İçeriğe atla

Shenandoah Nehri

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Shenandoah Nehri
Shenandoah Nehri Virginia'da Front Royal Mevkii güneyinde
Shenandoah Nehri Virginia'da Front Royal Mevkii güneyinde
Genel bilgiler
Kaynak Front Royal, Virjiniya
Ağız Potomac Irmağı, Harper's Ferry
Uzunluk 89.5 km
Havza alanı 7 607 km²
Debi 60 m³/saniye

Shenandoah Nehri ABD'de bulunan Potomac Irmağı'nin kollarından biri olup uzunluğu 89,5 km'dir. Virginia ve Batı Virginia eyaletlerinde bulunan ve her ikisinin de uzunluğu 160 km kadar olan iki ana kolu bulunmaktadır.[1] Shenandoah Nehri Potomac Nehri'nin ana koludur. Shenoandoah Nehri ve altkolları merkezi ve aşağı Shenandoah Vadisi'nin(en) ve kuzeydoğu Virginia ve Batı Virginia'nın doğusundaki tava sapı gibi "Eastern Panhandle" arazilerinde bulunan Blue Ridge Dağları'nın batı tarafında olan Apalaş Dağları'ndski Page Vadisi'nin sularını bu havzalardan taşımaktadırlar. Nehrin debisi Harper's Ferry'de Potomac Irmağı'na katilmadan once ortalama olarak 60 m³/saniye oldugu bildirilmektedir.

Shenandoah Nehri, vadisi ve havzası haritası

Nehrin güzergahı[değiştir | kaynağı değiştir]

Shenandoah Nehri Virginia eyaletinde bulunan Font Royal'ın kuzeydoğusunda, Riverton mevkii yakınında nehrin iki alt kolu olan "South Fork (Güney Kolu)" ile "North Fork (Kuzey Kolu)"nun birleşme noktasında ortaya çıktığı kabul edilir. Virginia'daki "Warren İlçesi" içinden güneydoğu yönünde akar. Ortaya çıkma noktasından 1,6 km sonra Federal "Interstate-55 (İ-66)" otoyolu köprüsü altından geçer. Bu İ-88 köprüsünden sonra nehir birkaç kavis yapar ve sonunda tekrar kuzey-batı yönüne yönelik akışına devam eder. İ-66 köprüsünün altından geçmesi ile Virginia'nın Clark İlçesine girmiş olur. Clark İlçesi sınırından sonra 5 km daha akış yaptıktan sonra Federal "US-Route 50" karayolu altından bir köprü altından geçer ve üçlü kavis yapar. "US Route 50" köprüsünü takiben 23.3 km akıştan sonra nehir Virginia Eyalet Yolu "Virginia Route 7" altından köprü altından geçer ve kuzey-doğu yönündeki akışını 13 km devam ettirir. Burada Virginia eyaletinin en uç doğu ucuna gelmiştir. Buradan Batı Virginia eyaletinin en batı ucu Jefferson ilçesine girer. Batı Virginia eyaletine girdikten sonra nehir altı tane gayet büyük kavis yapar. Bu büyük kavislerden sonra Virginia-Batı Virginia sınırından 32 km sonra güney yönünde Harper's Ferry, Batı Virginia mevkii yakında Potomac Irmağı'na katılır.

Jeoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

Shenandoah Vadisi taban arazisi kireçtaşından (yani kalkerden) oluşmuştur. Bu tip kalker tabakası bu vadi arazisinin gayet mümbit olmasına yol açmaktadır. Amerika'ya göç eden Avrupalı çiftçiler bu mümbit topraklara ilk göçler başlamasından sonra hemen yerleşmişler ve buraları yerli Amerikalılardan gasp etmişlerdir. Günümüzde de bu Virginia ve Batı Virginia arazileri çok önemli tarım arazileri olma niteliklerini korumaktadırlar. Bu kireçtaşı veya kalker arazide karst olaylarına ve yeraltına sızan sular aşınmaya karşı dirençsiz, kolay eriyebilen kireçtaşı kayaçları eriterek oyuklar ve mağaralar ortaya çıkarmıştır. Bu vadinin altı bu oyuklar ve mağaralarla sanki örülmüş gibidir. Bu mağaraların büyüklerinden bazıları (bunlar arasında "Luray Mağaraları", "Shenandoah Mağaraları" ve "Skyline Mağaraları") turizm tüccarları tarafından turistlere atraksiyon sağlamak için giriş ücreti ile ziyaretçi turistlere açılmışlardır.

Bu mağaralardan Harper's Ferry'nin birkaç kilometre yakınında bulunan "Moasby Mağarası" Amerikan İç Savaşı sırasında bir Güneyli süvari birliği komutanı John S. Mosby tarafından geliştirilip genişletilmiş; içinde 200-300 ata bakacak kadar büyük bir ahır kurulmuş ve bu mağaradaki gizli at ahiri Kuzey'in ordularına karşı yapılan süvari baskınlarında üs olarak kullanılmıştır.

Resimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ U.S. Geological Survey. National Hydrography Dataset high-resolution flowline data. The National Map[ölü/kırık bağlantı], Erişim: 15 Ağustos 2011

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]