Spree

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Spree nehri
Fluss Spree in Deutschland.PNG
Spree nehrinin akımı
Kaynağı Oberlausitz
Döküldüğü yer Havel nehri
Havza ülkeleri Çek Cumhuriyeti Çek Cumhuriyeti ve Almanya Almanya
Uzunluğu ±400 km
Havza alanı 9.793 km²
Akım 36 m³/s

Spree (Sorb dilinde Sprjewja/Sprewja ve Çekce Spréva) ortalama 400 kilometre uzunluğunda olan Havel nehrinin yan kolu. Nehir Almanya Federal Cumhuriyeti'nin doğusunda bulunuyor.

Sayılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Spree nehrinin ortalama uzunluğu 400 km'dir ve bunun sadece 182 km gemi traffiğine imkân veriyor. Nehrin havza alanı 9.793 km².

Spree, Havel nehrinin yan kolu olarak görülüyor ama kendisi Havel nehrinden uzundur ve döküldüğü yerde akımı daha güçlüdür. İki nehrin akımı karşılaştırıldığı zaman Spree nehrinin akımı 36 m³/s ve Havel nehrinin akımı 15 m³/s.

Nehrin geçtiği yerler[değiştir | kaynağı değiştir]

Nehir Almanya'nın Saksonya, Brandenburg, Berlin eyaletlerinden ve ayrıca 700 metrede Çek Cumhuriyeti'nden geçiyor.

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Spree nehrinin kaynağı Oberlausitz'de bulunuyor. Nehrin üç tane kaynağı bulunmakta. Bu kaynaklar Ebersbach-Spreedorf, in Neugersdorf ve am Kottmar.

Berlin[değiştir | kaynağı değiştir]

Berlin Mitte Semtinden Spree'ye doğru bir bakış

46 km boyunca Spree Berlin'den geçiyor. Dämeritzsee'den Berlin Köpenick'e kadar Spree Müggelspree olarak adlandırılıyor. Ayrıca nehir Berlin'in en büyük gölü Großer Müggelsee'den geçiyor. Köpenick'de ayrıca Spree'nin yan kolu olarak bilinen Dahme nehri Spree nehri ile birleşip Oberspree adında devam akıyor. Britzer Verbindungskanal'ından sonra Treptower Spree ve Landwehrkanalından sonra Berliner Spree olarak nehir adlandırılıyor. Berlin'in merkezinde Spree ikiye ayrılıp Spreeinsel'i yanı Spreeadasını oluşturuyor. Charlottenburg-Wilmersdorf Semtinde Untere Spree olarak nitelendirilen Spree nehri, aynı adla Berlin'in Spandau Semtinde Havel nehrine akıyor.

Nehir Berlin için büyük bir önem taşıyor. 1882'den 1885'e kadar nehir gemi traffiği için büyük bir onarıma girdi. Son senelerdede Spree nehri onarılıp gemi traffığı için olumlu bir hale getirildi. Özelikle derinleştirildi ve genişletildi. Böylece Berlin Spree nehri sayesinde hem turistik hem de ticari anlamında büyük kazanç sağlıyor. Spree nehrinin Havel'e dökülmesi, Havel nehrinin Elbe nehrine dökülmesi ve Elbe nehrinin Kuzey Denizi'ne dökülümesi sonucu Berlin'den okyanuslara doğru gemi traffiği sağlanıyor.