İçeriğe atla

Alman pastası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Alman Pastası
Alternatif isimBerliner
Ülke(ler)Almanya
BölgesiOrta Avrupa
TipiÇörek, donut
Ana malzemelerHamur, marmelat veya reçel, karamel veya şeker

Alman Pastası ya da Berliner, geleneksel bir Alman pastasıdır. Biçim ve yapımı itibarı ile donuta benzemektedir. Mayalanmış hamurun yağda kızartılması akabinde ikiye bölünerek içine marmelat veya reçel konularak ve üzerine karamelize şeker dökülerek elde edilir. Türkiye'de pastanelerde genellikle kremşanti, çikolata veya mocha ile dolgulanmış şekilde satılır.

Kültürlere göre adlandırılışı[değiştir | kaynağı değiştir]

Alman pastası için kullanılan terminoloji Almanya'nın birçok yöresinde farklı adlandırılmaktadır. Kuzey Almanya, Batı Almanya ve İsviçre'de Ballen (sıkmak) kelimesinden türemiş Berliner denilirken, Alman Pastasının kültürel bir obje olduğu Berlin, Bradenburg, Pomeranya, Saksonya ve Saksonya-Anhalt bölgelerinde Kaygana manasına gelen Pfannkuchen olarak adlandırılmaktadır.

Bazı güney ve orta Almanya (Bavyera) ve Avusturya'da Krapfen, Hessen'de Kräppel, Renanya-Palatina'da Fastnachtsküchelchen (Küçük Karnaval Kekleri) diye adlandırılmaktadırlar.[1]

Slovenya'da Krof, Hırvatistan'da Krafni, Bosna ve Sırbistan'da ise Krofne denmektedir. Polonya'da pączki, Çekya'da kobliha, Macaristan'da bécsi fánk denmektedir. Hollanda'da Berlinerbol, Belçika'da boule de Berlin, Finlandiya'da berliininmunkki, Norveç'te berlinerbolle, Slovakya'da šiška ve Romanya'da gogoși denmektedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Faschingskrapfen 27 Şubat 2017 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. im OÖ Brauchtumskalender abgerufen am 26. Februar 2017

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]