure numarası 9
Ayet sayısı 129
Kelime sayısı 2506
Harf sayısı 10873

Tevbe Suresi (Arapça: سورة التوبة) veya Berae Suresi, Kur'an'ın Medine'de indirildiğine inanılan, başında Besmele bulunmayan, 129 ayetlik, 9. suresi. Adını, Allah'ın kendisine samimiyetle inanan ve tövbe edenleri affedeceğini bildirdiği 104. ayetinden almaktadır.

Tevbe Suresi, Mekkeli müşriklere bir uyarı niteliğindedir. Keza ilk ayeti de bu yönde bir uyarıyla başlamaktadır:Allah ve Resûlünden, kendileriyle antlaşma yapmış olduğunuz müşriklere bir ültimatomdur. Surede yaptıkları antlaşmalara bağlı kalmayan putatapanlara "haram aylar"ın bitmesine kadar süre verildiği, süre bitiminde nerede bulunurlarsa yakalanıp öldürülecekleri, antlaşmalara bağlı kalanlara karşı ise antlaşmalara bağlı kalınmasının gerekliliği ifade edilir.

Tevbe Suresi'nin başında besmele bulunmaması hakkında İslam bilimcileri iddialar öne sürmüşlerdir.

  • Ali'nin bir rivayetine dayandırılan iddiaya göre; surenin yaptıkları antlaşmaları bozan müşriklere bir uyarı niteliği taşımasından dolayı başına besmele yazılmamıştır. Besmelede Allah'ın şefkat ve affedici sıfatını vurgulayan iki isim olmasından dolayı müşriklere affın ve şefkatin söz konusu olmamasıdır.
  • Bir diğer iddiaya göre ise bu sure Enfal Suresi'nin devamı niteliğinde olduğundan ayrı bir sure olarak algılanmamış ve Müslümanlar tarafından besmelesiz olarak yazılagelmiştir.[kaynak belirtilmeli]
  • Diğer iddia ise bu âyetteki kıtal (öldürme) emrinin bulunmasıdır.[1]

İlk beş ayetine kılıç ayetleri ismi verilen Tevbe suresinde baştan sona bir tehdit havası vardır.[2] Bir putperest geleneği olan “Haram aylar” için kullanılan ifadeler ise karmaşıktır; ayetlerde haram aylara uyulması, buna uymayanların azgınlıkta ileri gitmiş olacağı (ayetler 36-37), saldırıların haram ayların sona ermesiyle başlatılacağı Kılıç ayeti'nde ifade ediliyor. Ancak İslâm geleneğinde böyle bir uygulama bulunmamakta, savaş senenin herhangi bir ayında fark gözetilmeksizin yapılmaktadır.[kaynak belirtilmeli]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "TEVBE Suresi". kurantefsiri. http://www.kurantefsiri.com/kuran_tefsiri/tevbe/tevbe_suresi_tefsiri.aspx?ayet=5. Erişim tarihi: 15 Mart 2013. 
  2. ^ [1] Arif tekin, Sümerlerden İslam’a Kutsal Kitaplar ve Dinler

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • DİB'na göre Tevbe: 5 meali
Tarihsel önce:
Maide Suresi
Wikisource-logo.svg Sure metni: Tevbe Suresi Tarihsel sonra:
Nasr Suresi
Kur'an da sırası: