Sturmabteilung

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Sturmabteilung
(SA)
SA-Logo.svg
SA amblemi
Etkin 1920-1945
Ülke Almanya
Bağlılık Parteiadler der Nationalsozialistische Deutsche Arbeiterpartei (1933–1945) (andere).svg Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi
Tipi Yarı askeri milis kuvveti
Büyüklük 3.5 milyon
Komutanları
Ünlü
komutanları
Adolf Hitler
Ernst Röhm
Emil Maurice
Viktor Lutze
Wilhelm Schepmann

Sturmabteilung (kısaca SA, Türkçe: Fırtına Birliği), Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi'nin, Weimar Cumhuriyeti zamanında nasyonal sosyalistlerin yükselişinde önemli rol oynayan paramiliter askerî örgütü. Mensupları kahverengi gömlekler giydiği için onlara Kahverengi Gömlekliler de denirdi. Kurucusu ve 1934'te ölümüne kadar başındaki kişi Ernst Röhm idi.

1920'de kurulmuş, 1921'de ise tam anlamıyla yarı askerî bir nitelik kazanmıştı. Örgüt, 1920'li yılların başlarında parti toplantılarının güvenliğini sağlamak amacıyla hareket etmekteydi. Parti toplantılarını sabote etmek isteyen komünistlerle kavgaya tutuşan Fırtına Bölüğü mensupları, daha sonraları barlarda, birahanelerde ve benzeri yerlerde komünistlerin silahlı örgütü Rotfrontkämpferbund ile sıklıkla kavga etmeye başladı. Bu kavgalar, kanlı çatışmalar halinde sokaklarda da yaşanabiliyordu. 1934'ten sonra SA'nın personel mevcudu 3.5 milyona kadar çıktı.[1] Ayrıca ağır silahları da mevcuttu.[1] Buna karşı Alman ordusunun sadece 100.000 askeri vardı.[1] Böylece Almanya içinde ikinci bir ordu haline geldi ve nasyonal sosyalistlerin siyasi ve başka düşmanlarının bastırmakta önemli rol üstlendi.

Nasyonal sosyalistlerin Almanya'da iktidara gelmesinden sonra kısa süreliğine yardımcı polis (Hilfspolizei) olarak atanan SA, 1934 yazında gerek SS'in daha da gelişmesi gerekse SA'ların zamanla fazla güçlenerek kendi başına hareket etmeye başlaması nedeniyle gitgide değer kaybetmeye başladı. 1934 yılında 30 Haziran1 Temmuz'a bağlayan gece Adolf Hitler, SA'nın üst kademelerinde yer alan kişilerin tutuklanması ve idamını emretti. Bu gece Uzun bıçaklar gecesi olarak anılır ve o gece en az 85 üst düzey SA liderinin bıçaklanarak öldürüldüğü tahmin edilmektedir. Ernst Röhm'ün öldürülmesinden sonra SA'nın başına Viktor Lutze getirildi.

İlgili şarkılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b c Röhm-Putsch: Die Nacht der langen Messer, 30.06.2009, (Almanca)