İçeriğe atla

Kaiser Wilhelm Anıt Kilisesi

Koordinatlar: 52°30′17″K 13°20′07″D / 52.50472°K 13.33528°D / 52.50472; 13.33528
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaiser-Wilhelm-Gedächtniskirche
Kaiser-Wilhelm-Gedächtniskirche
Harita
Temel bilgiler
KonumCharlottenburg-Wilmersdorf, Berlin Almanya
Koordinatlar52°30′17″K 13°20′07″D / 52.50472°K 13.33528°D / 52.50472; 13.33528
İnançHristiyanlık, Protestanlık
Mimari
Mimar(lar)Franz Heinrich Schwechten
Mimari türKilise
Mimari biçimAlmanya
Tamamlanma1895
Özellikler
Uzunluk113 metre

Kaiser-Wilhelm-Gedächtniskirche Berlin'in Charlottenburg-Wilmersdorf ilçesinin Charlottenburg semtinde bulunan protestan kilisesidir. Kilise bugün Batı Berlin'in bir simgesi olarak görülüyor. Gedächtniskirche 1 Eylül 1895 senesinde büyük bir seremoni ile halka açıldı. Kilise Almanya imparatoru I. Wilhelm adına bir anıt olarak yapıldı. Kasım ayının 1943 senesinde Kilise bir bombardıman sırasında büyük hasar gördü ve bu hali ile bugünde duruyor. Kilise'nin bulunduğu yer Breitscheidplatz.

1 Eylül 1895'te yapılan ilk ayin
Kaiser-Wilhem-Gedächtniskirche, 1939 senesinde

İmaparator II. Wilhelm Almanya'nın ilk imparatoru I. Wilhelm için bir anma yeri yapılmasına karar verdi. Almanya portestan kilisesinin zaten o yörede bir kilise yapma düşüncüleri vardı ve böylece kilisenin yapımı için mimar Franz Schwechten tarafından hazırlanan imar planları kullanıldı.

Kilisenin yapımı Almanya İmparatorluğu tarafından finanse edilemedi. 6,8 milyon Marklık yapım parası halk tarafından veya Almanya'nın diğer ileri tarafından ödendi.

22 Mart 1891'de I. Wilhelm'in doğum gününde kilisenin ilk temeli atıldı ve 1 Eylül 1895'te Sedantag'da kilisede ilk ayin yapıldı. Kilise'de birçok mimar stilleri görmek mümkündü.

Kilise beş kulesiyle çoğu insan'ın üzerinde büyük bir etki yaratıyordu. Bugünde mevcut olan ana kule'nin yüksekliği 113 metreydi ve bu da kilisenin Berlin'de en yüksek yapı olmasını sağlıyordu. Gedächtniskirche'nin romanesk stilinde yapılması Almanya'da büyük etki yaratdı ve romanesk Almanya içi çok sevilen bir stil oldu.

Yapı'nın etrafındada yapılan binalarda aynı stilde yapıldı ve böylece yapıların bir uyum içerisinde olması sağlandı.

Kilise'nin içi için mimarlar büyük çaba sarf etti. Kilise'nin giriş tarafında elden yapılmış mozaikler bulunuyordu. Adolf Brütt tarafından hazırlanan resimler yine kilsenin giriş tarafında bulunuyordu. Burada Almanya istiklal savaşlarının tarihi ve Fransa-Prusya Savaşı'nın hikâyeleri anlatılıyordu.

Büyük hasar görmesi

[değiştir | kaynağı değiştir]
Kilisenin harabesi, 1954

Berlin'e yapılan hava saldırıları sonucu kilise 23 Ekim 1943 senesinde büyük bir yangına teslim oldu ve büyük bir hasar gördü. Kilisenin çatısı yıkıldı. Naziler tarafından verilen söze göre kilise yine aynı büyüklükte ve güzellikte yeniden yapılacaktı ama savaşı kaybetmeleri ve savaşı Almanya'ya karşı kazanan taraflar, kiliseyi restore etmek istemediler, çünkü kilise bir yandan Wilhelmist-Alman milliyetciliğin simgesiydi. Böylece harabe öylece bırakıldı ve 1956'da kilise yıkılmaya başlandı.

Savaştan sonra

[değiştir | kaynağı değiştir]

Mart 1957'de yapılan mimarlık yarışının galibi Egon Eiermann oldu ve kilisenin yeniden yapılmasını ön gören inşaatın mimarı olma hakkı kazandı. Tasarladığı model yeni ve modern bir yapıydı ve eski kilisinen komple yıkılmasını ön görüyordu. Bu plan halk ve devlet arasında birçok tartışmalara neden oldu ve sonunda iki tarafında ama memnun olucağı bir sonuca ulaştı. Mimar ve halk 68 metre olan ana kullenin savaşa karşı bir anıt olarak durmasını kararlaştırdı. Ana kullenin etrafında ise dört yapıdan oluşan Egon Eiermann'ın planladığı kilise yapılacaktı. 9 Mayıs 1959'da kilisenin yeniden inşaatının ilk temeli atıldı ve 17 Aralık 1961'de piskopos Otto Dibelius tarafından kilisede ilk ayın gerçekleştirildi.

Yeni yapının karakteristik özelliği kare şeklinde 20.000 tane küçük camlardan oluşması. Bu camlar birçok renkli camların kırılıp dört köşe halinde beton duvarın içine konulması sonucu oluştu. Sabahları kilise içten daha çok mavi renginde bir görüntü sunuyor cam kareleri sayesinde ve akşamları birçok renk görülmesi mümkün. Gedächtniskirche Almanya içinde korunacak yapılar arasında ve birçok turist yapıyı ziyaret ediyor.

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]