Çakırağa, Divriği

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla


Çakırağa
Ülke Türkiye Türkiye
İl Sivas
İlçe Divriği
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 62
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0346
Posta kodu 58300
Resmî site
[1] -

Çakırağa, Sivas ilinin Divriği ilçesine bağlı, yaklaşık 9–10 hanesi bulunan, doğal halini korumuş, özellikle sıcakkanlı ve misafirperver insanları olan güzel bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün tarihi hakkında bilgi yoktur. Bir rivayete göre köyü, Şahin köylü Çakır Ağa ve Ali Ağa kardeşler kurmuştur.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Alevi-Bektaşi kültürü egemendir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Sivas iline 217 Km., Divriği ilçesine 47 Km. uzaklıktadır. Doğusunda Şahin, batısında Gözecik, kuzeyinde Balova komşu köyleri vardır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde karasal iklim hâkimdir. Kışları kar yağışlı, soğuk ve sert, yazları ise kurak ve sıcaktır. En fazla yağmur ilkbaharda görülür.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

1960’larda başlayan ve 1980 sonrasında hızla yayılan, köyden kente göç bu köyü de etkilemiştir. Eğitim ve iş amaçlı göçler köyü yazlık bir köy haline dönüştürmüştür. Nitekim 9–10 haneden oluşan köy, kış aylarında 1–2 haneye kadar düşmektedir. Buna paralel olarak da nüfus yaz ayların da 60-70 civarında iken, kışın 0-5 civarındadır.

Yurtiçi göç: Nüfusun büyük bir bölümü Ankara ve İstanbul’dadır. Ayrıca, Sivas, Divriği ve Türkiye'nin çeşitli bölgelere göç vermiştir.

Yurtdışı göç: Almanya başta olmak üzere Hollanda, Fransa, Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde, Amerika ve Avustralya’da yaşayan köylüleri mevcuttur.

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 62
1997 31

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Kuru tarım olarak köyde arpa, buğday ve nohut üretilmektedir. Ayrıca her ev kendi sebzesini (Biber, domates, salatalık, patlıcan, yeşil fasulye, soğan, v.s.) üretir.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]