Göndüren, Divriği

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Göndüren
Ülke Türkiye Türkiye
İl Sivas
İlçe Divriği
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 56
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0346
İl plaka kodu 58
Posta kodu 58300
Resmî site
[1] -

Göndüren, Sivas ilinin Divriği ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Göndüren Köyü Divriği'nin güneyinde, Göndüren Dağları eteklerinde kurulmuştur. Göndüren Köyü kuzeyinde Kıcılcaören Köyüne, kuzeybatısında ise Yünlüce (Şiimüslim) mezrasına komşudur. Ayrıca kuzeyde Kızılcaören, kuzeydoğuda Yerliçay (Vartan), doğuda Eğrisu (Anzahar), güneyinde Yama Dağları, güneybatısında Mursal ve Ürük Köyleri ile batısında Uluçayır (Vazıldan) ile arazi komşuluğu bulunmaktadır.

Göndüren Köyü, Divriği ilçesine 26 km uzaklıktadır. Divriği, Sivas Karayolu'nun 15. kilometresinden Mursal yoluna sapılarak, sırasıyla Kavaklısu (Armutak) ve Kızılcaören köylerinden geçerek Göndüren köyü'ne ulaşılır.

Göndüren Köyü, güneyde Sivas ilinin son yerleşim yeri olup, bundan sonra güneyde Malatya ilinin yerleşim bölgeleri bulunmaktadır.

Göndüren kelimesinin iki anlamı vardır. Birincisi, göndürmek, yani bugünkü karşılığı tabakçılık, dericilik anlamına gelen ekonomik bir deyimdir. Eski zamanlarda insanlar hayvanların gönünden, yani derisinden bilhassa çarık yaparak ayakkabı ihtiyaçlarını karşılarlardı. İkinci anlamı ise göyündürmekten (sevindirmek) gelmektedir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Göndüren Köyü'ne Divriği'den giderken sürekli yokuş çıkılır. Göndüren Köyü, Yama dağları'nın devamı niteliğindeki Göndüren Dağları'nın eteklerinde kurulmuş olup, denizden yüksekliği yaklaşık 3000 metreyi bulmaktadır. Göndüren Dağları'nın en yüksek tepesi ise Göndüren'in güneybatısındaki Ulu Dağ'dır. Arazi yapısı dağlık ve tepelik olup, güney kuzey istikametinde uzanan vadilerden oluşmaktadır. Bu vadilerden akan dere ve çayların kaynağı ise kaynak sularıdır. Göndüren arazisinde çok sayıda kaynak suyu bulunmaktadır.

Yine Göndüren'in güneyinde bulunan Kamış Gölü ve Gelişin Gölü dediğimiz iki adet volkanik göl mevcuttur. Göndüren'in kuzeydoğusunda da yine Elmaağacı Çayırlığı ile Yerliçay (Vartan) Köyü sınırında ikinci bir Kamış Gölü (volkanik) vardır.

Göndüren Köyü yaylalarıyla meşhurdur. Bu yaylalarımızın başlıcaları Yukarı, İncedere, Kaldırım, Soğukpınar, Gelişin ve Elmaağacı (Ağyol) yaylalarıdır. Buna benzer tepe ve çayırlıklarla köyün arazi yapısı tamamlanmaktadir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 21
2000 56
1997 153

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]