Porto Alegre

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Porto Alegre
O Município do Porto Alegre
Porto Alegre Belediyesi
Porto Alegre görüntüleri montajı
Porto Alegre bayrağı
Bayrak
Porto Alegre mührü
Mühür
Slogan:
Sadık ve Cesur Porto Alegre Şehri
Porto Alegre'nin Rio Grande do Sol eyaletinde konumu
Porto Alegre'nin Rio Grande do Sol eyaletinde konumu
Brezilya üzerinde Porto Alegre
Porto Alegre
Porto Alegre
Ülke Brezilya Brezilya
Eyalet Bandeira do Rio Grande do Sul.svg Rio Grande do Sul
Meso-bölge Porto Alegre metropoliten Bölgesi
Mikro-bölge Porte Alegre mikrobölgesi
Kurulma 26 Mart 1772
İdare
 • Belediye Başkanı José Fortunati (PDT (Demokratik Isci Partisi))
Yüzölçümü
 • Kara
496,827 km² (191.825 mil²)
Rakım 10 m (30 ft)
Nüfus
 (2010)[1]
 • Toplam 1.509.939
 • Yoğunluk 2.844/km² (7.360/mil²)
 • Metropol
4.405.769
Zaman dilimi UTC-03.00 (UTC-03.00)
 • Yaz (YSU) UTC-02.00 (UTC-02.00)
Posta kodu
90000-000
Alan kodu (+55) 51

Porto Alegre, Brezilya'nin 26 eyaletinden biri olan Rio Grande do Sul'un başkenti ve en büyük nüfuslu şehridir. Portekizce ismi "Mesut Liman" anlamına gelir. Porto Alegre Brezilya eyaletleri arşında başkent olan şehirlerin en güneyinde bulunanıdır. Porto Alegre şehrinin sınırları içinde alanı 496.827 km² olup 2010 nüfus sayımına nazaran Porto Alegre şehrinin sınırları içindeki nüfus 1,509,939 kişidir ve böylece bu şehir Brezilya içinde 10. sırada gelmektedir. Şehir ve sınırları dışında bulunup şehre bağlı olan varoşları ile birlikte Porto Alegro Metropoliten Bölgesi nüfusu 2010 itibarıyla 4,405,760 kişiye ulaşmaktadır.[2]

Porto Alegre Brezilya'nın en önemli olan kültürel, politik ve ekonomik merkezlerinden biridir.

Porto Alegre 1742 yılında Azor Adaları üzerinden gelen Portekizli sömürgeciler tarafından kurulmuştur. 19. yüzyıl sonlarında şehir Avrupalı, özellikle Alman, İtalyan ve Polonyalı göçmenlerin yerleşmeleri ile Brezilya'nın önemli şehirleri arasına girdi. Günümüzde bu şehirdeki nüfusun çok büyük bir oranı Brezilya'ya yerleşen beyaz ırktan Avrupalı asıllılardan gelmişlerdir.

Şehir Rio Guaiba (Guaiba Gölü)'nun doğu sahillerinde kuruludur. Bu gol beş değişik akarsuyu birleşme mevkiidir. Bu birleşen akarsular gayet büyük bir tatlısu sahil golü "Lagoa des Patos (Ördekler Sahil Gölü)"'nu oluşturmaktadır. Bu sahil golü o kadar çok derindir ki günümüzde en büyük gemiler bile hiç problemsiz bu sahil golüne girebilmektedirler. Bu beş akarsunun birleşme mevkii günümüzde Port Alegro ismi ile Brezilya'nın en başta gelen sınai ve ticari merkezi haline gelmiştir.

Porto Alegro ekonomis gayet geniş alanlarda tarımsal ve sanayi malları üretmekte ve bunları ulusal ve uluslaarası piyasalarda satmaktadır. Porto Alegro limanı yerel tarımsal ürünlerin nakledilmesinde gayet önemli bir rol oynamaktadır. Şehrin etrafında bulunan kırsal arazilerde küçük çiftçiler tarafından büyük miktarlarda erik, ve şeftali gibi meyveler; pirinç ve kasava yetiştirilmektedir. Bunlar Porto Alegro limanı vasıtası ile tüm Brezilya sahillerine nakledilebilmektedir. Şehir sanayileri arasında dericilik ve ayakkabı yapımı önemli sanayiler olmaktadır. Bu sanayi alanında özellikle metropolitan Porto Alegro'nun bir parçası olan Novo Hamburgo Brezilya ekonomisine önemli katkılar yapmaktadır.

Porto Alegre'nin "Guaiba Gölü" kıyılarında gayet uzun bir sahili bulunmaltadır.. Bu sahiller ve yakınlarında 50 tane irili ufaklı tepe bulunmaktadır. Gayet büyük bir su alanı olan gölde şehre bakan ve birbiri içine girmiş birçok ada bulunmaktadır ve bu adalarda gayet nadir bulunan ve gayet yaygın ve değişken vahşi hayvanlar ve bitkiler ihtiva eden çevresel sistem yaratılmıştır. Bu bölge Rio Grande do Sol eyaletinde bulunan Atlantik tipi yerli bitkilerin %28ini içinde bulundurmakta ve 9,266 türde bitki ihtiva etmektedir,.[3] Bu bitkılaer arasında "Atlantik Sahili Oranları"'ndan kalan birçok ağaç bulunmaktadır. Şehir böldgessiende ki tepelerde ve adalarda gayet çok değişik tur bitkiler yaygın olarak bulunamaktdır. Porto Alegro şehri ve metropoliten bölgesinde doğal çevre çok sayıda ağaçlıklı parklar, meydanlar ve sıra sıra ağaçlı sokaklar ihtiva etmektedir.

Son yıllarda Porte Alegre yerel ve yörel idaresi çok sayıda kamu devlet sektörünün parçası olmayan sosyal amaçlı organizasyonların gelişmesine sahne olmuştur. Sehir Dünya Sosyal Forumu adlı uluslararası tıplantıya misafirlik etmiştir. Şehrin yerel idaresi dünyada ilk defa "halkın katıldığı yıllık bütçe hazırlama" girişiminin uygulaması ile isim yapmıştır.

Şehirde futbol önemli spordur. 1950 FIFA Dünya Kupası maçları bu şehirde de oynanmıştır. Şehir 2014 FIFA Dünya Kupası maçlarının bazılarına da misafirlik yapmaya hazırlanmaktadır.

Kardeş şehirler[değiştir | kaynağı değiştir]

Porto Alegre şehrinin şu şehirlerle resmi kardeş şehir baġlantısı bulunmaktadır:[4]

Resimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Porto Alegre'de İpanema Plajı panoraması

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ ftp://ftp.ibge.gov.br/Estimativas_de_Populacao/Estimativas_2010/estimativa_2010_dou.pdf[ölü/kırık bağlantı]
  2. ^ "Location of Porto Alegre". İguide.travel. Erişim tarihi: 21 Ekim 2010. 
  3. ^ "Vegetation ın the city". Scielo.br. 6 Ocak 1990. doi:10.1590/S0103-84782001000500020. 14 Mayıs 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Ekim 2010. 
  4. ^ "Mayor's International Council Sister Cities Program". Porto Alegre, RS. 20 Ocak 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Ağustos 2008. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]