Großer Tiergarten

Koordinatlar: 52°31′K 013°22′D / 52.517°K 13.367°D / 52.517; 13.367
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ortada Großer Tiergarten ve yukarıda ince uzun Kleiner Tiergarten
Peter Joseph Lenné tarafında çizilen 1835 tarihli bir park haritası

Großer Tiergarten, ya da kısaca Tiergarten, Berlin'in merkezinde Tiergarten semtinde bulunan bir Alman şehir parkı. Park 210 hektar yüzölçümüne sahiptir; ve bu büyüklüğüyle Almanya'daki şehir parkları içinde Münih'teki Englischer Garten'dan sonra ikinci durumdadır.[1]

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Großer Tiergarten (TürkçeBüyük Hayvan Bahçesi) ilk olarak elektörler tarafından av sahası olarak kullanılıyordu. 1830'dan itibaren Peter Joseph Lenné tarafından modern bir şehir parkı haline getirilmiştir. 1961-1989 yılları arasında doğu sınırları Berlin Duvarı ile bölünmüştür. Kuzey'da bulunan Moabit semtinde de aynı isimde bir park bulunduğundan bu parka Großer ve kuzeydeki daha küçük olanına da Kleiner Tiergarten denmiştir.

Tiergarten 210 hektara yakın yüzölçümüyle Tempelhofer Park'ın ardından Berlin'deki en büyük ikinci park alanı ve Almanya'daki üçüncü en büyük şehir içi park alanıdır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Park, Tiergarten Ortsteil'ın kuzey ve merkez bölgelerinde yer alırken kuzeyinde Spree nehriyle sınırlandırılmıştır. Kuzeybatı sınırında Hansaviertel mahallesi ve güneybatı sınırında Berlin Zoolojik Bahçesi bulunmaktadır. Doğuda Brandenburg Kapısı'nda sona eren Straße des 17. Juni, parkın en büyük caddesidir. Diğer ana yolları ise Altonaer Straße, Spreeweg ve Hofjägeralleedir. Parkın ortasındaki Großer Stern ("Büyük Yıldız") isimle meydanın ortasında Siegessäule (Zafer sütunu) yer alır. Brandenburg Kapısı dışında parkın yakınında bulunanönemli yapılar Sovyet Savaş Anıtı, Reichstag, Bundestag, yeni merkez demiryolu istasyonu ve güneydoğu sınırında Katledilen Avrupalı Yahudiler Anıtı ile Potsdamer Platz'dır.

Ulaşım[değiştir | kaynağı değiştir]

Parka, Tiergarten ve Bellevue istasyonlarından S-Bahn ile ulaşmak mümkündür.

Resim galerisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Siegessäule'nin tepesinden parkın panoraması: Straße des 17. Juni (doğu), Hofjägerallee, Straße des 17. Juni (batı), Altonaer Straße, Spreeweg

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Information in English about the park on www.berlin.de". 25 Şubat 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Aralık 2011. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]