Eskibeyli, Divriği

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Eskibeyli
Ülke Türkiye Türkiye
İl Sivas
İlçe Divriği
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 119
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0346
İl plaka kodu 58
Posta kodu 58300
Resmî site
[1] -

Eskibeyli, Sivas ilinin Divriği ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Eskibeyli'nin önceki adı Norşun'dur.

1850’li yıllarda çeşitli gruplarca oluşturulmuş bir köy olduğu süregelen bir söylemdir. Çevresi yüksek dağlarla çevrili ve tarım alanları dere yataklarından ibaret olan köy, uzun yıllar kapalı köylülüğün en tipik örneklerini yaşayarak yoğun biçimde hayvancılıkla, çay kenarlarında ve orman açarak edinebildikleri kıraç tarlalarda tarımla sebze ve meyvecilikle yaşamlarını sürdürmüşlerdir. Dere kenarlarını yoğun bir biçimde ağaçlandıran köylülerimiz, özellikle yetiştirdikleri Norşun armudu, elma ve sebzeleri ile ilçemizde ünlenmişlerdir. Köylülere bıraktıkları bir başka ünleri de keklik avcılığındaki başarı öyküleridir. köyün bu yıllarda en büyük ekonomik değerinin meşe ağacı oluşturmaktadır. Öyle ki uzun yıllar köy çevresindeki ve komşu mezralardaki tüm meşe ormanları kesilerek Divriği ilçesinin yakıt ihtiyacını karşılamıştır.

1970’li yıllara kadar devam eden meşe odunu ticareti sonucunda günümüzde çalılıklarla çevrili bir köy kalmıştır. 1960 yıllarına kadar 120 hane olan köyde ataerkil yapının katılığından olacak ki köy dışına pek göç olmamış, gençler ancak kış aylarında 3-5 aylığına geri dönmek üzere İstanbul’a çalışmaya gitmişlerdir.

Kentlerde kalıp yerleşen olmamıştır. 1953 yılında yapılan köy ilk okulunun mezunlarını vermesiyle ve ülkedeki 1960 sonrası yaşanan genel değişime paralel olarak geleneksel kapalı köy yapısı kırılmaya başlamış, yeni kuşaklar okumak ve iş bulmak amacı ile kentlere yönelmişlerdir. Böylece çok geç de olsa köy üretim ilişkilerine girebilmiştir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Sivas iline 207 km, Divriği ilçesine 30 km uzaklıktadır. Divriği ilçesinin kuzey doğusunda yer alır.

Deli dağ, Merendi ve Fıdıl dağları uzantısının Merendi dağı eteklerinde ve dağlardan toplanıp gelen iki dere yatağının oluşturduğu vadide kurulmuştur. Akmeşe, Kayacık, Maltepe köyleriyle sınır komşusudur. Karayolu ile Almeşe ve Maltepe köylerine bağlanmıştır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Göç edenlerin büyük bir bölümü İstanbul’a olmak üzere, Ankara, İzmir ve Antalya’ya yerleşmişlerdir. Hâlen köyde kalan yaşlılarda kentlerdeki yakınlarının destekleriyle mütevazı bir biçimde minyatür köylülüğü sürdürmektedirler

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 1200
2000 1000
1997 1000

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]