Hostilian

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Hostilian
37. Roma İmparatoru
Sestertius Hostilian-s2771.jpg
Sestertius üzerinde Hostilian
Hüküm süresi 251 (Trebonianus Gallus ile)
Önce gelen Decius ve Herennius Etruscus
Sonra gelen Trebonianus Gallus ve Volusianus
Tam adı Gaius Vibius Trebonianus Gallus
Doğum tarihi 230 Civarı
Ölüm tarihi 251
Ölüm yeri Roma
Afinia Gemina Baebiana
Babası Decius
Annesi Herennia Etruscilla

Gaius Valens Hostilianus Messius Quintus (ö. 251), 251 yılında Roma İmparatoru. Hostilian, 230 yılından sonraki bilinmeyen bir tarihte gelecekteki imparatorlardan Decius ve karısı Herennia Etruscilla'nın oğlu olarak doğmuştur. İmparator Herennius Etruscus'un küçük kardeşidir.

Babasının taht'a seçilmesinden sonra, Hostilian imparatorluk prensi olarak muamele gördü ancak her zaman daha yaşlı ve imparatorluk varisi olma ayrıcalığından hoşlanan kardeşi Herennius'un gölgesinde kaldı. 251 yılı başlarında, Decius oğlu Herennius'u müşterek imparator olarak seçti ve Hostilian onun, princeps iuventutis (gençliğin prensi) ünvanıyla halefi oldu. Bu önlemler, Gotların kralı Cniva'yı Tuna sınırına yaptığı saldırılar için cezalandırmak üzere çıkılan seferden hemen önce alındı. Hostilian tecrübesizliğinden dolayı Roma da kaldı ve İmparatoriçe Herennia saltanat vekili olarak atandı.

Sefer bir felakete neden oldu: Herennius ve Decius Abrittus muharebesi'nde öldüler ve bir savaşta aynı anda yabancı bir ordu tarafından öldürülen ilk imparatorlar olarak tarihe geçtiler. Tuna'daki ordular Trebonianus Gallus'u imparator ilan ettiler ancak Roma, Hostilian'ın haklarını onayladı. Trebonianus'un saygı duyulan bir general olduğu zamandan beri, Roma'nın isteklerine saygı duyarak Hostilian'ı evlatlık edinmesine rağmen yine de hilafet yüzünden bir iç savaş çıkabileceği korkusu vardı. Ancak 251 yılı sonlarında veba Roma'yı vurdu ve Hostilian bu salgında öldü. Hostilian kırklı yaşlarında imparator olan ve doğal nedenlerle ölen 13 imparatordan birisiydi. Erken ölümü, Trebonianus ve gerçek oğlu Volusianus'a taht yolunu açtı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

İngilizce Vikipedi'deki 15 Nisan 2007 tarihli Hostilian maddesi

Resmî unvanlar
Önce gelen:
Decius ve Herennius Etruscus
Roma İmparatoru
251
Sonra gelen:
Trebonianus Gallus ve Volusianus