Ernst Hanfstaengl

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Ernst Hanfstaengl, 1934

Ernst Franz Sedgwick Hanfstaengl (d. 2 Şubat 1887 - ö. 6 Kasım 1975), Nazi Almanyası'nda Adolf Hitler için çalışan yabancı basın sekreteri.

1887'de Baviyeralı sanat yayımcısı Edgar Hanfstaengl ve ABD'li Katharine Wilhelmina Heine'nin oğlu olarak doğdu.

I. Dünya Savaşı sonrası Almanya'ya döndü ve 1922'de Münih'de Adolf Hitler'in bir konuşmasını dinleyip ona hayran oldu. Bundan sonra "Putzi" olarak tanınır, Alman-Amerikan Ernst Hanfstaengl Nazi hareketinde büyük bir destekçi olarak Adolf Hitler'in yanında yer aldı. Hitler'in sırdaşı, mali destekçisi ve ona huzur vermek için sık sık piyano çalan sıkı dostu olur. Yıllarca Nazi yabancı basın şefi olarak çalıştıktan sonra, 1933'te Joseph Goebbels ile tartışma yaşandı ve "Putzi" Hitler'in beyin takımından çıktı. Hitler'in yakın çevresinin kendine yönelik 1937'deki suikast girişimi üzerine İsviçre ve İngiltere'ye kaçtı. Yirmi yıl sonra ise Roosevelt büyük ölçüde "Putzi" 'nin bilgilerinden faydalanarak Nazi karşıtı propagandalarını sürdürdü ve başarılı oldu.

1942'de Franklin Roosevelt'in isteği üzerine İngilizler tarafından ABD'ye teslim edildi. 1946'da Almanya’ya sürülen "Putzi" tüm savaş suçlarından beraat etti.

Yapıtlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Hanfstaengl, Ernst 'Putzi'. Hitler: The Missing Years. London: Eyre & Spottiswoode, 1957. Arcade Publishing, reprint 1994 ISBN 1-55970-278-8

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]