Güneş, Divriği

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Güneş
Ülke Türkiye Türkiye
İl Sivas
İlçe Divriği
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi. Naki Gürsoy
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 118
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0346
İl plaka kodu 58
Posta kodu 58300

Güneş, Sivas ilinin Divriği ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Güneş köyü adını mensubu olduğu Beğdili oymağının güneç obasından alır. Büyük Türkmen göçleri sırasında yeni il (Sivas, Malatya) bölgesine dağılan ve oymağından kopan Türkmenler, Yellice ve civarına yayılmış, kabilelerden bir grup bugün Seyyid Garip Musa Tekkesi’nin alt kısmında bulunan yaylaya yerleşmiş Seyyid Garip Musa’nın öğretisiyle genişlemiş çoğalmış ve bölgede alan köyünü meydana getirmiştir. Şah İsmail’in yanında Osmanlı’ya cephe alan halk, büyük TÜRKMEN sürgünleri zamanında Rakka’ya sürülmüş, obanın bir kısmı sürgün yerlerine gidip süreç boyunca izole olmuş, bir kısmı da yolda kaçarak eski köylerinin alt kısmında derelerde saklanarak yaşamaya devam etmiştir. Kültürlerini korumaya çalışmış, zamanla burada Güneş Köyü’nü meydana getirmiştir. Bugün Güneş Köyü, Sivas’ın Divrigi ilçesine bağlı şirin bir köydür.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Sivas iline 220 km, Divriği ilçesine 50 km uzaklıktadır. Sivas’ın Divriği ilçesine bağlı Aşağı Güneş ve istasyon yerleşiminden oluşan şirin bir köydür. Meliköy, Kürtbeyaz, Bizevi, Eşke ve Çamşıhı yöresi köylerinin ortasında, Çaltı Çayı vadisinde uzanan topraklarıyla Güneş tarihte dini ocak merkezliğinden, nahiyeliğe varan süreci yaşamış,göçlerle nüfusu azalarak bugüne gelmiş bir köydür.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 118
1997 106

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köyde turunçgil hariç her türden meyve ve sebze yetiştirilebiliyor.Elma, armut, kayısı, erik, vişne, şeftali, dut, çilek, ceviz en çok yetişen meyvelerden. Tahıl ürünlerinden buğday, arpa, nohut, mercimek yetişebildiği gibi domatesi çevre köylerde nam salmıştır.Köyün bol otlu yazılarından aşağıya doğru madenli kıraç yamaçlarla çevrili olmasına karşın köy içi ve bahçeleri bol ağaçlıdır. Çam ağacından ardıcına,fundalığından meşe ve kayınına kadar pek çok ağaç türü bulunmakla beraber söğüt, selvi, kavak, akasya ve karaağaç yoğunluktadır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Bir ilkokul bir ortaokul vardır ancak ikisi de kapalıdır. Köye ulaşımı sağlayan yol olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Tren yolunun köy içinden geçmesi hayati öneme sahip bir faktör. İnsanlara daha ucuz ve doğrudan ulaşım imkânı veren demiryolları şu anda köyün en önemli ulaşım kaynağı. Eskiden geçim kaynağı da olan demiryolu Divriği, Sivas, Ankara, İstanbul gibi köylülerimizin yoğun olarak yerleştiği şehirlere doğrudan ulaşım sunuyor. Höbek ve Çamşıhı’dan köye inen iki karayolu seçeneği de olan Güneş, yollardaki altyapı noksanlığından dolayı bu seçenekleri fazla kullanamıyor.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]