Güney Osetya'daki Yahudilerin tarihi

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Güney Osetya Yahudilerinin tarihinin başlangıcı Gürcistan'ın diğer bölgelerindeki Yahudilerin tarihine benzemektedir. Güney Osetya'nın başkenti Tshinvali'de büyük ölçüde Yahudi nüfusu ve bu Yahudilerin kendilerine ait mahalleleri vardı.

1891'de, Aşkenaz haham Avraham Khvolis Litvanya'dan Tshinvali'ye taşındı. Khvolis, Tshinvali'de bir okul bir de sinagog inşa ettirip burada Avrupa rabinik öğretileri Gürcü Yahudilere öğretti. Khvolis'in yaptırdığı sinagog bugün ıssız bir sokakta terk edilmiş olarak bulunmaktadır. Duvarında top mermisinin bıraktığı delik mevcuttur. Bugün, Hristiyanlar tarafından Pazar günleri vaftiz törenleri yapılmaktadır.

Sovyet verilerine göre 1926 ila 1939 yılları arasında Güney Osetya'da 2000 Yahudi yaşamaktaydı. 1926'ya kadar ise şehir nüfusunun üçte birini Yahudiler oluşturmaktaydı. Sayıları, Sovyetlerin diğer büyük şehirlerine veya İsrail'e göçle azaldı.[1]

Güney Osetya Yahudi nüfusunun çoğu, 1991-1992 Güney Osetya Savaşı sebebiyle Gürcistan'ın diğer şehirlerine veya İsrail'e kaçtı. Geri kalanları ise 2008 Güney Osetya Savaşıyla ülkeyi terk etti. Bugün Tshinvali'de yaşlı bir kadın olan tek bir Yahudi kaldı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Census results for South Ossetia". 7 Şubat 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Ocak 2011. 

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]