İçeriğe atla

IBM Db2

Vikipedi, özgür ansiklopedi
IBM DB2
Geliştirici(ler)IBM
İlk yayınlanmaŞablon:İnitial release
Programlama diliC, C++
İşletim sistemiCross-platform
ErişilebilirlikEnglish
TürRelational database management system
LisansProprietary EULA
Resmî sitesiDB2 homepage at ibm.com

IBM DB2, IBM tarafından geliştirilmiş ilişkisel veritabanı yönetim sistemidir. Unix başta olmak üzere Linux, IBM i, Z/OS ve Windows sunucularında çalışır. IBM, DB2'nin yanı sıra bir başka veritabanı yönetim sistemi(RDBMS) olan Informix'i de 2001 yılında satın almıştır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

DB2 uzun bir geçmişe sahiptir. Oracle'ın ticari veritabanı ürünü daha önce üretilmesine rağmen IBM DB2 SQL kullanan ilk veritabanı yazılımı olarak kabul edilir.

DB2 veritabanı yönetim sistemi IBM tarafından 1983'te yayınlandı. DB2'nin alt yapısını hazırlayan ve IBM'de çalışan Edgar Codd, Haziran 1970'te ilişkisel veri tabanı modeli teorisini sunmuştu. Daha sonra bu teorisini gerçekleştirmek için Alpha isminde bir ilişkisel veritabanı dili yaptı. O dönem IBM Codd'un bu fikrine inanmadı fakat Codd'un gözetiminde olmayan bir grup programcı, Codd'un temellerini attığı ilişkisel modeli devam ettip SEQUEL dilini geliştirdi. (Structured English QUEry Language – Yapılandırılmış İngilizce Sorgu Dili). IBM ilk ilişkisel veritabanı ürününü yayınladıktan sonra, bu ürüne bir de kurumsal düzeyde kullanılabilecek bir dil ihtiyacı duydu ve SEQUEL'i elden geçirip değiştirerek SQL (Structured Query Language – Yapılandırılmış Sorgu Dili) olarak adlandırdığı dili kullandı.

Illustra firması nesne-ilişkisel veritabanı yönetim sistemi Informix'i yayınladıktan sonra Oracle ve IBM veritabanı motorlarını, bu nesne ilişkisel yeteneği desteklemesi için geliştirmek zorunda kaldı. İlerleyen yıllarda IBM Informix'i satın aldı ve günümüzde nesne-ilişkisel modelin geliştiricisi olarak kabul ediliyor.

İlerleyen yıllarda IBM DB2 ürününü geliştirerek platform desteğini ve programlama dili desteğini arttırdı. Günümüzde DB2 PDA'lar da dahil olmak üzere 19 farklı platformda 15'ten fazla programlama dilini desteklemektedir.

2009'da DB2 motoru MYSQL içerisinde kullanılabilir hale geldi.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]