Oğulbey, Divriği

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Oğulbey
Ülke Türkiye Türkiye
İl Sivas
İlçe Divriği
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 34
Zaman dilimi [[UTCUTC+03.00]] (UDAZD)
İl alan kodu 0346
İl plaka kodu 58
Posta kodu 58300

Oğulbey, Sivas ilinin Divriği ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Oğulbey (Kirkidi) Köyü’nün ilk kuruluşunun kesin tarihi belli olmamakla beraber 1700’lü yıllarda kurulduğu tahmin edilmektedir. Köyün ilk kurucu aileleri Sarıalioğlu (Sarıkaya), Himmetoğlu (Yılmaztürk, Türkyılmaz), Feraçoğlu (Kılıç), Karaismailoğlu (Yerlikaya), Seyitoğlu (Söğüt), Karakadioğlu (Kalkan), Köralioğlu (Akmaz), Karahotikoğlu (Kalkan), Kamberoğlu (Uğur) olduğu bilinmektedir. Ayrıca Soğukpınar ve Açık ailelerinin Arapkir’den geldiği anlaşılmıştır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Oğulbey(Kirkidi) Köyü Divriği-Arapkir yolu üzerinde olup Divriği Merkez’e 15 km uzaklıktadır.köy tabiat olaylarından(heyalan toprak kayması vs..) gıbı durumlardan dolayı divriği arapkır karayolu üzerindeki büyükçayır mevkinde yeniden yapılanmaya geçmiştir Toprakları,Bayrıüstü(Timisi),İkizbaşak(Kömek),Karsı(Uzunbağ),Korkusu(Derimli),Tuğut(Çiğdemli)Köyleri ile sınır ve komşudur.Gökkol,Gazili ve Kızıldağ yörede bilinen ziyaret yerleridir.köyde meralar,dağlar ve araziler; Kızıloyuk, Sarıyaprak,Boğazındaş,Kızıldağ,Karsıçayı,Şahançayır,Kıraç,Nallıtepe ,Daşatan,Oluklu,İkitepe,Memmettepesi ,Civlir,Büyükçayır,Ulugöl,Küçükgöl,Köyortası,Kaynarpınar, Yılanlıgöl,Veliçayırı,Yarıktaş,Körsülo,Piçarmut, Cevizboynu,Gerdektaşı,Kahhas,Lolo,Gökkol,Dağ, Karyatağı,Cafra,Cevizboynu,Yarıktaş,Buğalektepesi,Göller,Hasansöken,Maşatlar,Köyortası ve Mahmutgöl

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 34
1997 44

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tamamiyle emekli aylığına bağlıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu yoktur. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]