Bayırlı, Divriği

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Bayırlı
Ülke Türkiye Türkiye
İl Sivas
İlçe Divriği
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 100
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0346
İl plaka kodu 58
Posta kodu 58300

Bayırlı, Sivas ilinin Divriği ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün eski adı Haşke olup bu ismin nereden geldiği hakkında kesin bir bilgi yoktur. Bayırlı köyünün tarihi hakkında kesin bilgiler olmamasına rağmen köyün bulunduğu bölgenin geçmişi Taş Devrine kadar dayanmaktadır. Bölgede bulunan yontulmuş keskin taş aletler (ok ucu, delgi aletleri) bunun en somut örneklerini oluşturur. Ayrıca bölgede Hititler, Urartular, Persler, Roma ve Bizans İmparatorluğu, Selçuklular, Danişmentliler, Mengücekler, Ermeniler, Osmanlı İmparatorluğu gibi medeniyetlerin izlerine rastlamak mümkündür. Dünya tarihinin ünlü kervan yolları olan İpekyolu ve Kralyolunun bazı kolları da Danişment bucağının çeşitli yerlerinden geçmekteydi. Kervan yollarının köyün çevresinden geçmesi bu bölgede eski dünya tarihinin en önemli medeniyetlerinin ayak izleri olduğunu göstermektedir. Bayırlı köyü çevresi aynı zamanda birçok tarihi esere de sahiptir. Bereket değirmeni köprüsü, Handere köprüsü, Handere hanı, Eğerli Dağı kalesi, Atmalıoğlu kalesi ve birçok eski mezar kalıntıları bu eserlere örnek olarak gösterilebilir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Sivas iline 207 km., Divriği ilçesine 29 km. uzaklığa sahip, yaklaşık 180 nüfuslu şirin bir köydür. Bu köye Ağcadam ve Başmuhtar köyleri de bağlıdır. Bayırlı köyü isminden de anlaşılacağı gibi bayırlı bir araziye sahiptir. Bölgenin engebeli ve dağlık oluşu çeşitli coğrafi şekillerin oluşmasına neden olmuştur. Göl, akarsu, vadi, ova, plato gibi coğrafi şekiller bu özelliğin sonuçlarından birkaçıdır. Engebeli arazi yapısı ve çevresinde yüksek dağların bulunması su kaynaklarının da çok sayıda bulunmasına neden olmuştur; fakat su kaynaklarının çok bulunmasına rağmen bu doğal kaynaklardan yeryüzüne çıkan su bol miktarda olmadığından köyün genel su ihtiyacını karşılayamamaktadır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 100
1997 108

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köyde arpa, buğday, nohut, mercimek, fiğ, yonca, gorunga, gibi tarımsal ürünler ekilip biçilmektedir. Bunun yanı sıra köyde kayısı, vişne, kiraz, erik, elma, armut, dut, üzüm, badem gibi güzel bahçe ağaçları bulunmaktadır. Son yıllarda yürütülen ceviz üretimi de köyde yaygınlaşmış durumdadır. Ayrıca köyde domates, hıyar, biber, kavun, karpuz, çilek, lahana, patlıcan, bamya, soğan, sarımsak, maydanoz gibi bostan ürünleri de yetiştirilmektedir. köyde tarımın yanın da hayvancılık da temel geçim uğraşları arasındadır. Köyde sığır, koyun, keçi gibi ekonomik değer taşıyan hayvanların yanı sıra aygır ve eşek gibi binek hayvanları da yetiştirilir. Köyde ayrıca tavuk, horoz gibi kümes hayvanları ve kedi, köpek beslenir. Hayvancılığın son yıllarda yaygınlaşan bir diğer türü ise arıcılıktır. köy çevresinin bol ve çok çeşitli çiçeklere sahip olması dolayısıyla bu ekonomik faaliyet de başarıyla yürütülmektedir. Ayrıca son günlerde yakın köylerde yapılan yapay havuzlarda yapılan alabalık yetiştiriciliği de ekonomik gelir açısından önemli adımdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol toprak olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

www.divrigibayirlikoyu.com