Reichsparteitag

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Reichsparteitag 1934, Luitpoldarena

Reichsparteitag ("Reich parti kongresi" anlamına gelmektedir), Weimar Cumhuriyeti'nde ve Nazi Almanyası'nda 1923'ten 1938 yılına kadar Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi'nin (Nazi Partisi, NSDAP) düzünlediği yıllık mitingi idi.

NSDAP tarafından ilk toplanmalar Münih'te 1923'te ve Weimar'da 1926'da yer aldı. 1927'den sonra sadece Nürnberg'de yapıldı. Nürnberg Pragmatik nedenlerle seçildi. Bu toplantı Alman Reich merkezinde yer olarak Luitpoldarena iyi bir mekân olarak uygundu. Nürnberg polisi de bu olaya sempatikti. Alman insanı ve Nazi Partisi arasında dayanışmayı simgelemek için yapılırdı. Parti, ordu ve devletin her kesimden ulaşan katılımcılar ve de yarım milyonun üzerinde katılımcının her yıl büyüyen sayısı ile doruğa ulaşırdı. Bu toplantılarda yapılan güç gösterisi sadece miting alanına sınırlı değildi; coşkulu kalabalıklar tarafından kent merkezine yürüyüş de yapılırdı.

Nürnberg toplanmalarının ilk görünüşü, Adolf Hitler'in aşırı yüceltilmesini kuvvetlendirmek ve Almanya'nın kurtarıcısı olarak Hitler'i tasvir ederdi. Toplanan kitleler sonrada führerin konuşmalarını dinler, ona sadakat yemini ederlerdi.