Karaağaçlı, Divriği

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Karaağaçlı
Ülke Türkiye Türkiye
İl Sivas
İlçe Divriği
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 51
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0346
İl plaka kodu 58
Posta kodu 58300

Karaağaçlı, Sivas ilinin Divriği ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün adı : kavak çayı mevkindeki bir ağaç çinsi olan karaağaç tan almıştır.Eski ismi çiftkuzlar'dır.

Eski bir yerleşim mevkiine kurulmuş bir köydür. Köyün etrafında eski yerleşim yerleri hala izlerini korumaktadır. Güneyde eski köy ve toroskolu, kuzeyde kalecik köyü'nün izleri hala mevcuttur. Kava Çayı'nın tapusu Ali Kayadibi'nin üzerindedir. Karaağaçlı Köy'ünde 3 hane yaşamaktadır. Yazları köy nüfusü artmaktadır. Siyasi olayların doruk noktasında bu bölgeye sığınan köy halkı Elazığdan göçmüştür ön yargısı vardır. Bazı kaynaklara göre ise İrandan göçüp gelmişlerdir. Köyün 2000 li yıllar öncesi ismi; ÇUKSÜZER'dir diye herkes tarafından bilinmektedir. Karaağaçlı köyü'nün geçmişten günümüze Alevi kültürüyle yaşadığı bilinir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Sivas iline 196 km, Divriği ilçesine 17 km uzaklıktadır.Kasım ayının son haftasına doğru yollar kardan kapanmakta, nisan ayının ortalarına kadar sürmektedir. Köy yolları stabilize toprak yoldur.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 20
2000 51
1997 62
1994 250
1976 1260

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köy yazları serin olduğundan yaylacılık yapılmaktadır. Hayvancılık köy için çok önemlidir. Köyün yüksekte olması sebebiyle büyükbaş ve küçükbaş hayvancılığın yapıldığı en önemli yerlerden biri olduğu bir gerçektir.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol toprak olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]