Poltergeist II: The Other Side

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Poltergeist II: The Other Side
Poltergeist II: The Other Side
YönetmenBrian Gibson
Yapımcı
  • Michael Grais
  • Mark Victor
Yazar
UyarlamaCharacters
Steven Spielberg
Oyuncular
MüzikJerry Goldsmith
Görüntü yönetmeniAndrew Laszlo
KurguThom Noble
Stüdyo
DağıtıcıMGM Entertainment Co.
Çıkış tarih(ler)i23 Mayıs 1986 (1986-05-23)
Süre91 dakika[1]
ÜlkeAmerika Birleşik Devletleri
Dilİngilizce
Bütçe$19 milyon
Hasılat$75 milyon

Poltergeist II: Diğer Taraf (kısaca Poltergeist II olarak da bilinir), Brian Gibson tarafından yönetilen 1986 yapımı bir Amerikan doğaüstü korku filmidir. JoBeth Williams, Craig T. Nelson, Oliver Robins, Heather O'Rourke ve Zelda Rubinstein ilk filmdeki rollerini yeniden canlandırdı. Yeni oyuncular arasında Will Sampson, Julian Beck ve Geraldine Fitzgerald yer alıyor. Serinin ikincisi ve Poltergeist'in (1982) doğrudan devamı olan film, kendilerini bir kez daha "Canavar" liderliğindeki doğaüstü güçlerin saldırısı altında bulan ve çılgın bir vaizin ruhu olduğu ortaya çıkan Freeling ailesini konu alıyor. 19. yüzyılda kızlarına sahip çıkmaya çalışan bir kıyamet tarikatına öncülük etti. Kızlarını kurtarmak için çabalayan aile, yardımını Kızılderili bir şamandan alır.

Ne yönetmen Tobe Hooper ne de yapımcı Steven Spielberg bu film için geri dönmedi. Önceki filmin Spielberg'le birlikte yazan Michael Grais ve Mark Victor, burada yazar ve yapımcı olarak görev yaptı. Poltergeist II'nin çekimleri 1985 baharında Kaliforniya ve Arizona'da gerçekleşti. İlk filmin 1982'de vizyona girmesinden kısa bir süre sonra öldürülen Dominique Dunne dışında orijinal oyuncuların çoğu geri döndü. Film, 14 Eylül 1985'te ölen Julian Beck'in son kez ortaya çıkışının yanı sıra, Heather O'Rourke'nin üçüncü Poltergeist filmindeki son görünümünden sadece dört ay önce Şubat 1988'deki ölümünden önceki yaşamı boyunca vizyona giren son film oldu Sürrealist sanatçı HR Giger, filmde yer alan yaratıkları tasarladı.

1986 baharında vizyona giren Poltergeist II: The Other Side, finansal açıdan başarılı oldu ve dünya çapında yaklaşık 75 milyon dolar hasılat elde etti. Eleştirel eleştiriler olumsuzdu, ancak film yine de En İyi Görsel Efekt Akademi Ödülü'nün yanı sıra iki Saturn Ödülü'ne aday gösterilerek selefini takip etti.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Film, ilk filmdeki olayların bir yıl sonrasında geçiyor. Cuesta Verde mahallesi, Freeling'lerin evinin bulunduğu nokta merkezli bir arkeolojik kazıya dönüştürülür. Kazı, yer ekibi tarafından bir mağaranın keşfedilmesine yol açar. Onun varlığı, bir Kızılderili şamanı olan arkadaşı Taylor'ı bilgilendiren psişik Tangina Barrons'a ortaya çıkar. Mağarayı kendisi araştıran Taylor, rüyalarında gördüğü çılgın vaiz Rahip Henry Kane'in ruhunun Carol Anne'in peşinde olduğunu fark eder ve onu korumaya gider.

Freeling ailesi Phoenix, Arizona'ya taşınır ve şimdi Diane'in annesi Jess ile aynı evde yaşamaktadırlar. Büyükanne Jess son derece durugörü sahibidir ve Diane ile Carol Anne'in aynı yeteneklere sahip olduğuna inanır. Jess daha sonra doğal nedenlerden ölür, ancak Diane'e ihtiyacı olursa her zaman "orada olacağını" son bir kez söyler.

Kane eve ilk saldırısına başlarken Taylor ortaya çıkar. Aile evdeki tüm televizyonları kaldırdığı için televizyon aracılığıyla içeri giremeyen Kane'in yardakçıları, bu kez Carol Anne'in oyuncak telefonu aracılığıyla içeri girmenin başka bir yolunu bulmak zorunda kalır. Saldırı başarısız olur ve aile hızla evden çıkar Taylor kendini tanıtır ve Kane'in onları ancak tekrar bulacağı ve eve geri döneceği için kaçmanın zaman kaybı olacağına onları ikna eder.

Kane bir gün eve insan formunda gelir ve içeri alınmak ister, ancak Steven bunu reddeder Taylor, Kane'e direndiği için onu tebrik eder, ardından Steven'ı çöle götürür ve ona Kane'i geri çevirebilecek bir Yerli ruhu olan "Dumanın Gücü"nü verir. Tangina eve gelir ve Diane'in Kane'in geçmişini ve onun şu anda aileyi takip eden Canavara nasıl dönüştüğünü anlamasına yardımcı olur. Ayrıca Diane'in, yaşarken ruhlar dünyasına giden dünyadaki tek insanlardan biri olması nedeniyle benzersiz olduğuna da dikkat çekmektedir. Diane, Kane'in kıyamet tarikatının başı olduğu 19. yüzyılın ortalarındaki vizyonlarını görür. Kane, takipçilerini çölden mağaraya götürmüştür çünkü dünyanın sonunun geldiğine inanır, ancak kehanetinin gelip gittiği günün ardından onları yavaş yavaş kendisiyle birlikte ölmeleri için orada tuzağa düşürüp esir tutmaktadır. O kadar dengesiz ve kötü biri olduğu için Kane, ölümden sonra bir canavara dönüşmüş ve takipçilerinin ruhlarını kontrol etmektedir Taylor, aileyi Kane'in son derece zeki olduğu ve onları ayırmaya çalışacağı konusunda uyarır.

Taylor'ın gitmesiyle ailenin morali düşer Steven gardını indirir ve sarhoş olur, Kane'in ele geçirdiği Mezcal solucanını yutar ve Kane daha sonra ona geçici olarak sahip olur. Ele geçirilen Steven, kendisini sevdiğini haykıran Diane'e tecavüz etmeye çalışır ve Kane'in hakimiyetini zayıflatır Steven daha sonra Kane'in sahip olduğu solucanı kusar ve bu durum devasa, dokunaçlı bir dehşete dönüşür. Bu formda Kane, Steven'a tavandan saldırır, ancak Steven onu uzaklaştırmak için duman ruhunu kullanır. Canavar, aile kaçmadan önce başka bir saldırı başlatır Freeling'ler, Canavar'la kendi topraklarında, Diğer Tarafta yüzleşmeye karar verir.

Freeling'ler Cuesta Verde'ye döner ve Tangina ve Taylor'la birlikte eski evlerinin altındaki mağaraya girerler. Burada Kane, Diane ve Carol Anne'i Diğer Tarafa çeker Steven ve Robbie, Taylor'ın başlattığı yangının içinden onların peşinden atlarlar Yön duygusu olmayan, belirsizliğin olduğu bir yer gibi görünen Diğer Tarafta, Steven, Diane, Robbie ve Carol Anne birleşir, ancak canavarca bir dönüşüme uğrayan Kane, Carol Anne'i yakalar ve onun yaşam gücünü tüketmeye başlar. Taylor, Steven'ın eline büyülü bir Yerli mızrak verdikten ve o, onunla Kane'i bıçaklayarak canavarı yendikten sonra kurtarılır Carol Anne neredeyse öbür dünyaya geçer ama Jess'in ruhu ortaya çıkar ve onu aileye geri verir. Freeling'ler daha sonra sağ salim geri döner ve Taylor ve Tangina'ya teşekkür eder.

Steven daha sonra aile arabasını daha önce ona olan sevgisini ifade ettikten sonra Taylor'a verir ve Taylor, Tangina ile birlikte uzaklaşır. Freeling'ler artık eve gidecekleri bir araç olmadığını anlayınca Taylor'ın peşine düşer.

Yapım[değiştir | kaynağı değiştir]

Çekimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Arizona'daki Canyon de Chelly Ulusal Anıtı filmin açılış sekansında görünüyor

Poltergeist II'nin ana çekimleri Mayıs 1985'te[2] Los Angeles'ta başladı.[3] Orijinal üretim programı 64 güne yayıldı.[3] Altadena, California'daki özel bir konut, Büyükanne Jess'in Phoenix'teki evi olarak hizmet verirken, Encino'daki arazi evleri, Cuesta Verde mahallesinin vekili olarak hizmet etti.[3] Hopi dikilitaşını da içeren Will Sampson'ın yer aldığı açılış çöl sahneleri, Chinle, Arizona'daki Canyon de Chelly Ulusal Anıtı'nda çekildi.[3]

Ayrıntılı efektler gerektiren iç sahneler için, Altadena konutunun kopyaları, Culver City, Kaliforniya'daki MGM Stüdyolarının 30. Aşamasında inşa edildi.[3] Stüdyonun 27. Aşaması, Craig T. Nelson ve Will Sampson'ın karakterlerinin ziyaret ettiği çöl ter kulübesinin yanı sıra filmin finalinin gerçekleştiği mağarayı inşa etmek için kullanıldı.[3] Çekimler sırasında yorum yapan JoBeth Williams şunları söyledi: "İlk film kadar fiziksel olmadı. Çok fazla çamur ve yapışkan maddemiz yok; daha çok psikolojik terör var, ancak kesinlikle çok fazla etkileri olacak"[4]

Post prodüksiyon[değiştir | kaynağı değiştir]

Aktör Julian Beck'in ölümünden sonra, post prodüksiyon sırasında bazı repliklerini tekrarlaması için seslendirme sanatçısı Corey Burton getirildi.[5]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "POLTERGEIST II – THE OTHER SIDE (15)". British Board of Film Classification. 2 Temmuz 1986. 30 Temmuz 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Mayıs 2015. 
  2. ^ "HR Giger Museum – Biography". HR Giger Museum. 18 Temmuz 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Mayıs 2015. 
  3. ^ a b c d e f "Poltergeist II: The Other Side". AFI Catalog of Feature Films. Los Angeles, California: American Film Institute. 7 Ocak 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  4. ^ Beck, Marilyn (20 Temmuz 1985). "'Poltergeist' family faces new scares". San Francisco Examiner. San Francisco, California. s. 13 – Newspapers.com vasıtasıyla. 
  5. ^ Mackie, Drew (20 Mayıs 2015). "20 Things You Might Not Know About the Original Poltergeist Trilogy". People. Time Inc. 21 Mayıs 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Mayıs 2015. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]