Söğütcük, Sivas

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Söğütçük, Sivas sayfasından yönlendirildi)
Söğütcük
Sivas
Sivas
Ülke Türkiye Türkiye
İl Sivas
İlçe Merkez
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 299
Zaman dilimi UTC+03.00 (TSİ)
İl alan kodu 0346
İl plaka kodu 58
Posta kodu 58000
Resmî site
YerelNET

Söğütçük, Sivas ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün toplam arazisi 8428 dönümdür. Sivas ili Merkez Kayadibi Bucağına bağlıdır. Sivas’ın 50 km uzaklıkta olup rakımı 1200 m civarındandır. Köyün 1–2 km kuzeyinde Sivas–Kayseri kara yolu geçmektedir.

Düğnük Kaya[değiştir | kaynağı değiştir]

Düğnük Kaya (Döğnük Kaya) veya Dünük Kaya (Dönük Kaya) yöredeki farklı söylentilerde bahsedilen bir yerdir. Ulaş ilçesine bağlı Baharözü ve Sivas merkez ilçeye bağlı Söğütçük köyleri arasındadır. Özellikle taş kesilme efsanelerinde adı geçer.[1] Anlatılanlara göre çobanın biri dağda susuz kalınca Allah'tan yardım ister ve iki koyun adakta bulunur, bunun üzerine kaya yarılarak içinden su çıkar. Ancak çoban adaklarını yerine getirmez üstelik onlara karşılık iki pire öldürerek dalga geçer. O anda kendisi ve sürüsü taşa dönüşürler.[2] Geçmişte bu yerde adak kurbanlarının kesildiği ve dilek tutulduğu bilinmektedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ “Bir Şarkışla Efsanesi - Kız-Oğlan Masalı”, Emin Kuzucular, Sivas Folkloru, Mart 1978, Sayı: 24, Sayfa: 10-11. (Efsanenin asıl geçtiği yer olmasa da, anlatının içerisinde "Dünük Kaya" olarak bahsedilmektedir.)
  2. ^ Sivas Efsaneleri, Kutlu Özen, 2001, Dilek Matbaası (Sayfa: 27-28, Taş Kesen Çoban)

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Fotoğraflar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kepez ve Düğnük-Kaya (Söğütçük köyü yakınları, Sivas)
Düğnük Kaya ve Kepez Kayası'na bakış. Fotoğrafın çekildiği yer: Turna dağı. Karşıdaki kayalıklar ile arasında yaklaşık 30 km. vardır. Aradan Sivas-Kayseri karayolu geçmektedir.