İhlas Suresi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
İhlas Suresi
سورة الإخلاص
Sınıfı Mekki
İsmin anlamı Samimi olmak, içtenlikle yapmak
Sayısal bilgiler
Sure numarası 112
Ayet sayısı 4
Kelime sayısı 15
Harf sayısı 47

İhlas Suresi (Arapça: سورة الإخلاص , Sūrat'ul İhlās), Kur'an'ın 112. suresidir.

Mekke'de indirilmiş olan 4 ayetten oluşur. İhlâs Suresi, Kur'an'ın en kısa surelerinden biridir ve tevhid inancının en kısa ve öz ifadesi olarak kabul edilir.

İhlas’ın anlamı[değiştir | kaynağı değiştir]

İhlas, samimi olmak, dine içtenlikle bağlanmak, esaslarını sırf Allah rızası için uygulamak anlamına gelir. Allah’a bu sûrede anlatıldığı şekilde inanan, tevhit inancını tam anlamıyla benimsemiş ihlâslı bir inanan olacağı için sûre bu adla anılmaktadır.[1]

  • De ki: "O ALLAH BİR'dir,
  • Allah Samed'dir.
  • Doğurmadı ve doğmadı.
  • Hiçbir şey O'na denk değildir.

Surede geçen Ahad ve Samed kelimeleri arapça dil bilimi açısından üzerinde durulmaya değer kelimelerdir. Her iki kelime de meallerde verilen anlamlar açısından günlük kullanımda yeri olmayan ve zorlama açıklamalar imajını oluşturan anlamlar verilerek tercüme edilmektedir.

Örneğin ahad kelimesi için verilen birlik anlamı günlük yaşamda herhangi bir nesneyi sayarken kullanılmaz, ve bu anlamı karşılayan kelime vahid kelimesidir.

Samed kelimesi mezopotamyada akadların güneş tanrısı şamaş veya kenanlıların güneş tanrıçası olan şapaş ile benzer fonetiğe sahiptir [2] ve muhtemelen aynı isimlerin farklı dil ve lehçelerdeki farklı telaffuzundan ibarettir. Bu ve benzeri durumdaki diğer isimler bazı analistler tarafından (tanrı veya tanrıçalara verilen isimlerin Allah'a atfedilmesi) tektanrıcılığa giden yolda değişik adımlar atılması olarak değerlendirilir. Aynı değerlendirmeler Mezopotamyadan Mısır'a kadar olan bölgelerde bir savaş tanrıçası olarak tapınılan anat[3] ile ahad arasındaki fonetik benzerlikler için de yapılabilir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dipnotlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Tarihsel önce:
Nas Suresi
Wikisource-logo.svg Sure metni: İhlas Suresi Tarihsel sonra:
Necm Suresi
Kur'an da sırası:

İhlas Suresinin Türkçesi Video