Görevimiz Tehlike 6

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Mission: Impossible Fallout
YönetmenChristopher McQuarrie
Yapımcı
YazarChristopher McQuarrie
UyarlamaMission: Impossible
Bruce Geller
Oyuncular
MüzikJoe Kraemer
Görüntü yönetmeniRob Hardy
Stüdyo
DağıtıcıParamount Pictures
Çıkış tarih(ler)i27 Temmuz 2018 (2018-07-27) (ABD)
ÜlkeAmerika Birleşik Devletleri
Dilİngilizce
Bütçe$178 milyon
Hasılat$791.1 milyon[1]
Önceki filmGörevimiz Tehlike 5
Devam filmiGörevimiz Tehlike 7

Görevimiz Tehlike 6 (özgün adı: Mission: Impossible Fallout) Christopher McQuarrie tarafından yönetilen ve yazılmış ve J. J. Abrams, Bryan Burk, Tom Cruise, David Ellison, Dana Goldberg, Don Granger ve McQuarrie tarafından yapımıcılığı üstlenilen bir Amerikan casusluk filmi. Bu, 2015 filmi Görevimiz Tehlike 5'in devamı ve Görevimiz Tehlike film serisinin altıncı filmidir. Film, Tom Cruise, Rebecca Ferguson, Ving Rhames ve Simon Pegg'in rollerini üstleneceği ve Henry Cavill seriye katılmasıyla rollerini önceki filmlerden tekrar başlatıyor. Film, Paramount Pictures tarafından Temmuz 2018'de yayınlandı.

Çekimler Nisan 2017'den Mart 2018'e kadar Paris, Londra, Yeni Zelanda, Norveç ve Birleşik Arap Emirlikleri'nde gerçekleşti. Çekim süreci, Ağustos 2017'de Tom Cruise'un yaralanmasının ardından iki ay boyunca beklemeye alındı.

Görevimiz Tehlike 6, dünya prömiyerini 12 Temmuz 2018'de Paris'te yaptı ve 27 Temmuz 2018'de Amerika Birleşik Devletleri'nde yayınlandı; RealD 3D formatında gösterime sokulan serinin ilkiydi ve ayrıca bir IMAX sürümüne sahipti. Dünya çapında 791 milyon dolar hasılatla Cruise kariyerinin en çok hasılat yapan filmi ve Görevimiz Tehlike 4'ü geçerek franchise'ın en yüksek hasılat yapan filmi oldu. Yönetmenliği, senaryosu, sinematografisi, aksiyon sekansları, dublörleri, müzikal skoru ve oyunculuğu ile eleştirel beğeni topladı ve birçok eleştirmen tarafından serideki en iyi bölüm olarak kabul edildi.

McQuarrie tarafından yönetilen, biri Görevimiz Tehlike 7 olan iki isimsiz devam filminin sırasıyla Kasım 2021 ve 2022'de piyasaya sürülmesi planlanıyor.[2]

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Solomon Lane'nin yakalanmasından iki yıl sonra örgütünün kalıntıları olan Sendika, Havariler adlı bir terörist grup olarak yeniden örgütlenmiştir. Mevcut dünya düzeninin yıkılması çağrısında bulunan bir manifesto yazan John Lark olarak bilinen gizemli bir aşırılık yanlısı ile ittifak halindedirler. Ethan Hunt ise, birlikte çalıştığı IMF ekibi ve birkaç dostuyla beraber sıkıntılı bir sürecin içindedir. Berlin'deki bir plütonyumu kurtarma görevinin ters gitmesi sonucunda dünya, sendikanın eski üyeleri tarafından kurulan bir terör örgütü olan Havariler'in tehdidi ile karşı karşıya kalır. Bu yüzden CIA ile ters düşen Ethan Hunt, denetimsizliği ve görevi yerine getirmeyi kendi başına üstlenince CIA sadakatini ve güdülerini sorgulamaya başlar ve onu kara listeye alır. Ancak insanlığı tehdit eden yeni bir tehlikenin ortaya çıkmasıyla herkes zamana karşı bir yarışa girecektir.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Yapım[değiştir | kaynağı değiştir]

Çekimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Çekimler 10 Nisan 2017'de Paris'te başlayacaktı. Diğer çekim yerleri arasında Londra, Yeni Zelanda ve Norveç vardı. Çekimler 8 Nisan'da resmen başladı. Çekimlerden bazıları Temmuz 2017'de Yeni Zelanda'da da gerçekleşti. Norveç'teki Forsand belediyesi, filmin çekimi için sonbaharda Preikestolen'in bir süreliğine kapatılmasına izin verdi; Sadece çekim ekibi ve oyuncuların arka arkaya dokuz gün dağa yaklaşmasına izin verildi. Ayrıca günde 50 helikopter inişine de izin verildi. Hindistan yönetimindeki Cemmu ve Keşmir topraklarında geçen sahneler Yeni Zelanda'da çekildi. Yönetmen Christopher McQuarrie, filmin doruk noktasının Yeni Zelanda'dan daha "politik olarak karmaşık" bir yerde geçmesini istediğini ve bu sekansı Keşmir'de kurmayı seçtiğini söyledi.[3]

Ağustos 2017'de Cruise çekimler sırasında Londra setinde sağ bacağını yaraladı. Kazanın ardından stüdyo, Cruise'un kırık ayak bileği ve diğer yaralanmaların iyileşmesi için en az dokuz hafta boyunca prodüksiyonu durduracağını açıkladı, ancak filmin Temmuz 2018 çıkış tarihini koruyacaklarını belirten bir açıklama yaptı. Bu yaralanma stüdyo için yaklaşık 80 milyon dolarlık bir maliyetle sonuçlandı, çünkü oyuncu kadrosuna ve çekim ekibine sekiz haftalık arayı ödemek zorunda kaldılar, böylece başka bir iş almayacaklardı. Ancak, yaralanma ve sonraki maliyetler sigorta ile telafi edildi ve filmin nihai bütçesine dahil edilmedi. Çekimler Ekim 2017'nin başlarında yeniden başladı ve Cruise ilk sakatlığından yedi hafta sonra ve başlangıçta planlanandan iki hafta önce sette görüldü.

Henry Cavill'in Justice League: Adalet Birliği filmi için yeniden yapılan çekimleri, Görevimiz Tehlike 6'nın çekimlerine denk geldi. Filmi çekerken saklaması için sözleşmeli olduğu bir bıyık bırakmıştı. McQuarrie başlangıçta Adalet Ligi yapımcılarına Cavill'in bıyığı 3 milyon dolar karşılığında tıraş etmesine izin verirken, Görevimiz Tehlike 6'nın prodüksiyonunu durdurup ardından dijital olarak bıyığı doldurmaya önerirken, Paramount'un yöneticileri bu fikri reddetti. Adalet Birliği'nin VFX ekibi, yapım sonrasında dijital olarak bıyığı gidermek için özel efektler kullanacaktı.

25 Ocak 2018'de filmin isminin Görevimiz Tehlike: Yansımalar olduğu açıklandı. Çekimler 25 Mart 2018'de Birleşik Arap Emirlikleri'nde (BAE) tamamlandı. BAE'deki prodüksiyon, Cruise ile Yüksek irtifa askeri paraşütle atlama sahnesinin çekilmesini içeriyordu. Sahne, Cruise ve mürettebatın yere dayalı dikey bir rüzgar tünelinde eğitim almasını ve ardından McQuarrie'nin istediği üç çekimle sonuçlanmak üzere yaklaşık 25.000 fitten (7.600 m) 100'den fazla atlama yapmak için bir C-17 askeri uçak kullanmasını gerektirdi. Sahne gün batımına yakın olacağından, her kareyi almayı denemek için günde yalnızca bir atlama yapabilirlerdi. Görsel efekt ekibi için en büyük zorluklardan biri, Abu Dabi çölünü, atlamanın filmde gerçekleştiği Paris ile değiştirmekti. Sanatçılar, binanın yukarısında çekilen drone görüntülerinden referans görüntüleri, Lidar taramaları ve fotogrametri kullanarak Grand Palais des Champs-Élysées'i yeniden yarattılar.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Mission: Impossible - Fallout (2018)". Box Office Mojo. 16 Kasım 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Ocak 2019. 
  2. ^ Kreps, Daniel (15 Ocak 2019). "'Mission: Impossible' Sets Sequels for Summer 2021, 2022". Rolling Stone (İngilizce). 16 Ocak 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Eylül 2019. 
  3. ^ "Mission Impossible Fallout was on the hunt for a more political story, hence Kashmir". 12 Temmuz 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]