Red Hat

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Red Hat, Inc.
Red Hat Logo
Tip A.Ş.
Kuruluş 1993
Şehir Raleigh, Kuzey Karolina
Ülke ABD
Önemli kişiler Matthew Szulik, Chairman, President, CEO
Bob Young, Kurucu
Marc Ewing, Kurucu
Alan Yazılım
Ürün Red Hat Enterprise Linux
Red Hat Directory Server
Red Hat Certificate System
Fedora
Gelir artış $ 2.05 milyar USD
(Şubat 2016)[1]
Çalışan sayısı 8.300 (Kasım 2015)[2]
Ana sayfa www.redhat.com
Vikiveri öğesi

Red Hat, açık kaynaklı ve Linux tabanlı profesyonel yazılım şirketidir. Şirket, 1993′te[3] Bob Young ve Marc Ewing tarafından kurulmuştur.

Red Hat Linux ve Fedora[değiştir | kaynağı değiştir]

Red Hat tarafından resmi olarak desteklense de, Fedora özgür yazılım geliştiricilerinin katılımıyla varlığını sürdürmektedir ve aynı zamanda Red Hat Enterprise Linux ürünü için bir test ortamı görevi görmektedir.

Red Hat Linux ve dolayısıyla Fedora'yı özel yapan şey kararlı ve bilinen paketlerin, sağlam bilgi ile bir araya getirilmesidir. Paketler güncel değildir; güvenlik güncellemeleri dışında, yeni bir beta versiyon çıktığında paket versiyonları dondurulmaktadır. Sonuç, iyi test edilmiş, nispeten kararlı bir Linux dağıtımıdır. Bug rapor etme ve beta programlar kullanıcılara açıktır ve çok sayıda e-posta listesi bulunmaktadır. Bu özellikleriyle Red Hat Linux, dünya çapındaki sunucuların birçoğunda tercih edilmektedir. Ayrıca RPM paket yöneticisi, Red Hat'ın Linux'a katkılarından birisidir. Bugün Mandriva, Suse gibi popüler birçok dağıtımın kullandığı RPM paket kurulumu konusunda önemli adımlar atılmasını sağlamıştır.

Linux dünyasına açık kaynaktan nasıl para kazanılabileceğini ilk gösteren şirketlerden biri olan Red Hat yazılım sektörünün kabul görmüş ve önemli bir markasıdır. Şirket aynı zamanda her çocuğa bir bilgisayar projesine de destek vermektedir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Red Hat Mali Durumunu Açıkladı". 29 Mart 2016. 13 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Mart 2016. 
  2. ^ "Company Profile for Red Hat Inc (RHT)". 1 Ocak 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Aralık 2015. 
  3. ^ finance.yahoo.com

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]