Ölümün Gölgesi Yok

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ölümün Gölgesi Yok
Ölümün gölgesi yok.jpg
Yazar Adnan Binyazar
Kapak sanatçısı
Erkal Yavi
Ülke Türkiye
Dil Türkçe
Tür Roman
Yayımcı Can Yayınları
Sayfa 327
ISBN 975-07-0388-X

Ölümün Gölgesi Yok, Adnan Binyazar'ın Can Yayınları'ndan çıkardığı romanıdır. Yazar, 34.Orhan Kemal Roman Armağanı'nı kazanan eserinde eşi Filiz Binyazar'ı Çorum Öğretmen Okulu'nda nasıl tanıdığını ve onu yıllar sonra Berlin'de amansız hastalıktan kaybedişini anlatıyor.

2005 yılındaki roman armağanını, incelediği 42 eser arasından bu esere verilmeye değer bulan Seçici Kurul sebebi şöyle belirmiştir:

"Eserin dramatik yapısının sağlamlığı, akıcı ve güzel Türkçesi, etkileyici, tutarlı ve yoğun anlatımının yanında, bu romanında Adnan Binyazar, kitabın ana temasında işlenen, duyarlık körleşmesine eğradığımız günümüz ortamında, sevginin çağdaş destanı sayılabilecek "Ölümün Gölgesi Yok" eseriyle, gün gün bir tükenişi yaşatırken, varlık kadar yokluğun da sonsuzluğuna inanadırıyor okuru".

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Öğretmen okulunda okuyan bir genç kız ile Anadolu'nun kuytu bir köşesine yeni atanmış genç bir öğretmen,yolları kesiştiğinde ölüme kadar hatta ölümden sonra bile süren, zor koşullar içinde gelişen ve sevginin o muhteşem varlığıyla bütünlenen büyük bir aşk yaşarlar. İlk görüşte aşkla başlayan bu ilişkinin umutsuzluğa dönüşeceğini bilmeden. Gerçekle düşün iç içe geçtiği bir aşkın büyüsü bu. Sevginin nasıl acıma duygusuna dönüşebileceğini görüyoruz bu ilişkide. Gerçekleşmeyen beklenti ve umutlarla hüznün, acının ortaya çıkışını yaşıyoruz.

Duyguları en ince ayrıntılarına kadar ortaya çıkaran bir anlatımla, şiirsel bir dille ölümsüz sevginin destanını yazıyor Adnan Binyazar.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ödüller
Önce gelen:
Mor
Orhan Kemal Roman Armağanı
2005
Sonra gelen:
Uykuların Doğusu