Beyköy, Divriği

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Beyköy
Ülke Türkiye Türkiye
İl Sivas
İlçe Divriği
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 64
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0346
İl plaka kodu 58
Posta kodu 58300
Resmî site
[1] -

Beyköy, Sivas ilinin Divriği ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün eski adı Sevir 'dir.Köy sınırları içinde tarihi çeşmeler , mezarlar ve türbeler bulunmaktadır.sevir Köyünün geçmişinin yüzyıllara dayandığını tarihi çeşmeleri ve eski kalıntılara sık sık rastlanılmasından anlayabilmek mümkündür.İpek yoluna yakınlığı ile de önemli bir konuma sahiptir.Eski kaynaklara bakıldığında ise Divriği'nin 3 nahiye sinden biri olduğu Sevir nahiyesi geçtiği, köyün hemen üstünde bir konak olduğu ve çevre köylerin vergilerinin toplandığı bilinmektedir.Dİvriği ulu cami ve darüşşifası yazıtı içerisinde de Bu köyden ödenek alındığı yazılmaktadır.Sevir adının eski türkmenlerden bir oymak adı olduğu bilinmekte ve Türkiyenin birçok bölgesine yayıldıkları yazılı kaynaklarda belirtilmektedir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Sivas iline 207 km, Divriği ilçesine 32 km uzaklıktadır.Köyün kara kaya isminde yüksek bir dağı vardır. Kızılpınar suyumuz da burdan çıkmaktadır köyün çeşitli yerlerinde'de güzel soğuk sular bulunmaktadır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2019 50
2018 54
2017 39
2016 49
2015 41
2007 34
2000 64
1997 11

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Köy halkının geçimine katkı sağlayan meyvelerin başında köyün eski adı ile bilinen meşhur Sevir armut 'u gelir ve bu meyve Malatya,Divriği ve civar yerleşimlercede bilinmektedir.Fakat uzun yıllardan beri mevsimsel değişiklikler ve ilgisizlikten dolayı yıllık tonajda azalma olmuştur.Hayvancılık köy halkının kendi geçimini ve yiyeceğini sağlayacak kadar az sayıda baş göstermektedir.Büyük şehirlerdeki hayat şartları köy insanlarını tekrar köylerine döndürmektedir.Bu durumda ekonomi açısından gerek köy halkına gerek ilçe ve beldelere katkı sağlamaktadır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır.kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]