Gezey, Divriği

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Gezey
Ülke Türkiye Türkiye
İl Sivas
İlçe Divriği
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 37
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0346
İl plaka kodu 58
Posta kodu 58300

Gezey, Sivas ilinin Divriği ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur. Ancak rivayete göre köy halkının Ankara Haymana yöresinde göçebelik sürdüren bir topluluk olduğu daha sonra nedeni bilinmemekle beraber Malatya iline, ordanda Sivas ili Divriği İlçesi sınırları içerisinde bulunan şu anki yerleşim alanına göç edilmiştir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Sivas iline 201 km, Divriği ilçesine 62 km uzaklıktadır. 23.12.2003 tarihinde kadastrosu yapılarak tapular köy halkına dağıtılmıştır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2010 0
1992 37
1985 160

1993-1994 yıllarında köy halkının terör nedeniyle Büyük Şehir merkezlerine göç etmeye başlaması köyün tamamının boşalmasına neden olmuştur.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köy arazisinin engebeli ve taşlık olması nedeni ile köyde sadece kısıtlı tarım alanları bulunmaktadır. Tarım alanında yetiştirilen ürünler Buğday,Arpa,Yulaf,Çavdar,Nohut,Mercimek gibi karasal iklim tipine uygun ürünler bulunmaktadır. Arazinin ve otlakların uygun olduğu yerleşim yerinde hayvancılık yoğun bir şekilde yapılmaktadır. Başlıca Koyun,Keçi,İnek gibi hayvan yetiştiriciliği ve bunlara ait süt ve süt ürünleri yapılmaktadır. Ancak bu tarım ve hayvancılık ürünlerinin büyük bir bölümü hane halklarının ihtiyaçlarını karşılamasında kullanılmakta ve az miktarı ticarette kullanılmaktadır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu ve cami vardır ancak kimse olmadığından kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol stabilize olup köyde elektrik şebeke sistemi vardır. Ancak köyde hane halkı olmadığından ve zamanla yıpranması dolayısı ile doğa şartları sonucu imha olmuştur. Köye demiryolu ile de ulaşım sağlanmaktadır ve Erzincan ilçeleri ile sınırdır. bu yazılanlar 15 yıl öncesine göre doğruydu bugün bu yazılanların hiç birisi yoktur köy viraneye dömüştür.. yaklaşık 10 yıldır köyde hiç kimse yaşamamaktadır..

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Köye Ait Video Görüntüleri