Tıva Kültür Merkezi

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Tıva Kültür Merkezi (tam adı: Тыва улустуң ёзу-чаңчылдарының, аас чогаал болгаш ус-шеверлер төвү) ("Tıva ulusunun Ananevi Kültür ve Sanatlarının Gelişim Merkezi"), Rusya Federasyonunun Tıva Cumhuriyeti'nin başkenti Kızıl şehrinde, Kültür Bakanlığına bağlı olan bir kültür sarayıdır.

Merkez, bu tip iki esas yerel mekandan biri olan Rus Kültürü Merkezi ile geleneksel kültürün korunması ve sunumu için tedbirler teşkil etmesi ile meşhurdur.[1]

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Tıva Kültür Merkezi Tıva halkının teşebbüsü ile oluşturulmuştur. Kongar-ool Ondarın kültürün korunması ve daha da zengin kültürel gelişimin oluşturulması amacıyla kurulmuştur. Merkezin önünde Kongar-ool Ondar'ın heykeli bulunur.

Merkezin açılışı 2008 yılında olmuştur[2] ve 2012 yılında Cumhuriyet Müzesinin eski binasının yerinde kurulmuş yeni binasına taşınmıştır.[3]

Faaliyeti[değiştir | kaynağı değiştir]

Uzun zamandır Tıva Kültür Merkezi Tıva halkının maddi ve manevi kültürel birikimini, el işi sanatı, milli giyimler, kültürel oyunlar, halk adet ve ritüellerinin diriliğinin korunması, geliştirilmesi ve popülerleşdirilmesi için şartları oluşturmak amacıyla çalışmaktadır. Her yıl cumhuriyet dahilinde ve Rusya haricinde etnografik malumatlar toplamak için etkinlikler yapılmaktadır.

Başkanlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • 2012 ve 2013 arasında - Tıva Kültür Merkezi'nin kurucusu ve ilk müdürü, Rusya Federasyonunun emekdar sanatçısı Konqar-ool Borisoviç Ondar.
  • 2013-2014 arasında - Tıva Cumhuriyetinin halk Ustası Aldar Konstantinoviç Tamdun, hali-hazırda Tıva Cumhuriyetinin Kültür Bakanı;
  • 2014-cü yıldan bu güne kadar - İgor Mihayloviç Köşkendey ;

Yer ve mimarlık[değiştir | kaynağı değiştir]

Tıva Kültür Merkezi'nin binası karşısında Tıva halk hömeyci Konqar-ool Ondarın abidesi

"Tıva Geleneksel Kültür ve Sanatlarının Gelişim Merkezi", Tıvanın başkenti Kızılda, İnternatsionalnaya ve Lenin caddelerinin kesiştiği yerde yer alır.

Merkezin binası doğu mimarlığı elementleri ile kurulmuş, milli görünümü yansıtan yeni iki katlı tahta binadır. Binanın tavanı Tıva Türklerinin sevdiği kültürel müzik aleti olan igil ile taçlandırılmıştır.

Minnettarlık ve güzel bir hatıra işaret olarak binanın karşısında Tıva Kültür Merkezi kurucusu ve ilk başkanı, Tıvanın Halk hömeycisi Kongar-ool Borisoviç Ondara abide yapıldı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]