İçeriğe atla

Blue Gene

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Bir BlueGene/L kabini

Blue Gene (TürkçeMavi Gen), PetaFLOP mertebesinde (saniyede 1x1015 işlem) işletim hızlarına ulaşmak için tasarlanmış ve neredeyse 500 teraFLOP (saniyede 1x1012 işlem) işlemci hızına ulaşmış süper bilgisayarlar imal etmek için geliştirilen bir bilgisayar mimarisinin adıdır. Bu proje, IBM (bilhassa IBM Roachester MN ve Thomas J. Watson Araştırma Merkezi), Lawrence Livermore Milli Laboratuvarı, çalışmaları kısmen finanse eden ABD Enerji Bakanlığı ve akademik çevreler arasında yürütülen bir ortak projedir. Dört tane Blue Gene (mavi gen) projesi devam etmektedir: BlueGene/L, BlueGene/C, BlueGene/P, and BlueGene/Q.

Blue Gene/L[değiştir | kaynağı değiştir]

Blue Gene serisinden ilk bilgisayar Blue Gene/L, kuramsal olarak 360 TFLOP tepe hızı değerine ulaşmak üzere Lawrence Livermore Milli Laboratuvarı (LLNL) ortaklığı ile geliştirilimiş ve lineer algoritma programı (LINPACK) başarım ölçme testinde 280 TFLOP kalıcı hız skoruna ulaşmıştır. 2007 yılında yapılan bir yükseltmeden sonra başarım 478 TFLOP kalıcı hıza ve 596 TFLOP tepe hızına ulaşmıştır.

Blue Gene/L terimi bazen Lawrence Livermore Milli Laboratuvarında inşa edilen bilgisayarı, bazen de mavi gen bilgisayar mimarisini ifade eder. Kasım 2006 itibarıyla en hızlı 500 bilgisayar listesinde 27 tane Blue Gene/L mimarisinde bilgisayar bulunmaktadır. En hızlılar listesindeki 27 bilgisayar mavi gen eSunucu Çözümü (İngilizce: eServer Blue Gene Solution) mimarisi adıyla anılmaktadır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]