Kesme, Divriği

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Kesme
Ülke Türkiye Türkiye
İl Sivas
İlçe Divriği
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi.Cevdet Erdivan
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 254
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0346
İl plaka kodu 58
Posta kodu 58300

Kesme, Sivas ilinin Divriği ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy, 1915 Ermeni tehciri öncesi bir Ermeni yerlesim yeridir. Ermenice adi Gasma'dir. Sözü edilen tarihte köyün 580 Ermeni nüfusu vardı. 1912 de kurulan Kâmil Pasa hükümetinde Disisleri Bakani olarak görev alan Gabriyel Noradunkyan Efendi'nin ailesinin çikis yeridir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Sivas iline 223, Divriği ilçesine 45 km uzaklıktadır. ilçeyle köy arasıda ulaşım için kesme tur minübüsleri günlük çalışmaktadır..

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 254
1997 302

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Tarım ürünü olarak; üzüm, ceviz, badem, dut yetişmektedir. son dönemde arıcılık faaliyetleri artmış olup ilçenin en büyük bal üreten köyü olmuştur.. özellikle ömer faruk aydoğan ve halil poyraz balları istanbul piyasasında süleyman tamerin balları ankara ve kırıkkale piyasasında satılmaktadır ...

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ve bu okul ilçenin eğitim-öğretime açık tek köy okuludur. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.2014 yılı itibarıyla ilkolkul kapatılmıştır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]