Gökçebel, Divriği

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Gökçebel
—  Köy  —
Sivas
Sivas
Ülke Türkiye Türkiye
İl Sivas
İlçe Divriği
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
İklim türü Karasal iklim
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 70
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0346
İl plaka kodu 58
Posta kodu 58300
İnternet sitesi: [2]

Gökçebel, Sivas ilinin Divriği ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün adı cumhuriyet dönemi isim değişikliklerinden sonra Gökçebel olmuştur. Yöresel ve halen yaygın kullanılan adı "Bahtiyar Venk"tir. Köyün isminin yöredeki Bahtiyar (Farsça) isimli yakın köyle ilişkisi olduğu düşünülmektedir. Venk ise Ermenice kilise, katedral anlamına gelmektedir. Köyün isminin latin alfabesi ile Bahtiyar Fengi şeklindeki yazımı ile de karşılaşılmaktadır.

Köydeki ailelerin soy ağacı 1830'lı yıllara kadar (Türk/Müslüman isimleri ile) izlenebilmektedir. Bunun dışında önceki etnik durum hakkında bilgi, köye yerleşmiş Alevi-Türkmen sülalelerin daha önceki döneme ait göç köken anlatıları mevcut değildir. Türkiye'de birçok yerde yaygın olduğu şekliyle Horasan yöresinden göç edildiği düşüncesi ile karşılaşılmaktadır. Köy bugünkü yerleşim alanına 19. yy. sonunda (1885, 1887 yılları arasında bir tarih) heyelan alanı olan ve köye birkaç kilometre mesafedeki eski yerinden (Aşağıköy) Osmanlı Hazinesinden yardım almak suretiyle taşınmıştır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Sivas iline 208 km, Divriği ilçesine 28 km uzaklıktadır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]