Vikipedi:Kategori tartışmaları/Trafik kazalarında ölen kişiler

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

--Superyetkinileti 12.26, 4 Mayıs 2019 (UTC)

Kategori:Trafik kazalarında ölen kişiler[kaynağı değiştir]

Önerilen isim değişikliği: Trafik kazalarında ölen kişiler > Trafik kazasında ölenler
Gerekçe: Ölüm nedeninin çoğul olmasının ve kişiler eklentisinin anlamı yok. Yalın hâl durumu çok daha doğru ifade ediyor. --Sayginerv-posta 11.28, 11 Eylül 2018 (UTC)
  • Taşınsın Taşınsın Hemfikirim. Bu kişilerin her biri, birer trafik kazasında ölmüş, "trafik kazalarında öldü" ifadesi doğru değil. Aslında Kategori:Kazalarda ölen kişiler kategorisi ve bazı alt kategorilerde de benzer durum geçerli, toptan taşınsın.--RapsarEfendim? 17.01, 11 Eylül 2018 (UTC)
  • Taşınsın Taşınsın "Ölenler" değil de, Kategori:Kazalarda ölen kişiler'e uygun olarak Trafik kazasında ölen kişiler şekliyle taşınması daha doğru. --Ahmet Turhan (mesaj) 18.53, 11 Eylül 2018 (UTC)
@Ahmet Turhan, "Türk kişiler" gibi "1988 doğumlu kişiler" gibi adlandırmaları benimsememişiz. "Kişiler" denmesinin tek bir sebebi var, o da İngilizcede "people" kullanılması (İngilizcede mecbur kullanıyorlar malum). Benzer şekilde "sports people" diyorlar bizim "sporcu" dediğimiz kavrama. O kategorinin de "Kazalarda ölenler" olarak değiştirilmesini desteklerim. @Sayginer'e de bildirim gönderelim.--RapsarEfendim? 19.13, 11 Eylül 2018 (UTC)
Mesela Layka gibi bir canlı "kazada ölen kişiler" kategorisine uymaz, veya kazada ölen ünlü hayvanlar gibi bir duruma tekabül etmez, bunu düşünerek kişiler olayına indirgedim. --Ahmet Turhan (mesaj) 20.01, 11 Eylül 2018 (UTC)
Bu madde için örneğin parantez kullanılarak kategori oluşturulmuş @Ahmet Turhan. Biz de bu şekilde kullanabiliriz. Kategori:Trafik kazalarında ölenler (hayvanlar) şeklinde bir düzenlemeye gidilebilir. ChanSey 20.08, 11 Eylül 2018 (UTC)
Hayvanları ölüm şekillerine göre kategorilendirmiyoruz ki...--RapsarEfendim? 20.16, 11 Eylül 2018 (UTC)
Layka maddesine göre kategorilendirilmiş @Rapsar. ChanSey 20.20, 11 Eylül 2018 (UTC)
Hatalı. Bir üst kategorilerine bakalım: "insanlı uzay uçuşu", "uzay endüstrisinde kişiler, "kazalarda ölen kişiler". Hatalı eklenmiş.--RapsarEfendim? 20.25, 11 Eylül 2018 (UTC)
Evet onu bende farkettim Rapsar. Oradaki benim örneğim kişiler kelimesi üzerindendi. Olacaksa da parantezle olsun anlamında. ChanSey 20.28, 11 Eylül 2018 (UTC)
  • Pictogram voting question.png Soru Neden hayvanları ölüm şekillerine göre kategorilendirmiyoruz @Rapsar ? --Ahmet Turhan (mesaj) 12.59, 12 Eylül 2018 (UTC)
Ansiklopedik olmadığı için elbette. Ya da genelde otopsi yapılmadığı, üzerine düşülmediği için olabilir.--RapsarEfendim? 17.18, 12 Eylül 2018 (UTC)
Olur mu, kayda değer hayvanlarda bunlar yapılıyor, zaten kayda değer olmayan her hayvanın maddesi olmuyor ki. Mesela dünyaca ünlü bir yarış atı öldüğünde otopsi de yapılır, üzerine de düşülür, hatta üzerine kitaplar bile yazılabilir. Mesela Basi (dev panda) 13 Eylül 2017'de sabah 08:50'de öldüğü kayıtlı ve kayda değer. Veya Tilikum gibi. Bu gibi pek çok kayda değer hayvanın ölüm şekillerine göre kategorilemek bence son derece mantıklı. --Ahmet Turhan (mesaj) 10.19, 13 Eylül 2018 (UTC)
Yersiz önem verme yapmayalım lütfen. 3-5, bilemedin 10 hayvan ile yüz binlerce biyografiyi kıyaslamayalım isterseniz burada. Hayvanlar kategorilencekse de insanlar kategorisinin adlandırma standardını bozmadan yapılabilir.--RapsarEfendim? 16.35, 13 Eylül 2018 (UTC)
  • Değişiklik çakışması Alt kategorilerle birlikte tamamı Kategori:Trafik kazalarında ölenler kategorisine Taşınsın Taşınsın. Kişiler olarak belirtilmesine gerek var mı tartışılabilir; bununla beraber Kazalarda ölen hayvanlar gibi bir durum söz konusu (en azından şimdilik) olmadığından ana kategori dahil tamamı taşınabilir. Eğer bu çeşit bir kategori (hayvanlarla ilgili) varsa, belirtilirse görüşümü düzeltebilirim... ChanSey 19.16, 11 Eylül 2018 (UTC)

Hayvanlar'ın biyolojik ve ansiklopedik olarak 'insan'ı da kapsadığını hatırlatmak istedim.. --kibele 18.36, 16 Eylül 2018 (UTC)

  • Taşınsın Taşınsın gerekçeyi yerinde ve doğru buluyorum. --Maurice Flesier message 21.29, 7 Kasım 2018 (UTC)
  • Karşı Karşı Yukarıda ifade ettiğim durum yüzünden görüşümü karşı olarak güncelliyorum. Çünkü insana dair olan bu kategoriyi, insan dışı canlıları da kapsayan "ölenler" adı altında veremeyiz. Pekala Basi trafik kazasında ölseydi bu kategoriye girecekti. Hayvanlara dair ayrı bir kategori şart. --Ahmet Turhan (mesaj) 10.18, 8 Kasım 2018 (UTC)
Trafik kazasında ölen bir panda... Yani o kadar anlamsız bir gerekçe sunulmuş ki... Nereden tutarsak elde kalır. Hadi diyelim oldu, yüz binlerce insan ile 3-5 hayvan arasında böyle bir endişe duyulması da anlamsız.--RapsarEfendim? 04.16, 20 Nisan 2019 (UTC)
Ama yukarıdaki gerekçe ansiklopedinin türcülük yaptığını andırıyor. Kayda değer ise ayrı bir kategori olması gayet doğal. --Ahmet Turhan (mesaj) 09.21, 20 Nisan 2019 (UTC)
Biyolojik olarak insan ile kişiler arasında fark var. O zaman "mühendisler"i mühendis insanlar yapalım, olur da bir hayvan mühendis olur. Askerler mesela, asker hayvanlar var. Anlamsız gerekçeler sunmayalım lütfen. @Maurice Flesier, @Seksen iki yüz kırk beş, @𐰇𐱅𐰚𐰤i @Nushirevan11, @Chansey, @Pragdon gibi kullanıcıların fikir belirtmesini rica ediyorum.--RapsarEfendim? 17.10, 20 Nisan 2019 (UTC)
Konuyu magazinleştirmesek iyi olur. Kategori:20. yüzyılda ölen hayvanlar'da onlarca maddemiz zaten mevcut. Ve bu kategori de işimize gayet yarıyor. Kedi mühendisleri yada köpek askerleri bilmem ama (ki II. Dünya Savaşı'nda yüzlerce köpek savaşta kullanıldı, kayda değer olanı var mı araştırmak lazım, illaki vardır) en:Category:Individual dogs kategorisinde yüzlerce madde var. Yüzlerce maddenin de alt kategorizasyonu gayet de mantıklı. Hatta sadece köpek olarak bilim konusunda insanlık tarihine adını kazıyan Layka, Dezik ve Roman, Cantharellus cibarius ve Martı, Belka ve Ok, Arı ve Uç, Zulka ve İnci, Yıldız İşareti, Esinti ve Köz gibi yüzlerce hayvan mevcut. Mesela buradaki kategori kayda değer olanları konu alması koşuluyla "Kategori:Uzay yolcuğunda ölen hayvanlar" veya "Kategori:X deneyi sonucu ölen kediler" şeklinde de olabilirdi. --Ahmet Turhan (mesaj) 17.38, 20 Nisan 2019 (UTC)
Hayvanlarla alakalı maddeler ve kategoriler olması başka bir şey, "hayvanlar için hayvanlar deyip insanlar için bir şey demezsek türcülük olur" demek başka bir şey. İkincisi kabul edilemez. Madde tanımlarında "kişidir" ya da "insandır" da demiyoruz mesela.--RapsarEfendim? 20.53, 21 Nisan 2019 (UTC)
Tam olarak konu şu sanıyorum: Hayvanların ölüm şekillerine göre kategorilendirmek. Ben de diyorum ki "Kategori:Uzay yolcuğunda ölen hayvanlar" veya "Kategori:X deneyi sonucu ölen kediler" ansiklopedik ayrımlar. Tam konu bu. "Trafik kazasında ölenler" kategorisinin alt grupları "Trafik kazasında ölen hayvanlar" ve "Trafik kazasında ölen kişiler" dir. Savunduğum tam olarak bu. Bu nedenle alt kategori olan "kişiler" kategorisini üst kategori olan "ölenler" kategorisine taşımak mantıksız. --Ahmet Turhan (mesaj) 21.52, 21 Nisan 2019 (UTC)
  • Taşınsın Taşınsın "Trafik kazasında ölenler" başlığına taşınmasında sakınca görmüyorum. "Ölenler" herhangi bir türü belirtmiyor. Daha kapsayıcı. Sadece canlı bazında bakıyor meseleye. Bu sebeple türcü bir yaklaşım olduğunu düşünmüyorum. Aksine "kişiler, insanlar veya hayvanlar" diye ayırmak türcülüğe daha yakın. Sınıflandırıyor çünkü. Canlı, canlıdır. Hissiyatı olan, acı veya mutluluk hissi duyan her canlı bir bireydir. Bu bir tavuk da olur, bir insan da.--Pragdonmesaj 17.26, 20 Nisan 2019 (UTC)
  • Yorum Yorum ben konu hakkındaki değerlendirmemi daha önce yaptım. Gerekçe mantıklı. Daha genel bir tabir ve bütün canlıları kapsayıcı nitelikte. bu arada çok gereksiz eğiliyorsunuz bazı tartışmalara. --Maurice Flesier message 19.16, 20 Nisan 2019 (UTC)
  • Taşınsın Taşınsın Pragdon ve Rapsar'ın gerekçeleri yerinde.--Nushirevan11 19.34, 21 Nisan 2019 (UTC)

Yukarıdaki tartışılan bir kategorinin arşivlenmiş sayfasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.