Kurfürstendamm

Koordinatlar: 52°30′03″K 13°18′46″D / 52.50083°K 13.31278°D / 52.50083; 13.31278
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kurfürstendamm arka plan'da Gedächtniskirche görülüyor

Kurfürstendamm ya da diğer adıyla Ku'damm Berlin'de 3.5 kilometre uzunluğunda bir cadde. Cadde bugün City-West olarak adlandırılan Berlin Charlottenburg-Wilmersdorf'un merkezi olarak görülebillir. Cadde'nin yöresinde özellikle konaklama ve alişveriş imkânları çok uygundur. Ayrıca cadde Berlin Zoolojik Bahçesine, Gedächtnis kilisesine, Theater des Westens ve Europa-Center'e çok yakındır.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kurfürstendamm çevresinde bulunan en önemli yapılardan biri Gedächtnis kilisesi

Kurfürstendamm 1542'de bir yol olarak Berliner Stadtschloss'dan Jagdschloss Grunewald'a kadar yapıldı ve Brandenburg seçmeni II. Joachim'in atla ulaşımını sağlayan bir yol olarak ilk defa kullanıldı. Yolun hakkında adsız ilk yazıllı kanıt 1685'te mühendis La Vigne'nin „Plan géométral de Berlin et des environs“ belegesinde bulunuyor. 100 sene sonra Friedrich Wilhelm Carl von Schmettau tarafından hazırlanan bir kart üstünde „Churfürsten Damm“ adı ilk defa geçiyor. 5 Şubat 1873 tarihinde Otto von Bismarck konseye gönderdiği bir mektupta ihtişamlı bir caddenin yapılması için istekte bulundu ve bu istek kabul gördü. 2 Haziran 1875'te caddenin genişliğinin 53 metre olmasını kararlaştırdı ve 1882'de Ernst Werner von Siemens tarafından tasarlanan ilk troleybüs Elektromote bu caddede denendi. 1886 senesinde caddenin yapımı bitti ve bulvarın gelişimi böylece başladı. 1886 senesi Kurfürstendamm'ın doğumu olarak biliniyor.

I. Dünya Savaşı'na kadar Kurfürstendamm hızlı bir şekilde bir yerleşim bölgesinden, eğlence, alışveriş ve kültürel bir merkeze dönüştü. Cadde, Café des Westens ve lunaparkıyla Unter den Linden caddesine rakip olmaya başladı.

1935'te antisemitizm sonucu "Kurfürstendamm Olayları" oluştu. Nazi Almanyasının kısıtlamaları da bulvarda birçok değişime yol açtı. 1936 senesinde oynanan olimpiyatlar'da cadde insanlar için toplanma noktası oldu ama Nazi ideolojisine ters düşmesiyle sebebiyle bulvardaki bazı yerler kapatıldı. Yahudi katliamlarının başlamasıyla caddenin ruhu komple kayboldu, çünkü Yahudiler bulvarın gelişimi için yoğun çaba sarfetmişlerdi.

II. Dünya Savaşı'nda cadde Müttefik Devletler'in hava saldırısı sonucu büyük hasar gördü ve savaştan sonra yeniden yapılmaya başlandı. Kurfürstendamm bu sefer "Batı"'nın yüzü oldu ve soğuk savaş sırasında batılı ülkelerinin ekonomik gücünü gösteren sembol haline geldi. Berlin'in 1948'de bölünmesiyle bulvar Batı Berlin'in iş merkezi olmaya başladı ve cadde üzerinde Berlin Zoologischer Garten Garı yapıldı.

Berlin Duvarı'nın yıkılmasıyla Ku'damm'ın önemi azalmaya başladı. Almanya Federal Cumhuriyeti'nin özellikle Mitte'ye önem vermesi City-West için büyük bir darbe oldu. Potsdamer Platz, Friedrichstraße, Alexanderplatz gibi merkezlerle mücadele etmek zorunda kalan Ku'damm günümüzde eğlence merkezinden çok bir alışveriş bulvarına dönüştü.

2011 yılında uluslararası sanat projesi United Buddy Bears kapsamındaki ayı heykelleri bu caddede sergilendi.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]