Alkaevli boyu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Alkaevli Boyu Tamgası

Alkaevli (Alkarevli) boyu Oğuz Kağan Destanı'na göre Oğuzların 24 boyundan biridir. Günümüz yerleşkesi Sivas civarıdır. Alkaevli Sivas'ta iç Anadolu bölgesinin en büyük aile bireyi olan Elbeyli ler adında 43 köye sahip olmalarıdır.

"Alkaevli" kelimesi ak çadırlı anlamında kullanılmıştır. 13. yüzyıldan sonra Anadolu'ya göç etmişlerdir. Anadolu'daki Elbeyli aşireti de bu boya mensup olup savaşçı kimlikleri ile bilinirler. Halep'ten Ertuğrul Gazi ile göç ettikleri bilinir. Ayrıca Cumhuriyet'in Kuruluş Döneminde Mevcut Yeni Rejime Baş Kaldırmalarıyla da Tanınırlar.

Elbeğli'ler[değiştir | kaynağı değiştir]

Günümüzde Kendini Elbeğli (İlbeyli, Elbeyli, Elbegli, İlbegli) Olarak Kabul Edenler Aslen Sivas'ta Yaşamaktadırlar. Elbeğli'lerin Halep'ten Geldiğine Dair Söylentiler Vardı Bu Bilgilerin Doğru Olması Bir Yana Halep'ten Önceki Vatanları Meçhul idi. 2004 Yılında Osmanlı Tarihi Araştırma ve Uygulama Merkezi Dergisi'nin (OTAM) 15. Sayısında Kemalettin Kuzucu[ölü/kırık bağlantı]'nun "Osmanlı Dönemide Sivas İlbeylileri ve İlbeyli Kazası[1]" Araştırma Yazısıyla Sivas Ilbeyliler'in Ana Vatanlarının Bugünkü Türkmenistan Toprakları Olduğu Ortaya Çıkmıştır.

Bunların Yirmi Dört Oğuz Boyundan Bozok Kolunun Günhan Oğullarının Alkarevli (Alka-Evli, AlkaBölük, Alkaövli, Akevli Diyede Geçer) Boyuna Mensup Olduğu Ortadadır. 13. yüzyıldan sonra Orta Asya'dan Anadolu'ya Göçler Arasında Halep Yoluyla Sivas'a Yerleşmişlerdir. 18. yüzyılda ise Yerleşik Düzene Geçerek Bulundukları Bölgeye Ilbeyli Kaza Teşkilatı Kurulmuştur. Bu Durumunu İki Asır Koruduktan Sonra Osmanlı'nın Son Dönemlerine Doğru Bu Statüyü Kaybetmişlerdir. Cumhuriyet Döneminin Ekonomik ve Sosyal Şartları Nedenleriyle Göçler Başlamıştır ve Hala Kendilerini Elbeğli Olarak Tanıtmaktadırlar. Yine Akrabalarının Yaşadığı 43 Köyde Ilbeyli Olarak Tanılınmaktadır.

Elbeğli'lerin 43 Köylerinin adları[değiştir | kaynağı değiştir]

Sivas Elbeğli Aşireti Köyleri

Karalı, Haydarlı, Yanalak, Akkuzulu, Kartalca, Kızılova, Kızılöz, Sırıklı, Oğuzlar, Gazibey, Karalar, Çongar, Güney, Hanlı, Kayadibi, Gözmen, Ağcainiş, Bedirli, Damılı, Durdulu, Hayırbey, Çallı, Menşurlu, Sivas|Bostancık]], Herekli, Çaypınar, Savcun, Karapınar, Tatlıcak, Kabasakal, Koyuncu, Kavlak, Keçili, Sorguncuk, Aylı, Sarıdemir, Damlacık, Kahyalı, Apaköy, Yaramış, Yeniapardı, Eskiapardı, Yenikızılcakışla, Aylı, Eskiköy

Kemalettin Kuzucu'nun Araştırmasında 42 Köy Diye Geçiyor Yalnız Sivas Elbeyli Derneği[2] Tarafından Hazırlanan, Köy İsimlerini Hayırbey Köyünden İlhami Çil'in Verdiği Harita 43 Köy İhtiva Etmektedir.

Elbeğli'lerin Ana Vatanlarının Şeceresi ise Yukarıda Geçtiği Gibi Oğuzlar > Bozoklar > Günhanoğulları > Alkarevli (Alka-Evli AlkaBölük Alkaövli Akevli) Şeklindedir. Şecerinin Kaynağı Oğuz Kağan Destanları'dır.

Oğuzlar 10. yüzyıla Kadar Bulundukları Coğrafyadan Muhtelif Sebeplerden Ötürü Büyük Kümeler Halinde Anadolu'ya Göçmüşlerdir. Bugünkü Türkmenistan Türkleri Göç Etmeyip Anayurtta Kalan Oymakların Torunlarıdır. Bugünkü Türkmenistan Türkleri Göç Etmeyip Anayurtta Kalan Oymakların Torunlarıdır. Esas Olarak Bozoklar ve Üçoklar Olarak İkiye Ayrılmıştı.

Kayı: Sağlam.

Bayat: Mutlu, yiyeceği bol.

Alkarevli: Nereye varsa başarı gösterir.

Karaevli: Kara Otağlı yani evleri kara.

Ek bilgiler[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Alka-Evli, Kerkenez (Küyenek) Kuşu Manasına da Geliyor. Kerkenez ise Gündüzün En Yaygın Olan Yırtıcı Kuş Türüdür.
  • Ak Çadırlı Manasına da Geliyor
  • Vurucu Tim Manasına da Geldiği Söyleniyor. (Doğruluğu Araştırılmalı.)
  • Alka-Evli, Alkan, AlkaBölük, Alkaövli, Akevli Diyede Geçer

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Anadolu'da Türkmenler ve Yörükler, Orhan Sakin - https://sites.google.com/site/karaarslanfm/kütahyalinkleri

* Oğuz Kaan Destanları

  1. ^ Dergiler.ankara.edu.tr/dergiler/19/1272/14646.pdf
  2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 15 Mart 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Ocak 2016.