Apalaş Dağları

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Apalaş Dağları
Appalachian Mountains
Appalaches
MonNatForest.jpg
Kuzey Karolina'nın batı kısmında Apalaş Dağlarından bir görünüm
Map
En yüksek noktası
Yükseklik 2,037 m Mount Michel
Koordinatlar 40°K 78°B 
Coğrafya
Konum Amerika Birleşik Devletleri: Maine, New Hampshire, Vermont, Massachusetts, Connecticut, New York, Pensilvanya, Maryland, Ohio, Kentucky, Tennessee, Virginia, Batı Virginia, Kuzey Karolina, Güney Karolina, Georgia Alabama
Kanada:Newfoundland, Saint Pierre and Miquelon, Québec, Nova Scotia, New Brunswick
Jeoloji
Orojenez Allegheniyen Orojenezi
Kayaç türü Kumtaşı ve kuvarsit
Apalaş Dağları'nin Kuzey Amerika'da konumu

Apalaş Dağları (İngilizce: Appalachian Mountains, Fransızca: Appalaches), Kuzey Amerika'da bir dağ dizisi.[1][2]

Etimoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

Apalaşlar eskiden sırf sıradağlar ismi olarak kullanılırken son yüzyıldan itibaren coğrafyacılar tarafından sıradağlarla birlikte bunların etrafında bulunan tepelere ve plato bölgelerinin de ismi olarak kullanılmaktadır. Ama genel konuşmalarda, Apalaşlar daha dar bir bölge ismi olarak kullanılır ve bu dar bölge Kentucky, Tennessee, Virginia, Batı Virginia ve Kuzey Carolina eyaletlerinin kısımları olarak kullanılmaktadır. Fakat bazen bu anlamda Apalaşlar'a kuzey Georgia ve batı Güney Karolina eyalet kısımları dahil edilir; hatta bazen kuzeyde Pensilvanya'ya ve batıda Ohio eyaleti güneydoğusu da bu Apalaş bölgesi içinde kabul edilir.

Coğrafi özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu dağların en önemli kısmı Amerika Birleşik Devletleri'nde bulunur ama küçük bir kısmı Kanada'dadır. Kuzeyde Kanada'da Newfoundland adasından başlayarak ABD'de merkezi Alabama eyaletine kadar uzanıp, uzunluğu 2400 km'ye yakın genişliği ve en geniş tarafında 480 km olan bir araziyi kapsarlar. Batıdaki Appalachian ile doğudaki Piedmont yaylaları arasında, kuzeydoğudan güneybatıya yönelen birbirine paralel oluklar bulunur. Bu sıradağlar üzerinde bulunan zirveler irtifaları genellikle 900m civarındadır. Üzerlerindeki tepelerin en yükseği güneyde Kuzey Karolina eyaletinde bulunan 2.037 m rakımlı Mount Michel'dir. Mount Michel zirvesi ABD'de Mississipi Nehri doğusundaki bölgeler içinde bulunan ve doğu Kuzey Amerika'da da bulunan en yüksek irtifalı noktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "International Appalachian Trail- Newfoundland". Iatnl.ca. 4 Haziran 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Kasım 2010. 
  2. ^ Cees R. van Staal, Mineral Deposits of Canada: Regional Metallogeny: Pre-Carboniferous tectonic evolution and metallogeny of the Canadian Appalachians 11 Mart 2009 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., Geological Survey of Canada website

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]