Haus der Kulturen der Welt

Koordinatlar: 52°31′08″K 13°21′55″D / 52.51889°K 13.36528°D / 52.51889; 13.36528
Vikipedi, özgür ansiklopedi
"Haus der Kulturen der Welt"'de bulunan Kongresshalle, Berlin
Arka cepheden Kongresshalle, Berlin,


Haus der Kulturen der Welt ("Dünya Kültürleri Evi") Berlin, Almanya'da bulunan ve Almanya'nın Avrupa dışı güzel sanatlar için millî merkezi olan kuruluştur.

Bu merkezin ana binası Berlin Tiergarten parkında konumlanmıştır ve Carillion ve yeni Alman Şansölyelik Ofisi ("Bundeskanzleramt") binalarına komşudur. Bu merkez eskiden konferans merkezi olan Kongresshalle olarak bilinmekteydi ve 1957'de "Interbau" sergisi sırasında Amerikan mimar "Hugh Stubbins Jr." tarafından tasarlanmış ABD'nin Almanya'ya bir bağışı olarak yapılmıştı. Bu konferans salonu Haziran 1963'te ABD Cumhurbaşkanı John F. Kennedy'nin Batı Berlin ziyareti sırasında ünlü nutuğunu verdiği salondur. 21 Mayıs 1980'de bu binanın çatısı çökmüştür. 1987'de Berlin'in 750.yıl jübilesi için eski şekliyle yeniden yapılmıştır. Bu özel şekli dolayısıyla alaycı Berlinliler tarafından Schwangere Auster (gebe istiridye) olarak anılmaktadır.

Bu merkez günümüzde birçok kültürel etkinliğe sahne olmaktadır. Berlin "Uluslararası Film Festivali (Berlinale)" günümüzde bu kurumun salonunda düzenlenmektedir. Ayrıca güzel sanatlar eserleri sergileri, tiyatro ve dans gösterileri, konserler ve yazarların kendi eserlerini okuma gösterileri yapılmaktadır. Ulusal ve uluslararası şöhreti ve etkinliklerinin yüksek kalitesi dolayısıyla Almanya federal hükûmetinden mali destek alan nadir sayıda kültürel kurumların arasında bulunmakta ve "kültür deniz-feneri" olarak anılmaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]