Tartışma:İsa

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Vikiproje Konseyi           Bu sayfa, şu Vikiprojelerin kapsamında yer almaktadır:
Vikiproje 10K (C-sınıf, En-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki 10K maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje 10K kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 C  Bu madde C-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 En  Bu madde En-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 
Vikiproje Hristiyanlık (C-sınıf, En-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Hristiyanlık maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Hristiyanlık kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 C  Bu madde C-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 En  Bu madde En-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 
Vikiproje İslam (B-sınıf, Orta-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki İslam maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje İslam kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 B  Bu madde B-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 Orta  Bu madde Orta-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 

Arşiv

Notlar > Kaynakça & Dipnotlar mı? Dipnotlar > Notlar & Kaynakça mı?[kaynağı değiştir]

Maddede, Notlar ana başlığı altında, kaynakçayı ve dipnotları iki alt başlık halinde gösterdim. Doğru mu yaptım? Vikipedi'de bununla ilgili bir standart yok galiba.-- İskenderBalas💬 11:00, 14 Ekim 2015 (UTC)

Sistem şu.--RapsarEfendim? 11:10, 14 Ekim 2015 (UTC)

Bilgi kutusunda kalabalık[kaynağı değiştir]

Bilgi kutusunda (Hristiyanlıkta) ve (İslam'a göre) diye bir ayrım yapılmış. Bu şekilde devam edilecekse (Budizm'de tanınmıyor) (Yahudiliğe göre varolmadı) (Uçan Spagetti Canavarına göre şarlatan) vs bilgileri de eklememiz gerekebilir. :) İslam'a dair eklentiler madde içinde ve ilgili başlıklarda olmalı, bilgi kutusunda değil. İtiraz gelmezse ona göre bir düzeltme yapacağım. --Kudyaz 12:49, 10 Eylül 2016 (UTC)

Neden İslam'a göre kısmının çıkartılıp Hristiyanlığa göre kısmının kalacağını anlayamadım açıkçası. Hristiyanlığa göre peygamberse İslam'a göre de öyle. Herhangi bir ilişkisi/bağlantısı olmayan Budizm ile falan kıyaslamamak lazım.--RapsarEfendim? 19:27, 10 Eylül 2016 (UTC)
Sayın @Rapsar; bilgi kutusundan çıkartılmasından bahsediliyor, elbetteki madde içinde ilişkili olduğu dinler belirtilecek... Saygılarımla. Chansey (mesaj) 19:48, 10 Eylül 2016 (UTC)
O kısmı anladım da, yukarıda denen şey "İslam'a dair eklentiler madde içinde ve ilgili başlıklarda olmalı, bilgi kutusunda değil". Bu ne demek? Hristiyanlıkla alakalı olanlar duracak demek değil mi?--RapsarEfendim? 20:10, 10 Eylül 2016 (UTC)

Bilgi kutusunda bir tekrâratı sildim. Şu anda kalabalığın azaldığını düşünüyorum. Ayrıca, Marangoz Yusuf'u ne Hristiyanlık ne de İslâm, Hazret-i İsa'nın babası olarak görmez. İslâmî kaynaklar, her mânâda babasız olduğunu savunurken, Hristiyanlar babası olarak Tanrı'yı görürler. Bu yüzden babasının yerine Tanrı yazılıp, en son yaptığım değişiklikte olduğu gibi Marangoz Yusuf'un dipnota dönüştürülmesi gerektiğini düşünüyorum. Çünkü Hazret-i İsa'nın tarihsel bir varlığının olup olmadığı tartışmalı. O'nun durumu daha çok mitolojik bir varlığa benziyor. Böyle bir durumda babasının yerine Hristiyan inancında böyle olduğunu vurgulayarak, Tanrı diye belirtmek TBA'ya daha uygun olur diye düşünüyorum. Aynen Horus'un babası satırına Osiris yazmak ile aynı şey. Karşı bir örnek getirmek gerekirse, Augustus için de Tanrı oğlu denebilir ama durumu Hazret-i İsa'nınki gibi değil, mitolojik olmadığına dair kesin kanıtlar var. Eğer bilgi kutusundan İslâm'ı çıkarmaya karar verirseniz, 2 no.lu dipnotu, bir sonraki tekrarına taşımaya dikkat ediniz lütfen.-- İskenderBalas💬 17:12, 11 Eylül 2016 (UTC)

@Rapsar ölümünü örnek alacak olursak İslam ve Hristiyanlık farklı şeyler söylüyor. Hatta İsa diye birinin varolmadığına dair de yorumlar var. Yani birçok şeyden bahsediliyor ancak kaynaklar kişinin Hristiyanlığın peygamberi olması nedeniyle çarmıha gerildiğinde yoğunlaşıyor. Dolayısıyla İslamî görüştense Hristiyanlıkla ilgili görüşün bilgi kutusunda yer almasını daha doğru buluyorum. Aksi halde bilgi kutusundaki parametre kullanılmayabilir, hatta bilgi kutusu bulunmaması da bir seçenek. --Kudyaz 06:47, 15 Eylül 2016 (UTC)
O zaman Hristiyanlığı esas alarak maddeyi oluşturmuş (daha doğrusu ağırlık vermiş) ve tarafsızlık ihlali yapmış oluruz. İslam'a göre de var olan hatta peygamber olan birisi. en:Noah maddesine bakılırsa mesela 5 dine göre bilgiler yer almakta. "Kalabalık" olması bir tarafı seçmek yahut eksik bilgi vermek için bir gerekçe değil.--RapsarEfendim? 08:56, 15 Eylül 2016 (UTC)
Verdiğiniz örneği uygun bulmadım açıkçası çünkü tüm dinlere göre bilgi vermekten ziyade tanındığı dinler söz konusu edilmiş. Bilgi kutusundan bilgi çıkarmanın sakıncalı olduğunu düşünüyorsanız o halde Bahai inancının da peygamberi olduğu için Bahailik, bilimsel araştırmalar doğrultusunda tarih ve diğer inanışlara da ait bilgiler eklenerek madde şu an içinde bulunduğu ikili yazım sisteminden kurtarılmalı o halde. Misal kimi araştırmacılara göre İsa'nın kişi olarak varolmadığı bilgi kutusunda doğum ve ölüm tarihlerine eklenmeli. --Kudyaz 10:02, 15 Eylül 2016 (UTC)