İçeriğe atla

Azize Meryem Kilisesi

Koordinatlar: 52°31′14″K 13°24′24″D / 52.52056°K 13.40667°D / 52.52056; 13.40667
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Berlin merkezinde Meryem Ana Kilisesi

Marienkirche (Türkçe: Azize Meryem Kilisesi veya Meryem Ana Kilisesi), Berlin'de bir kilise. Kilise Alexanderplatz'ın hemen yanında Karl-Liebknecht-Straße üzerindedir. Yapım tarihi tam bilinmemekle birlikte, Alman kayıtlarında ilk olarak 1292 yılında ismine rastlanmaktadır. Onüçüncü yüzyılın başlarında yapıldığı düşünülmektedir. Önceleri Katolik kilisesiyken reform sonrası Protestan kilisesi olmuştur.[1]

Genel bakış[değiştir | kaynağı değiştir]

Azize Meryem Kilisesi, Berlin Katedrali ile birlikte Berlin-Brandenburg-Silezya Evanjelik Kilisesi piskoposunun kilisesidir. Evanjelik Kiliseler Birliği üyeleri ile birlikte ortak bir yönetim altında bulunmaktadır.

Martin Luther heykeli

Nikolai Kilisesi ile birlikte Meryem Ana Kilisesi, Berlin'deki en eski kilisedir. En eski parçaları granit olan yapının çoğunun yapımında tuğla kullanılmıştır ve sonuç olarak kilisenin kendine has kırmızı görünümü ortaya çıkmıştır. Yakınlardaki Berlin Belediye Binası, Rotes Rathaus'un yapımında da bu görünüm örnek alınmıştır. II. Dünya Savaşı bombalaması sırasında ağır hasar görmüştür. Bölünme sonrası kilise Doğu Berlin'de kalmıştır ve 1950'lerde Doğu Alman yönetimi tarafından restore edilmiştir.[1]

II. Dünya Savaşı öncesi Azize Meryem Kilisesi, Mitte ilçesinin yoğun nüfuslü bir bölgesinde yer alıyordu ve cemaat tarafından düzenli olarak kullanılıyordu. Savaş sonrası bu bölgedeki harabelerden kalanlar temizlendi. Günümüzde kilise, Alexanderplatz'da etrafındaki boş alanda, Fernsehturm'un hemen altında bulunmaktadır.

Kilise dışında Martin Luther'in heykeli bulunmaktadır. Kilisede aynı zamanda Mareşal Otto Christoph von Sparr'ın da mezarı yer alır. Tarihteki en eski İncil topluluğunun kurucusu Carl Hildebrand Freiherr von Canstein de 1719'da buraya gömülmüştür.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b "Sacred Destinations - Marienkirche, Berlin". 8 Ocak 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Ocak 2012. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Wikimedia Commons'ta Azize Meryem Kilisesi ile ilgili çoklu ortam belgeleri bulunur