Yalnızsöğüt, Divriği

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Yanlızsöğüt
Ülke Türkiye Türkiye
İl Sivas
İlçe Divriği
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 113
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0346
İl plaka kodu 58
Posta kodu 58300

Yalnızsöğüt Sivas ilinin Divriği ilçesine bağlı bir köydür. Köy; Sivas ilinin Kangal ilçesini Divriği’ye bağlayan karayolu üzerinde kurulmuştur. Divriği ilçesine bağlı olan köy; ilçeye 40.km uzaklıktadır. Doğusunda Höbek, batısında Çartıl ve İnallı (Mezramız), kuzeyinde Gökçeharman Omaran, güneyinde Avşarcık köyü, güneybatı tarafında Kuluncak köyü bulunmaktadır.

Yalnızsöğüt köyünden karayolu ile Kangal tarafına gidildiğinde; bizden bir sonra Kuluncak köyü, sonra da Kangal ilçe sınırları içerisinde yer alan Yellice köyü başlar. Kangal, 1901 -1902 yıllarında ilçe haline getirilir. Yalnızsöğüt köyü de Kangal ilçesine bağlanır. 1950’li yıllarda ilçe sınırları düzenlenirken Yanlızsöğüt köyü tekrar Divriği ilçesine bağlanır. Halen Divriği’nin bir köyü olarak varlığını sürdürmektedir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Sivas iline 218 km, Divriği ilçesine 40 km uzaklıktadır

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 113
1997 119

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır fakat kullanılmamaktadır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]