Arthur Seyss-Inquart

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Seyss-Inquart (Nürnberg)

Arthur Seyß-Inquart (d. 22 Haziran 1892, Stannern - ö. 16 Ekim 1946, Nürnberg) nasyonal sosyalist bir hukukçuydu.

Ailesi 1907 yılında Viyana'ya taşındı. Seyss-Inquart'ın beş büyük kardeşleri vardı. Seyss-Inquart daha sonra Viyana Üniversitesi'ne hukuk okumaya gitti. 1914'ün Ağustos ayında, I. Dünya Savaşı'nın başında, Seyss-Inquart Avusturya ordusunda askerlik hizmetine gönüllü olarak katıldı ve daha sonra Rusya, Romanya ve İtalya'a gönderildi. İsonzo Cephesinde görevlendirildi. 1916'da Teğmen oldu. 1917'de hukuk doktorasını verdi.

Savaştan sonra 1919'da stajyerlik yaptı. 1921 yılında kendi hukuk bürosunu kurdu. 1923'te serbest avukatlık yapmaya başladı. Alman Milliyetçi Derneklerin üyesi oldu.

1932'de Deustschen Klüb'ün başkanı ve Avusturya Alman Milliyetçi Dernekleri Birliği Başkanı oldu.

Başarılı bir avukat olarak, 1933 yılında Şansölye Engelbert Dollfuss'un kabinesine katılmaya davet edildi. 1934 yılında Dollfuss cinayetinin ardından, 1937'de Kurt Schuschnigg'in Devlet Danışmanı oldu. Onların görüş ve eylemleri çok sempatik olmasına rağmen başlangıçta Avusturya Milli Sosyalist Parti üyesi değildi. 1937'de müsteşar oldu. Ancak 1938'de siyasi rüzgarlar esiyordu ve Seyss-Inquart hangi yolu seçeceğini biliyordu ve Avusturya Milli Sosyalistleri için saygın bir isim oldu.

Adolf Hitler, kendisine karşı gelme durumunda Avusturya'ya karşı askeri eylemlere girişeceği gerekçesiyle Schuschnigg'i tehdit ettikten sonra 16 Şubat 1938'de, Seyss-Inquart, Schuschnigg tarafından zorla ve baskıyla İçişleri Bakanı olarak atandı.

1938 yılında, Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisine katıldı. 11 Mart 1938'den 13 Mart'a kadar Avusturya Şansölyesiydi. 13 Mart tarihinde, Avusturya cumhurbaşkanı Wilhelm Miklas isteksizce görevden istifa ettiğinden dolayı, Arthur Seyß-Inquart Cumhurbaşkanı oldu. Anschluss gününde, Avusturya Cumhurbaşkanı olarak ilhak kanununu imzaladı ve Nazi Almanyası ile Avusturya birleşmiş oldu.

Seyss-Inquart fahri SS-Gruppenführer rütbesi aldı ve Mayıs 1939 yılında Hitler'in kabinesinde bir portföyü olmadan Bakan yapıldı.

Seyss-Inquart, Polonya Seferinin ardından, Güney Polonya idari şefi oldu ancak Genel Yönetim Oluşturulmadan önce bu görevi almadı. Kendisinin Genel Vali Hans Frank'ın yardımcısı oldu.

Arthur Seyss-Inquart, 1940 yılının Mayıs ayında Hollanda'nın İşgali sonrası bu ülkeye Reichskommissar olarak atandı. Diğer siyasi partiler 1941 yılında yasaklandı ve birçok eski hükümet yetkilileri Sint-Michielsgestel'de hapse atıldı. Ülkenin idaresi Seyss-Inquart'ın kendisi tarafından kontrol edilerek Hitler'e direkt olarak rapor verildi. Seyss-Inquart'ın yetkilerinin çoğunluğu Temmuz 1944'te Gestapo'ya geçmesine edilmesine rağmen kendisi dikkate alınması gereken bir güç olarak kaldı.

Seyss-Inquart savaşı kaybettiklerini bilmesine rağmen teslim olmak istemiyordu. 7 Mayıs 1945 yılına kadar Reichskommissar olarak kaldı. Galler Kraliyet Piyadelerinin iki üyesi tarafından Hamburg'daki Elbe Köprüsü'nde tutuklandı.

Nürnberg Davaları sırasında Seyss-Inquart, savaşı planlama ile savaşın başlatılması ve insanlığa karşı saldırganlık, savaş suçları, barışa karşı suç işlemek için komplo kurmak suçlamasıyla karşı karşıya kaldı. Yargılamalar sırasında Gustave M. Gilbert adlı bir Amerikan ordu psikoloğunun savaş suçlusu Nazi liderlerini incelemesi isteğine izin verildi. Yaptığı testler arasında, IQ testinin bir Almanca versiyonunu uyguladı. Arthur Seyss-Inquart, 141 puan ile Hjalmar Schacht arkasında Nazi liderleri arasında en yüksek ikinci oldu. Seyss-Inquart bütün suçlamalardan suçlu bulundu. Diğer Nürnberg sanıkları ile birlikte, 54 yaşında, 16 Ekim 1946 tarihinde idam edildi. Sanıklar içerisinde en son kendisi infaz edilmiş olup, idamından önce Katolikliğe dönerek Peder Bruno Spitzer'in ayini ile günah çıkartmıştır.

Siyasi görevi
Önce gelen
Kurt Schuschnigg
Avusturya Şansölyesi
1938-1945
Boş
Sonraki tarafından düzenlenen makam
Karl Renner
Önce gelen
Joachim von Ribbentrop
Almanya Dışişleri Bakanı
1945
Sonra gelen
Ludwig Schwerin von Krosigk