Haşr Suresi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Haşr Suresi
سورة الحشر
Sınıfı Medeni
İsmin anlamı Toplanma
Geliş zamanı Uhud Savaşı'ndan sonra
Sayısal bilgiler
Sure numarası 59
Ayet sayısı 24
Kelime sayısı 447
Harf sayısı 1913

Haşr Suresi (Arapça: سورة الحشر), Kur'an'ın 59. suresidir.

Haşr Suresi, Medine'de Uhud Savaşı'ndan sonra indirildiğine inanılan 24 ayetten oluşur. İsmini ikinci ayette geçen ve 'toplamak' anlamına gelen 'haşr' kelimesinden alır. Haşr Arapça'da bir araya toplama anlamındadır fakat bu surede 'sürgün' anlamında kullanılmıştır.

Haşr Suresi'nde, Allah’ın yüceliğinden, kamu mallarını sosyal adaleti ve refahı yaygınlaştırma yönünde kullanılması gereğinden, Müslümanlar'ın birbirine karşı kin tutamayacağından, münafıklarla Yahudilerin ilişkilerinden, Kur’an’da verilen misallerden insanların ibret alması gerektiğinden bahsedilir.

Sürgün olayı[değiştir | kaynağı değiştir]

Surede anlatılan sürgün olayı Beni Nadir kabilesinin Medine'den sürülmesi olayıdır. Beni Nadir, Medine yakınlarında yaşayan bir yahudi kabilesidir. Peygamber bu toplulukla saldırmazlık antlaşması yapmış, Beni Nadir de bu antlaşmaya Uhud Savaşı'na kadar uymuştur. Bu savaşta Müslümanlar'ın zayıf görünmesi ve Mekkelilere kısmen yenilmiş olmasından cesaretlenen Beni Nadir, Mekkeli müşriklere ittifak teklif etmiş, peygamber de bunu haber alınca bu kabilenin yaşadığı kaleyi kuşatmış. Kabile teslim istemiş ve kuşatma kaldırılarak kendilerinin belirlediği anlaşma hükümlerince yurtlarından çıkarak Arabistan'ın değişik yerlerine sürgüne gönderilmişlerdir.

Bu konu hakkında Haşr Suresindeki ayetler şunlardır:

Ayet 2: “Ehl-i kitaptan inkâr edenleri, ilk sürgünde yurtlarından çıkaran O'dur. Siz onların çıkacaklarını sanmamıştınız. Onlar da kalelerinin, kendilerini Allah'tan koruyacağını sanmışlardı. Ama Allah (O'nun azabı), onlara beklemedikleri yerden geliverdi. O, yüreklerine korku düşürdü; öyle ki evlerini hem kendi elleriyle, hem de müminlerin elleriyle harap ediyorlardı. Ey akıl sahipleri! İbret alın.„
Ayet 3: “Eğer Allah onlara sürgünü yazmamış olsaydı, elbette onları dünyada (başka şekilde) cezalandıracaktı. Ahirette de onlar için cehennem azabı vardır.„

Hakkındaki rivayetler[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu surenin son 3 ayetinin[1] -bazı kaynaklarda 4[2] veya 6[3]-, Allah'ın isimlerini içerdiği için Kur'an'da ayrı bir öneme sahip olduğu hadislerle nakledilmiştir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Tirmizi, Fedailü'l-Kur'an 22, Mevakıt 65; Müsned, 5/26
  2. ^ Kurtubi, El-Cami', ilgili sure tefsiri
  3. ^ Suyuti, ed Dürrü'l Mensur, 8/121; Alusi, ilgili ayetlerin tefsiri
Tarihsel önce:
Beyyine Suresi
Wikisource-logo.svg Sure metni: Haşr Suresi Tarihsel sonra:
Nur Suresi
Kur'an da sırası: