Sovyet Savaş Anıtı (Tiergarten)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Sovyet Savaş Anıtı (Tiergarten)
Berlín, Tiergarten, sovětský památník.jpg
Berlin Tiergarten, Almanya'daki Sovyet Savaş Anıtı
Genel bilgiler
Şehir Berlin
Ülke Almanya
Adına Berlin Muharebesi Sovyet askerleri adına yapılmıştır.
Açılış 1945
Tasarımcı Mikhail Gorvits

Sovyet Savaş Anıtı (Tiergarten) Almanya'nın başkenti Berlin'de bulunan savaş anıtlarından biridir. Sovyetler Birliği tarafından, Nisan ve Mayıs 1945'te Berlin Muharebesi sırasında ölen 80.000 Kızıl Ordu askerini anmak için yapıldı.[1]

Anıt, şehir merkezinin batısındaki büyük bir halka açık park olan Großer Tiergarten'nın kuzey tarafında bulunan Straße des 17. Juni'de (17 Haziran Caddesi) bulunur. Tiergarten bölgesinde yer alır.

Yer[değiştir | kaynağı değiştir]

Anıtın orta sütunundaki Rusça yazılmış Sovyet zaferi yazıtı

Bu anıt, kentin yakalanmasından sonraki birkaç ay içinde 1945'te inşa edildi. Erken fotoğraflar, savaşın son aylarında yangın bombalamaları ile tahrip edilen ve odun için şeritten çıkarılan Tiergarten vahşi kalıntılardaki anıtları gösteriyor. Bugün, yeniden kurulan Tiergarten'in geniş ormanlık alanları ile çevrilidir. Anıt, Berlin'in Brititanyalı sektöründe bulunmasına rağmen, yapımı tüm Müttefik güçleri tarafından desteklendi. Soğuk Savaş dönemi boyunca, Sovyet muhafızları Doğu Berlin'den anıtı korumaları için gönderildi.

Tasarım[değiştir | kaynağı değiştir]

Şeref korumaları ile anıtın havadan görünümü, Batı Berlin, 1983

Anıt, yıkılmış Reichskanzlei'den alınan taşlarla inşa edilmiştir. Bir zamanlar eski Doğu bloku üzerinde bulunan diğer Sovyet Dünya Savaşı'ndaki anıtlara benzer bir tarzda inşa edilen anıt, büyük bir Sovyet askeri heykelinin tepesinde eğimli bir stoa formunu alır. Bahçelerin içinde yer almaktadır ve iki ML-20 152mm top-obüs silahı ve iki T-34 tankıyla çevrilidir. Anıtın arkasında anıtın yapım aşamasının fotoğraflarını gösteren ve Berlin alanındaki diğer anıtlara rehberlik eden bir açık alan müzesi vardır. Asker heykelinin altında büyük harflerle, kiril alfabesi ile yazılmış bir yazı bulunur, şu şekilde çevrilir: "Sovyetler Birliği'nin özgürlüğü ve bağımsızlığı için Alman faşist istilacılara karşı savaşan kahramanların sonsuz ihtişamı". Sovyetler, Nazi Almanyası devletinin tasfiye edilmesini simgelemek üzere heykelini askerin koluyla inşa ettiler.

Anıt mimar Mikhail Gorvits tarafından yaptırılan heykel, heykeltıraş Vladimir Tsigal ve Lev Kerbel tarafından tasarlanmıştır.

Günümüzde anıt[değiştir | kaynağı değiştir]

Anıt hala bir anma yeri olarak kullanılır. VE Gününün yıldönümünde, (8 Mayıs), anıta çelenkler konulur. Eski Sovyetler Birliği ülkelerindeki gazilerin haç ettiği yerlerden biridir. Aynı zamanda turistlerin akımına uğrar, çünkü Treptower Parkı'nda yer alan Sovyet savaş anıtına kıyasla şehir merkezine daha yakındır. Anıt, Berlin şehri tarafından korunmaktadır.

Tiergarten'de bulunan Sovyet Savaşı Anıtı'nın önü

Anıtın yanında, buranın 2000 civarı Sovyet askerinin mezarı olduğunu açıklayan İngilizce, Almanca ve Rusça açıklayacı işaretler vardır. Şehrin simgelerinden olan Reichstag ve Brandenburg Kapısı'ndan görülebilen yapı, Berlin'in kalbinde yer almaktadır. Yapıyı inşa etmek için kullanılan mermerlerin bir kısmı yakın zamanda yıkılmış devlet yapılarından alınmıştı ve Adolf Hitler tarafından Welthauptstadt Germania'ya adanmış yerin üzerine inşa edildi.[2] Ana yazıtın yanı sıra, sütunlar, burada gömülmüş bazı Sovyetler Birliği Kahramanlarının isimlerini de taşıyor.[2] Yerel halk, Sovyet halkının yaptığı katliamlardan dolayı anıta "Bilinmeyen Tecavüzcünün Mezarı" gibi bazı takma adlar takmışlardır.[3][3][4][5]

Anıt Berlin'in Batı kısımına, yani İngilizleri kontrolü altında bulunan bölgeye inşa edilmiştir; 1961'de Berlin Duvarı inşa edildikten sonra anıt, Batı Berlin topraklarında komünist provokasyonun bir parçası olarak görüldü ve İngiliz askerler tarafından Batı Berlinlilere karşı korundu.[2] 1970'te bir Neo-Nazi olan Ekkehard Weil, anıttayken Sovyet şeref muhafızlarından birini vurdu ve ciddi bir şekilde yaraladı.[2] 2010 yılında, Avrupa'daki Zafer Günü kutlamaları öncesinde anıt, kırmızı grafitiler üzerine yazılmış "hırsızlar, katiller, tecavüzcüler" gibi protestolarla vandalizme uğradı. Berlin'deki Rus elçiliği, Alman makamlarını anıtın korunması için yeterli önlem almadığına dikkat çekti.[6][7] Alman gazetesi Bild, 2014 yılında Kırım krizine tepki olarak Sovyet tanklarını anıt yerinden kaldırmak için Bundestag dilekçesi başlattı ve tankları "Savaş sembolü" olarak niteledi.[8] Dilekçe daha sonra Alman federal hükümeti tarafından reddedildi.[9]

Popüler kültürde[değiştir | kaynağı değiştir]

Anıt, 1989 yılında çekilmiş Soğuk Savaş dönemini anlatan The Package adlı filmde görülmektedir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Soviet Memorial in the Tiergarten". Senate Department for Urban Development and the Environment. 4 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Ekim 2015. 
  2. ^ a b c d ZEIT ONLINE GmbH, Hamburg, Germany (19 Mayıs 2011). "Sowjetisches Ehrenmal: Das fremde Monument". ZEIT ONLINE. 2 Ocak 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  3. ^ a b Daniel Johnson (24 Ocak 2002). "Red Army troops raped even Russian women as they freed them from camps". Telegraph.co.uk. 25 Ağustos 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  4. ^ Cochrane, Allan (2006). "Making up meanings in a capital city: power, memory and monuments in Berlin. European Urban and Regional Studies, 13(1)" (PDF). oro.open.ac.uk. s. 5–24. 25 Ağustos 2017 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. 
  5. ^ Kristiaan Van Ermengem. "Monument to Soviet Soldiers". A View On Cities. 15 Nisan 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  6. ^ "Russland-Aktuell - Protest gegen Schändung von Kriegsdenkmälern in Berlin". aktuell.ru. 25 Ağustos 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  7. ^ rt.com - “Berlin authorities failed to prevent denigration of Soviet soldiers”
  8. ^ "Petition: Wir wollen keine Russen-Panzer mehr am Brandenburger Tor". BILD.de. 25 Ağustos 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  9. ^ "Petition fails to remove WWII Russian tanks", The Local (German edition) (16 April 2014)

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Koordinatlar: 52°31′00″K 13°22′20″D / 52.5166667°K 13.37222°D / 52.5166667; 13.37222