Vikipedi:Hizmetlilik başvurusu/Cat

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Aşağıdaki bir başvurunun arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız.

Sonuç: Başarılı. The cat Vikipedi topluluğunca yönetici seçilmiştir. Tebrikler.

Sayısal sonuç
 Geçerli oy: 31
 Destek: 29
 Karşı: 2
 Tarafsız: 0
 Oran: % 93,54

The cat (Cat) [kaynağı değiştir]

Oy verin! (0/0/0) Oylama bitiş tarihi 21:50, 23 Ekim 2007 (UTC)

Kullanıcı, sonradan adını Cat olarak değiştirmiştir.

The_cat (MesajKatkılarİstatistikler) – Uzun zamandır Vikipedi'ye emek veren ve bu süre zarfında örnek olmuş Vikipedistlerden biri olan The cat'in, tartışmalara fazla katılmasa da bugüne kadarki davranışlarından engelleme, silme, korumaya alma işlevlerini hatalı olarak kullanmayacağını düşünüyorum. Bunun yanında özellikle ana sayfanın takipçisi olduğunu biliyorum ve bu sayfanın zamanında güncellenmesinde iş yükünü paylaşabileceğini düşünüyorum. Bu yüzden kendisi de kabul ederse The Cat'i yöneticiliğe aday gösteriyorum.--Atacameñoileti 21:50, 9 Ekim 2007 (UTC)

Öncelikle teşekkür ederim. Uzun bir süredir elimden geldiğince Vikipedi'ye katkıda bulunmaya çalışıyorum. Şimdiye kadar yöneticiliğe adaylığımı koymadım çünkü yaptığım işi severek yapıyorum; yeni maddeler eklemeyi. Ama bunun yanında gözüme çarpan vandallara mesaj atmayı, sayfalara yapılan saldırıları geri almayı, düzenlemeleri, yönlendirmeleri vb. şeyleri de ihmal etmiyorum, etmemeye çalışıyorum. Sevgili Atacameño, ana sayfadaki düzenlemelere ve güncellemelere yardımcı olmam için bana bu teklifi sundu. Aslına bakarsanız, ben halimden mutluyum; ancak oybirliğiyle karar verilir; "The cat, işlevsel birkaç klavye tuşuyla Vikipedi için daha verimli hale getirilir" derseniz, tekrar teşekkürlerimi sunar ve herzaman iyi niyeti, saygıyı, tarafsızlığı korumaya ve elimden gelen herşeyi, Non nobis solum diyerek yapmaya çalışacağımı da belirtmek isterim. Saygılarımla... The cat 21:57, 9 Ekim 2007 (UTC)

Lütfen olumlu / olumsuz oyları gerekçelendirelim. Vikipedi çoğunluk demokrasisi değildir.
Oy vermeden ve/veya yorumda bulunmadan önce
Vikipedi:Yöneticilik başvurularında kaçınılması gereken gerekçeler
sayfasına göz atmanız yararlı olabilir.


Olumlu Olumlu[kaynağı değiştir]

 1. Yukarıda bahsettiğim nedenlerden.--Atacameñoileti 22:02, 9 Ekim 2007 (UTC)
 2. Vikipedi için her zaman olumlu işler yapmış, düzeyli ve gayretli bi kullanıcı olduğu için yönetici olursa katkı vermeyi ikinci plana atmaması temennisiyle tam destek... --maderibeyzamsj 08:06, 10 Ekim 2007 (UTC)
 3. Şu kısa VikiHayatımda gördüğüm çalışkan Vikipedistlerden.Biyoloji ile ilgili maddelerini ilgi ile takip ediyorum.Tecrübeli ve Vikipedi'ye hakim biri olduğundan bu işi yapabilir diye düşünüyorum.Saygılar.Barnstar of Reversion2.pngSağlamcıileti 11:21, 10 Ekim 2007 (UTC)
 4. Vikipedi'ye olan katkılarını takdir ettiğim bir kullanıcı. Yöneticilik görevini de en iyi şekilde yerine getireceğine içtenlikle inanıyorum. --Dreamer msj 15:08, 10 Ekim 2007 (UTC)
 5. Topluluğun güvenini kazanmış aktif ve katılımcı bir kullanıcı olması ve sorulara verdiği güzel cevaplar nedeniyle destekliyorum  Kuara 15:24, 10 Ekim 2007 (UTC)
 6. Bir süredir yaptığınız işleri görüyordum. Başarılar--Nosferatu 15:41, 10 Ekim 2007 (UTC)
 7. Vikipedi'de yönetici olarak başarılı olacağını düşünüyorum. Buraya çok değerli katkıları olan birisi.--Martianmister 17:58, 10 Ekim 2007 (UTC)
 8. Katkıları güzel ve olgun bir kullanıcımız. destekliyorum. Bir de ortak noktamız var zaten: Non nobis solum - Levent Abi ileti 18:25, 10 Ekim 2007 (UTC)
 9. Çok tanımıyorum kendisini.Tartışma ve oylamalarda da sıkça yer almıyor gördüğüm kadarıyla.Ancak epey katkısı olduğunu görüyorum.Bu katkıları yapar iken yöneticilik için gereken vasıflara ulaşmıştır diye düşünüyorum. Şu saate dek aleyhinde bir yorum çıkmaması da hiç kimseye olumsuz,itici,alay edici yaklaşmadığını ve sevilen bir şahsiyet olduğunu gösteriyor.Daha fazla izlemeye gerek yok.Hayırlı olsun diyorum...Destekliyorum Teşekkürler, iyi çalışmalar ... Mülazımoğlu
 10. Maddelerin yazılmasında en sıkıcı kısım olan kategorilemeyi bile büyük başarıyla yapıyor, zaten başarılı ve tarafsız bir Vikipedist, kişisel tartışmalarla da işi yok, silme/engelleme/koruma işlevlerine ulaşmasının doğru olacağını düşünüyorum. Khutuckmsj 19:49, 10 Ekim 2007 (UTC)
 11. Başarılı ve yönetici vasıflarını taşıyabilecek bir arkadaşımız.--kürşat altınordu... 20:27, 10 Ekim 2007 (UTC)
 12. Yeni gelenlere yardımcı olan, düzeyli, istikrarlı ve yaptıklarından emin bir kullanıcı. Yöneticilik vasıflarını taşıyabileceğini düşünüyorum. Bence tam zamanıydı bu adaylığın.--neskafefincanındatürkkahvesi 21:22, 10 Ekim 2007 (UTC)
 13. Destekliyorum; Mütevazi, olgun, etkili ve tarafsız bir yönetici olabileceği kanaatindeyim.. Kendisi gibi ben de "oybirliği" ile seçilmesini ümit etmekteyim.--Hasan Sami 02:44, 11 Ekim 2007 (UTC)
 14. Bir karşıklık sonucu tanımış olduğum The cat'i yönetici vasfını yerine getireceğini düşünüyorum ve destekliyorum.--Aycan 02:52, 11 Ekim 2007 (UTC)
 15. Yöneticilikte başarılar...--KıZıL ŞaMaN 14:17, 11 Ekim 2007 (UTC)
 16. Hiç iletişime geçmemiş olsam da, yöneticiliği layıkıyla yerine getirebileceği gibi bir izlenimim var Cat hakkında. Umarım seçilir, umarım görevi başarıyla yerine getirir.----Ddenkelmesaj 16:30, 11 Ekim 2007 (UTC)
 17. Sistematik çalışma tarzı ve özeninin, ek üç yetkiyle daha verimli olacağına eminim.Nihat Halici 19:00, 11 Ekim 2007 (UTC)
 18. Destek + Saygı. euthygenes EPISTVLA 19:05, 11 Ekim 2007 (UTC)
 19. Hep destek, Tam destek--Tuz 06:38, 12 Ekim 2007 (UTC)
 20. Açılışını Yaptığınız sayfalara biraz baktım da bence yöneticiliği kesinlikle hak ediyorsunuz.Umarım seçilirsiniz.--[[nano]] 11:28, 13 Ekim 2007 (UTC)
 21. Destek. Cok güzel isler yapan, tarafsiz, caliskan ve tecrübeli bir arkadas. Basladigi ilk günden beri örnek bir vikipedici. --Erdall 04:21, 15 Ekim 2007 (UTC)
 22. Destek - Bu desteğin üç sebebi var. Birincisi bugüne kadar katıldığı tartışmalarda (her ne kadar az katılımı olmuş olsa da) politikalara vakıf olduğunu göstermesi ve herhangi bir ihlâlde bulunmamış olması. İkincisi, aşağıda sorulan sorulara verdiği cevaplar doğrultusunda Vikipedi'nin beş temel taşı ve bunların yanı sıra topluluğun düzeni ve konumu üzerine yaptığı doğru ve aklı selim yorumlar. Üçüncüsü ve kanımca en önemlisi ise kendisine yöneltilen sorulara, eleştirilere, yorumlara her daim olumlu bir şekilde, iyi niyet varsayarak fakat bu iyi niyetin de sınırlarının bilincinde ve nâzik bir şekilde yanıt vermesi. Bunu şahsen çok önemsiyorum. Ayrıca şu yorumunu da çok önemsiyorum: Vikipedi'deki tartışmaların artık geliştiriciden ziyade zarar verici ve tamamen kişiler arası kavgalara dönüşmüş olması ve aklı selim lafızların değil de en çok tekrarlanan sloganların daha ziyade etkili olması... Bu bence çok büyük bir sorun ve bunu çözmenin tek yolu aklı selim lafızları da uygunsuz laflar kadar çok tekrarlamak. Ancak bu şekilde bir yerlere gelebiliriz, ancak bu şekilde zararlı tartışma ortamını yararlı bir tartışma ortamına dönüştürebiliriz. Bu noktada ilgili adaya ve hepimize düşen görev söyleyeceğimiz uygun ve kayda değer bir şeyler varsa mutlaka söylemek, çekinmemek, gerekirse çamura bulaşmaktan korkmadan en karışık tartışmalara bile dalmak. Bu sebeple destekliyor, yine de bu tip tartışmalara daha çok katılımını bekliyor, özellikle Vikipedi alanadı sayfalarına, politika ve yönergelere olan ilgisini arttırmasını ve eğer daha önce bakmadıkları varsa şimdi göz atmasını rica ediyorum. Teşekkürler, iyi çalışmalar... - Noumenon mesaj 16:04, 15 Ekim 2007 (UTC)
 23. Destekliyorum. Yaptığı katkılar yadsınamayacak kadar değerli. Başarılı, adil ve çalışkan bir yöneticiye daha kavuşacağımızı ümit etmekteyim.--Alperx ileti 10:37, 18 Ekim 2007 (UTC)
 24. Destek. Cat'i özellikle takip etmedim, bu yüzden de olumlu olumsuz oy kullanmak istememiştim, ama kararsızlık oyunun da bir işlevi yok. Burada arkadaşlarımızın bilgilerine ve güvenlerine güvenerek, Cat'e destek veriyorum. --Mefistofales Messaggio 00:47, 19 Ekim 2007 (UTC)
 25. Destek. Vikipedi'deki bazı tartışmalarındaki yazılarından tanıdğım kadarıyla yöneticilik vasıflarını yerine getirebilecek bir kişi olduğuna inancım tam. Hmd92 14:46, 22 Ekim 2007 (UTC)
 26. Destek - Sagduyulu, sorumlu bir arkadas, basarali olacagina eminim. Citrat 06:36, 23 Ekim 2007 (UTC)
 27. Destek Çalışmak hayat, düşünmek ışıktır.Victor Hugo... --Elmacenderesi E=mc2 10:58, 23 Ekim 2007 (UTC)
 28. Destek Herşeyden önce kişilere göstermiş olduğu nazik ve düzeyli yaklaşımla,çalışkanlığıyla kendisini takdir ediyorum.Tecrübesiz olduğu konularda da sağduyusu ve anlayışlı ile sorunları çözebileceğini düşünüyorum.Tebrikler The cat.--Eldarionileti 15:40, 23 Ekim 2007 (UTC)
 29. Destek. Anlayabildiğim kadarıyla insanlarla kolaylıkla iletişime geçebilen ve sorun çözebilecek kapasitede biri. --Kutu su 18:08, 23 Ekim 2007 (UTC)

Olumsuz Olumsuz[kaynağı değiştir]

Karşı Karşı Biraz daha zamana ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. [1] --Machiavelli' msj 16:08, 23 Ekim 2007 (UTC) Karşı Karşı - bir kaç saat sonra yönetici seçilecek cat, uzaylılar filan gelmezse.. hakkında herhangi olumsuz bir izlenimim olmasa da, daha önceki bir yönetici oylamasında da söylediğim gibi, olağanüstü durumlardaki tavrına ilişkin bir gözlemim olmadığı için oy kullanmadım bugüne kadar. çünkü asıl meselenin düz yolda değil, karlı havada, buzlu yolda ortaya çıktığını düşünüyorum. ancak ana sayfaya protesto amaçlı üç madde çıkartılması önerisini ciddi bir zaaf olarak değerlendiriyorum. her ne kadar 'protesto' kelimesini geri alsa da, kendisinden hiç beklemeyeceğim, vikipedi ilkelerine, tarafsız bakış açısına ve en çok da soğukkanlı kalma gerekliliğine aykırı bu önerisi nedeniyle not düşmek istedim. olağan durumlarda değil, kriz dönemlerinde de verdiği cevaplardaki gibi sakin kalması umuduyla.. --kibelemesaj 18:28, 23 Ekim 2007 (UTC)

Tarafsız Tarafsız[kaynağı değiştir]

Geçersiz Geçersiz[kaynağı değiştir]

Yorum Yorum[kaynağı değiştir]

Cat'i uzun zamandır takip ediyorum. Takdir ettiğim bir kullanıcı arkadaşımız. Burada destek oyu verdikten sonra,- belki de haddimi aşarak - kendisine bir tavsiye mesajı gönderdim. Tam olarak yorum sayılmasa da ayni mesajın burada yer almasını da faydalı buldum; gereksiz ve yeri değildir denilirse, silinebilir:

:Sizi, katkılarınız ve şimdiye kadar ki tutumunuzdan; mütevazi, olgun, tarafsız, etkili ve kullanıcı adınızın aksine tırmalamayan biri olarak tanımaktayım. Bu vasıflarınızdan dolayı da Yöneticiliğiniz için olumlu oy verdim. Sizden, yaşca büyük biri olarak dileğim, seçildiğiniz takdirde -ki tıpkı Sn. Metal'i seçtiğimiz gibi, oybirliği ile olmasını ümit ediyorum- yine mütevazi, olgun, tarafsız ve etkili tavrınızı sürdürmenizdir.. Yumuşak, haklı ve tarafsız davranışlarımızın ansiklopediye ne kadar faydalı olduğunu hepimiz görüyoruz. Sevgi, saygı ve başarılı çalışmalar, sevgili dostum.--Hasan Sami 03:07, 11 Ekim 2007 (UTC)


Adaya Sorular

1. Yöneticilerin üzerinde işyükü olarak bir yoğunluk olduğu malum. Bu işyükünün hangi kısımlarını paylaşmayı düşünüyorsun en çok? Vandalların engellenmesi dışında yöneticilere has işlemlerin hangilerinde katkının olması muhtemel? Hangileriyle boğuşmaya sıcak bakmıyorsun?
C: Yapabildiğim her kısmını paylaşmayı düşünürüm tabii ki. Vikipedi'yi seven bir kullanıcıyım, buraya herkes emek veriyor, herkesin amacı güzel bir şeyler ortaya çıkarabilmek (vandallar hariç :) Yeni projelerin yapılması, yeni kullanıcıların Vikipedi'yi düzgün kullanmalarına teşvik edilmeleri gibi bazı şeyler gerekli diye düşünüyorum, bunlar için bir şeyler yapmayı düşünürüm. Hep belli ettiğim üzere; gereksiz tartışmalar içinde saatler, günler, haftalar harcayıp, çözümsüz şekilde bunları bırakmaya sıcak bakmıyorum. Gerekli olanlarda elbetteki fikrim var ve bundan sonra (şimdiye kadar belirtmemiş olsam da) bunları belirtmeyi düşünüyorum. Çözümsüz, uzadıkça uzayan tartışma sayfaları yerine, "ne kadar Katkı= o kadar Vikipedi" diyorum.
2. Bugüne kadar yazdığın maddeler içinde en çok hoşnut olduğun hangisi ve neden?
C: :) çok var... hepsini çok severek yazıyorum. Tabii bu maddelerin ne olduğu ruh durumuma bağlı olarak değişkenlik gösteriyor.
3. Yöneticilik görevleriyle şu anda Vikipedi'de eğildiğin işler arasında nasıl bir denge kurmayı düşünüyorsun?
C: Zor... Ama yeni madde ekleme zevkinden kendimi mahrum edemeyeceğimi biliyorum. Vandallarla mücadele işini severek yapan arkadaşlarım ortalarda yoksa, o sırada da yeni madde ekleyecek değilim ama.
4. Daha önce herhangi bir kullanıcıyla değişiklik yüzünden anlaşmazlık yaşadın mı? Neden? Geçmişe baktığında aynı durumda farklı bir şey yapar mıydın?
C: Evet yaşadım diyebilirim. "Maddeleri benimseme kavramı" yüzünden sanırım, ilave değişiklik tek kişinin yazdıklarını bozmuş gibi hissetirdi galiba uzun zamandır ortalarda olmayan kullanıcı arkadaşımıza. Tutumumdan herhangi bir şey değişmezdi, çünkü bu olayı birçok kişiye anlatıp görüşlerini aldım, hak verdikleri ben oldum.
5. Bir kullanıcının süresiz engellenmesi konusunda ne düşünüyorsun? Politikalara göre bunu haketmişse, gerekli engeli verir misin yoksa insiyatif kullanarak süreli bir engeli mi tercih edersin?
C: Süresiz engellenme gerektirecek bir şey yaptığı takdirde engellerim, bu konuda insiyatif kullanmaya karşıyım.
6. Anonim kullanıcılar hakkında ne düşünüyorsun? Sıcak bir tartışmada bir yöneticinin fikrini mi yoksa anonim bir kullanıcın fikrini mi daha çok önemsersin?
C: Katkı yapmak isteyen (ya da istemeyen) burasının ne olduğunu, girip bir şeyleri kurcalamadan, bozmadan anlayamayan, herşeyin izah edilmesi gerekip, iyi niyetlerinin kullanıma açılmasını bekleyen, "internet ve Türkiye"'yi gayet iyi anlatabilecek genelağ kullanıcıları olarak görüyorum anonim kullanıcıları. Öyle bir tartışmada haklı olanın fikrini benimserim, katkılarını bildiğim yönetici arkadaşımın arkasında olurum ama ortada yapılan bir haksızlık varsa bunu ona iyi niyetle, birebir olarak anlatmaya çalışırım.
7. Özeleştiri yapman gerekse, hangi alışkanlık/huylarının Vikipedist olarak verimini düşürdüğünü söyleyebilirsin?
C: Hayatımda zamanımı ayırmam gereken çok fazla şeyin olması. Böyle bir durum ne zaman ortadan kalksa kendimi sandalyeme günlerce yapışmış olarak buluyorum (bkz:Vikipedikolik :)
8. Sayfaları sürekli yarı-koruma veya tam koruma altında tutmaya nasıl bakıyorsun?
C: Tam korumaya çok fazla sıcak bakmıyorum ama yarı koruma uygulanması gereken maddelerde uygulanmalı, kullanıcılar iyi niyet gösterdikleri zamanlarda gözetim altında tutularak koruma kaldırılmalı.
9. Vikipedi'nin değişmeyen üç içerik politikası (VP:D, VP:TBA ve VP:ÖAYV) hakkında ne düşünüyorsun? Bu politikaları ihlal edenlere karşı nasıl bir tutum izlersin?
C: VP:D konusunda zor olsa da uğraşlar ve çalışmalar devam etmekte, VP:TBA konusunda elimden geleni yapmaktayım, VP:ÖAYV hususuna ise katılıyorum, doğru bir politika. Kullanıcıları görebildiğim ölçüde, önce gerekli olan ihtarı, sonrasında da engellemeleri yapmalıyım.
10. Vikipedi'de bugüne kadar doğru olduğu kabul edilip uygulanmış olan kararlar arasında kesinlikle karşı olduğun herhangi biri var mı? Neden?
C: Şuan aklıma gelmiyor, sanırım yok.
11. Jimbo Wales'ın yerinde olsan ve Viki işleyişindeki ana faktörlerden birini değiştirme şansın olsa hangisini değiştirirdin ve bunun neden gerekli olduğunu düşünüyorsun?
C: Arama motorunu! Çok kötü bir arama motorumuz var maalesef, bunu farketmeyen kullanıcımız yoktur herhalde.
12. Troll sence nedir? Nasıl başedilmelidir? Müdahale edemeyeceğin (Kişisel tartışmaya girmiş olmanız nedeniyle) bir troll'e karşı nasıl bir tutum izlersin?
C: Kendini, ne yaparsa yapsın belli eden kötü niyetli kullanıcılar (yıkıcılar bence). İlk uyarı "yapma" ve sonrasında tarafsız bakış açısını gözeten üçüncü, yetkili bir kişiden yardım alarak.
13. Vikipedi'ye neden katkıda bulunduğunu ve bulunmaya devam edeceğini söyleyebilir misin?
C: Non nobis solum

Birkaç soru...

 • Merhabalar,

Aşağıdaki birkaç soruya cevap verebileceğinizi umuyorum:

 • Yöneticilik çoğu zaman politika ve yönergeler doğrultusunda karar verebilme yetisi ile ilgili. Tartışma katılımı olmayan kullanıcıların politika ve yönergelere ne oranda vakıf olduğu ve karar alma işlemine ne kadar yatkın olduğunu keşfetmek biraz zordur. Bu sebeple, bundan sonra bir yönetici adayı olduğunuz göz önünde bulundurulsa, adaylığınız sırasında ve daha sonrasında (seçilseniz de seçilmeseniz de) tartışmalarda daha aktif olmayı düşünüyor musunuz? Vikipedi'nin en büyük karar alma yöntemi olan tartışmalara bugüne kadar fazla katılmayışınızın sebepleri nelerdir?
  • Sondan başlayarak cevaplıyorum; Vikipedi'ye katıldığım ilk zamanlar tartışmalara daha çok katılıyor, oylamaları takip etmeye çalışıyordum; ancak nekadar kafa yorup, bir şeyler anlatmaya, benim de bazı konularda bilgilerim var demeye kalktıysam, daha çok yazan, özümsediği konuyu daha şiddetle savunan kullanıcıların bu savaşları kazandığını görmek benim biraz canımı sıktı, beni bu konulardan soğuttu. Ne varki ve neyseki günümüzde Vikipedi bu şekilde işlemiyor, artık daha "tarafsız ve iyimser"... Ancak bunu görüyor ve takip ediyor olmama rağmen, yine de bu tartışmalara katılmamı sağlamadı; çünkü bu süre zarfında katkı yapmayı daha çok benimsemiş oldum. Bireysel savaşlara dönüşmüş, sadece tartışmalarla dolu, Vikipedi için güzel bir şeyler yapabilecek kullanıcıların bunların içinde boğulup gittiği bir Vikipedi de hiçbirzaman istemedim, böyle bir "çalışma ortamı"ndan uzak kalmayı da hep yeğelerim. Sormak istediğiniz asıl soruya istinaden; bundan sonra tartışmalara daha çok katılmayı (seçilsem de seçilmesem de) "düşünüyorum"; çünkü yukarıda yaptığım başvuru yazıma rağmen; bu kadar kullanıcının, bana ait görüşleri onayladıklarını, Vikipedi için değerli ve görüşleri önemli bir kullanıcı olduğumu görmüş oldum.
 • Kendinizi serinkanlı birisi olarak tanımlayabiliyor musunuz? Bu güne kadar (size göre) Vikipedi'de hiç fevri bir hareketiniz oldu mu?
  • Büyük bir serinkanlılıkla "evet" diyebilirim bu soruya :) Düşünüyorum da "olmadı" diyebileceğim galiba; burda 4. paragafda görülen ya da kullanıcı:Kızılsungur'un daha aşağıda yazdığı mesajlara da (canım bayağı sıkılmış olsa da)vermediğim cevaplar da sanırım bunun göstergesi. (Hatırlamadığım hareketlerim olmuşsa, bunların da burada belirtilmesini canı gönülden isterim.) Teşekkürler.
 • Aday olduğunuz görevin temelini oluşturan politika ve yönergelere olan ilginiz nedir? En azından adaylığınızla birlikte genel olarak bunlara göz gezdirdiniz mi veya göz gezdirmeyi düşünüyor musunuz? Diğer Vikipedilerde bulunan fakat bizde olmayan ve bulunmasının çok önemli olduğunu düşündüğünüz herhangi bir politika, yönerge veya deneme var mı?
  • Bu konuyu gözümde bir büyütüyor, bir küçültüyorum :) Bana verilmesi muhtemel 3 işlevselliği Vikipedi:politikasına uygun olmadan kullanmayı düşünmüyorum (ki yinde son birkaç günde yaptığım değişikliklerin bu konularda ön hazırlık niteliği taşıdığını görebilirsiniz. Ayrıca, kullanıcı sayfama 2 gün önce eklediğim bazı kısayollar da poltikamızı daha iyi özümseyebilmek, bunları daha iyi ve hızlı kullanabilmek için çabaladığımın göstergesi. "Diğer Vikipedilerde bulunan fakat bizde olmayan ve bulunmasının çok önemli olduğunu düşündüğünüz herhangi bir politika, yönerge veya deneme var mı diye sormuşsunuz; katkı yaparken Wikipedia'ya ve politikalarına göz atmıyor değilim; ancak ne bunları tam olarak anlayabilecek, ne de Türkçe'ye çevirip kullanılmasını sağlayacak İngilizcem hiçbir zaman olmadı. Bu yüzden, "bu konuda çeviriler yapan arkadaşlarımı ve katkılarını takip etmekle yetiniyor, bu konuda gün geçtikçe daha çok maddenin açlıyor olmasını da takdir ediyorum" diyebiliyorum sadece.
 • Size göre "yöneticilik" nedir? Yöneticiliği nasıl tanımlıyorsunuz? Yöneticilik tanımınızdan hareketle bu görevin ismini değiştirecek olsanız aklınıza hangi isim gelirdi?
  • Yönetici kavramını, iyi niyetli ve tarafsız kullanıcıların, kötü niyetli kullanıcılara karşı olarak kullanılması şeklinde açıklayabilirim sanırım. Bu kriterleri belirlemek, seçmek, uzun ve zahmetli; çıkan sonuçların büyük çoğunluğunun doğru şekillerde verilmiş/veriliyor olması sevindirci. Yönetici kelimesi yerine; bende bir şeyler düşünmüş ama bulamamıştım konu hakkındaki tartışma tüm hızıyla sürerken. "Temizlik işçileri"ne benzer bir kavram, en uygunu; tabii "yönetici" hiç denilmemiş ve kavram Vikipedi'ye böyle girmiş olsaydı (yöneticilerin yaptıkları iş; en çok, "temizlemek" (iyi niyeti, saygıyı ve tarafsızlığı koruyarak karar vermek de tabii). "Vikipedist"lerin kullanıcılar olduğunu düşünürsek; "Vikipedisyen" gibi "Viki" içeren kelimeler bu konuda daha çok hoşuma gitmiştir hep, biraz daha kafa yormak, yaratıcı olmak gerekiyor doğru sözcüğü bulabilmek için. Tartışma sayfasının tekrar düzenlenip, oylamaya sunulması gerekiyor bence, eğer hala sürüyorsa bu konudaki rahatsızlık.
 • Verdiğim zaman kaybı ve olası rahatsızlık için de özür diler, teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim... - Noumenon mesaj 02:09, 14 Ekim 2007 (UTC)
  • Sorduğunuz sorular, kullanıcıların oylamamda daha nesnel şekilde karar vermesini ve düşüncelerimi biraz daha anlatmamı sağladığınız için asıl ben teşekkür ederim. İyi çalışmalar dilerim. Cat 08:36, 14 Ekim 2007 (UTC)

Yukarıdaki bir başvurunun arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.