Aracaju

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Aracaju
O Município de Aracaju
Aracaju Belediyesi
Aracaju bayrağı
Bayrak
Aracaju arması
Arma
Takma ad:
"Papağanlar için Mahun Cevizi Ağacı (Cajueiro dos Papagaios)"
Slogan:
"Herkesin Şehri (Cidade de Todos)"
Aracaju'nun Sergipe eyaletinde konumu
Aracaju'nun Sergipe eyaletinde konumu
Brezilya üzerinde Aracaju
Aracaju
Aracaju
ÜlkeBrezilya Brezilya
BölgeKuzeydoğu Brezilya
Eyalet Sergipe
Kurulma1592
Eyalet başehri olma17 Mart 1855
İdare
 • Belediye BaşkanıJoão Alves Filho (DEM (Democratas))
Yüzölçümü
 • Toplam181.857 km²
Rakım4 m
Nüfus
 (2012)[1]
 • Toplam587,701
 • Yoğunluk3200/km²
Zaman dilimiUTC-03.00 (BSZ)
 • Yaz (YSU)UTC-02.00 (BYSZ)
Posta kodu
49000-000
Alan kodu(+55) 79

Aracaju, (Şablon:İPA-pt) Brezilya'nın Kuzeydoğu Bölgesi'nde bulunan Sergipe eyaletinin başkenti ve eyaletin en büyük şehri. Şehir Salvador (Bahia)'un 350 km kuzeyindedir ve Atlas Okyanusu kıyısındadır. Nüfusu, 2012 nüfus tahminlerine göre 570,937 kişi olup Sergipe eyaletinin nüfusunun %33'ünü oluşturmaktadır. Aracaju'da insanlar tarafından bozulmamış birçok plaj bulunmaktadır. Bunlar arasında Santa Luzia Adası plajları ve şehirsel alan içinde bulunan Atalaia plajı sayılabilir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Portekizlilerin günümüzdeki Sergıpe eyaleti içinde ilk karaya çıkmaları Aracaju'nun günümüzdeki mevkiinde olmuştur. Fakat o zaman bir il olan bu eyalet arazisinde kurulan ilk şehir São Cristóvão olup bu yerleşke 1590'da şehir olarak kabul edilmiştir ve 1823-1828 döneminde SErgıpe ilinin merkez kentliğini yapmıştır. Fakat 19. yüzyıl ortalarında özel olarak amaca uygun liman ve idari merkez kurulması gereği anlaşılmış ve Aracaju'nun tasarlanması ve yapılan şehir planına göre inşa edilmesi çok sürmemiştir.

Aracaju şehri 1855'te özel olarak il başkenti olarak tasarlanıp kurulan Brezilya şehirlerinden birincisi olarak; Sergipe ilinin ve 1869'dan sonra Sergıpe eyaletinin başkenti olmuştur. Aracaju Brezilya'da modern görünüşü ve modern yaşam tarzı ile gayet iyi bilinmektedir. Bu şehrin planına uygun olarak şehrin sahil kenarında bulunan mahalleleri özel olarak iyi yaşama için kurulmuş olup lüks ikamet binaları, bankalar, oteller, gece kulüpleri ve lokantalar gibi şehirsel hizmetler yanında yüksek sınıf oyun sahaları, meydanlar, futbol sahaları, voleybol ve basketbol gibi rekreasyon alanları ihtiva ederler.

Aracaju'da yıl içinde kutlanan birkaç festival ve Karnaval öncesi eğlenceler ile Brezilya'da ün kazanmıştır. Eyaletin ekonomisi önceleri şeker kamışı tarımı, işlemesi ve şeker üretimi ile gelişmiş ise de sonra da şehir civarında bulunan petrol ve daha yakın dönemde şehir gelişmesi plaj tatili turizmi dolayısıyla olmuştur. Şehir yakınlarında nispeten kısa bir otobüs gezisi isteyen tarihsel konumlarını kaybetmemiş olan koloniyal kasabalar olan "Laranjeiras" ve "São Cristóvão"'a ziyaretler şehrin turistik görülecek yerlerin başında gelmektedir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Aracaju'da iklim sıcak ve ıslaktır. Ortalama yıllık ısı 26 °C ve ortalama yıllık yağış 1590 mm. olarak gözlemlenmiştir. Yağmur mevsimi Mart-Ağustos ayları dönemindedir.

Şehirde en sıcak aylar Ocak, Şubat ve Mart olup bu aylarda ortalama ısı 27°; aylık maksimum ısılarının ortalaması 31 °C ve aylık en düşük ısıların ortalaması 25 °C. olmaktadır. Şehirde en soğuk aylar Temmuz ve Ağustos olup ortalama ısı 28 °C, günlük maksimum ısıların ortalaması 27 °C ve günlük minimum ısılar geceleri olup bunların ortalaması 22 °C'dir. Görülmektedir ki kışları nispeten soğukça ve yazları ısı sıcak geçmektedir. Maksimum gözlemlenen ısı 40 °C ve minimum gözlemlenen ısı 2008 kışında 17.5 °C olmuştur.

Aracaju tropik ormanlar içinde bulunmakta ve bu nedenle yükssek yağış çekmektedir. En ıslak aylar Mart ve Ağustos'dur. Buna neden bu aylarda güney ve güneydoğu nispeten düşük ısılı olması dolayısıyla ortaya güçlü rüzgarların ortaya çıkmasıdır. Mart ve Ağustos aylarında ortalama aylık yağış miktarları aylık ortalaması 200 mm olur. Bu iki ay arasında bulunan aylarda yağış yaklaşık 241 mm olur. Kuru olan dönem Eylül-Şubat dönemidir ve bu dönemde aylık yağış ortalaması yaklaşık 60 mm ile 75 mm arasındadır. En kuru ay ortalama yağışın 48 mm olduğu Kasım ayıdır

Bu kadar yüksek yağış olması yağan yağmurun toprak içinde bulunan bitkilere besin olan mineralleri eritip birlikte toprağın derinlerine indirmesi dolayısıyla bitkisel ürünler için toprak çoraktır.

Resimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]