Maltepe, Divriği

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Maltepe
Ülke Türkiye Türkiye
İl Sivas
İlçe Divriği
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 182
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0346
İl plaka kodu 58
Posta kodu 58300
Resmî site
[1] -

Maltepe, Sivas ilinin Divriği ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Maltepe köyünde hititler döneminden kalma bir höyüğün olduğu bilinmektedir. 13.yy Mengücekoğulları soyundan Şahin Şah'ın oğlu İshak'ın Hornavil (Maltepe) köyünün sahibi olduğunu ve köyün Konya Karatay Medresesine vakfedildiğini, ayrıca daha önce Maltepe Köyü Karabaşvenk mevkiinde bir saray olduğunu, 13. yüzyılda Divriği Ulu Camii'nin vakfiyesinde Hikme nihayesine bağlı Bahtiyar Köyü'nün yarısının, Anzağar Köyü'nün yarısının, Handere Köyü'nün yarısının, Have Köyünün yarısının tüm çiftlikleriyle Ortaköy karyesi omuk mezrasının yarısının, Akmeşe (Ziniski) nahiye iken ona bağlı Çakırtarla köyünün yarısının tüm çiftlikleriyle ve Maltepe Köyünün Hand çiftliğinin yarısının Divriği Ulu Cami ve Darüşşifasına vakfedildiğini yazdığını,18. yüzyıl sonlarında Divriği'de Maltepe, Vartan, Ziniski, Armutak ve Mursal köylerinde değirmenlerin bulunduğunu, Osmanlı İmparatorluğu zamanında ermenilerin bu köyde 350 hane oldukları o dönemlerde bu bölgede demir eritip işledikleri ve 1. dünya savaşı esnasında ermenilerin göç ettikleri bilinmektedir. Günümüzde yıkılmış olan bir kilise mevcuttur. Cumhuriyet döneminde zara bölgesinden ve Selanik'ten Selanik Türkleri bu köye yerleşmişlerdir, eski adı hornovildir. Yeni ismini köyün yakınlarında bulunan Maltepe höyüğü'nden almıştır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Sivas iline 193 km, Divriği ilçesine 17 km uzaklıktadır. Rakımı 1400 metredir köy çevresinde 2150 metre yüksekliğindeki delidağ ve 2300 metre yüksekliğindeki akdağ arasında bir derenin kıyısında kurulmuştur bu dere ileride çaltı çayı ile buluşarak fırat'a dökülür, arazi yapısı engebelidir köy halkı kendi geçimini sağlıyabilecek kadar çifçilik ve hayvancılıkla uğraşır..

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 182
1997 154

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]