São Bernardo do Campo

Vikipedi, özgür ansiklopedi
São Bernardo do Campo
Município de São Bernardo do Campo
São Bernardo do Campo Belediyesi
São Bernardo do Campo'dan görüntü
São Bernardo do Campo bayrağı
Bayrak
São Bernardo do Campo arması
Arma
Takma ad:
"Otomobil Başkenti"
Sloganlar:
"Paulistalar yurdu (Pavlistarvm Terra Mater)"
São Bernardo do Campo'nun São Paulo eyaletinde konumu
São Bernardo do Campo'nun São Paulo eyaletinde konumu
Brezilya üzerinde São Bernardo do Campo
São Bernardo do Campo
São Bernardo do Campo
ÜlkeBrezilya Brezilya
BölgeGüneydoğu Brezilya
Eyalet São Paulo
Kurulma8 Nisan 1553
KurucuJoão Ramalho
İdare
 • Belediye BaşkanıLuiz Marinho (PT) (PT (İşçiler Partisi))
Yüzölçümü
 • Toplam407.1 km²
Rakım762 m
En yüksek nokta986,5 m (32.365 ft)
En alçak nokta60 m (190 ft)
Nüfus
 (2010)
 • Toplam765,203
 • Yoğunluk1919.40/km²
Zaman dilimiUTC-03.00 (BSZ)
 • Yaz (YSU)UTC-02.00 (BYSZ)
Posta kodu
09700-000
Alan kodu(+55) 11

São Bernardo do Campo, Brezilya'nın Güneydoğu Bölgesi'nde São Paulo eyaletinin güneyinde yer alan bir belediye. Metropoliten São Paulo ve São Paulo mikrobölgesinin güneyini oluşturmaktadır. Birinci Haçlı Seferi'ne önayak olan ve Sistersiyen tarikatının kurucusu olan keşiş Aziz Bernard anısına adlandırılmıştır. Günümüzde bu şehir (A = Santo André, B = São Bernardo do Campo, C = São Caetano do Sul) ABC bölgesi olarak adlandırılan bölgenin çekirdek yerleşkesidir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Şehir 1553'de Portekizli João Ramalho tarafından Vila de Santo André da Borda do Campo de Piratininga adı ile kuruldu. Brezilya tarihçilerine göre deniz sahillerinden uzakta olarak kurulan ilk beyaz ırk yerleşkesiydi. Fakat kuruluştan çok geçmeden bu yerleşkeye düşman olan yerli Amerikalı kabileler hücumlarından daha iyi korunmak için mevki değiştirildi. Pek kısa zaman sonra bu yerleşke yine orijinal mevkiine nakledildi ve "São Bernardo" ismini aldı. 1812'de bir kilisesi bulunan bir köy statüsü aldı. Büyüyen yerleşkeye 1890'da belediye statüsü verildi. 1938'de bu belediye "Santo Andre" bölgesi ile birleştirilerek belediye statüsünü kaybetti. Ama bir grup girişimci, Wallace Cochrane Simonsen başkanlığında São Bernardo'nun tekrar belediye statüsü kazanması için kampanya açtılar ve 1945'te bu kampanya başarılı olarak São Bernardo do Campo yeniden belediye statüsü kazandı. Bu yeniden doğan belediyenin ilk belediye başkanı Wallace Cochrane Simonsen oldu.[1]

São Bernardo do Campo, Santo André, São Caetano do Sul ve Diadema yerleşkelerinin bulunduğu mevki Portekiz istilasından sonra Bendiktin kesişlerine verilmiş ve onlar tarafından Afrika'dan getirilmiş köleler tarafından işlenilen büyük bir tarım arazisi idi. 19. yüzyılın ikinci yarısında Avrupa'dan gelen göçmenler, özellikle İtalyan'lar, gelip bu arazilere "colonias (sömürgeci)" olarak São Bernardo do Campo kırsal alanain yerleştiler ve küçük kulübelerden oluşan bir kırsal yerleşke kurdular. 20. yüzyıl başında Japonya'dan göçmenler gelip bu kırsal yerleşke civarında "Cooperativa" adı verilen semte yerleşmişlerdir.

2960'li yıllarda São Bernardo do Campo'da sanayi, özellikle metal işleme sanayileri, gelişti. Bu dönemde Brezilya'da geliştirilen otomotiv endüstrisi ve yan sanayileri önce São Bernardo do Campo'da geliştirildi. Bu nedenle şehir takma adı olan "Otomobil Şehri" olarak anılmaya başlandı. 20. yüzyılın son dönemlerinde bu otomotiv sanayileri üretim birimleri şehirden ayrılıp Brezilya'nın diğer bölgelerine nakil olmaya başlandı ama şehrin tarihinde otomotiv sanayii yine de gayet büyük önem taşımaktadır. Şehirde gayet hızla gelişip büyüyen diğer bir sanayi dalı da mobilyacılık oldu. Mobilyacılık sanayisi İtalya'dan gelen göçmenler tarafından kurulup geliştirildi. Bu ilk sanayi sektörlerinin kurulup geliştirilmeleri São Bernardo do Campo'nun günümüzde "Yüksek Teknolojili Sanayiler" alanında Brezilya'da öncü üretim merkezi olmasına yol açmıştır.

1960'li yıllarda şehirde sanayileşmenin gelişmesi sırasında şehir Brezilya'nın Kuzeydoğu Bölgesi'nden çok sayıda işçi göçmen çekti. Bunlar arasında en tanınmışı ailesi tarafından çocukken bu şehre getirilen ve bu şehirde büyüyen Luiz İnácio Lula da Silva olmuştur. "Lula de Silva" 1970'li yıllarda metal işçileri sendikası lideri olarak ve ülkeyi bir askeri komplo ile ele geçirdikten sonra idare etmeye koyulan bir askeri klike karşı olarak mücadele etmekle tanındı. Şubat 1980'de İşçi Partisi'ni (Partido Trabalhadores, PT) kurdu. 1 Ocak 2003 – 1 Ocak 2011 Lula de Silva Brezilya Cumhurbaşkanlığı görevi yaptı.

1950'li ve 1960'li yıllarda şehir Brezilya'da sinema ve televizyon filmleri yapımlamasına büyük katkıda bulundu. Özellikle şehirde kurulmuş bulunan "Vera Kruz Stüdyosu" gayet çok sayıda film yapımladı ve çok sayıda aktörün ülke içinde ün kazanmasına yol açtı.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Şehir nispeten yüksek rakımlı engebeli bir arazide, Atlantik Platosu Deniz-Sahili Tarafı Dağları arazilerinde kurulmuştur. Alanı 407.1 kilometre karedir. Bu alan içinde deniz seviyesi üzerindeki ortalama rakımı 762 m. olmakla beraber, belediye sınırları içinde rakım, Rio Passareúva ile Piloes nehirleri kavşağında olan 60m ile Montanhãö semtinde bulunan Bonilha tepesinin doruğunda olan 986.5 metre arasında değişir.

São Bernardo do Campo'nun iklimi (Koppen sınıflandırmasına göre) "nemli subtropikal iklim"dir. Yıl içinde günlük maksimum ısıların ortalaması 24.0 °C; günlük minimum ısıların ortalaması 14.8 °C ve tüm günlük ortalamalar ortalaması 19.09 °C olur. Güney yarım kürede yaz mevsimi olan Ocak-Şubat'ta normal olarak birkaç gün büyük fırtınalar olmakta ve bu fırtına sırasında günlük yağış 110mm'ye erişmektedir. Kış mevsiminde bu şehirde ısı benzer "nemli subtropikal iklim"li şehirlerden daha aşağılara düşmekte ve bazı günler 8 °C'ye kadar inmektedir. Ama kış sonunda ısı yine artmakta ve 23 °C ile 27 °C'ye yükselmektedir.

Demografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Nüfusu 2015 Nüfus Sayımı itibarıyla 409.51 km²'de yaşayan 816,925 kişidir.[2]

Kardeş şehirler[değiştir | kaynağı değiştir]

Resimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Timeline of the Mayors of São Bernardo do Campo". City Hall of São Bernardo dö Campo (Portekizce). 17 Aralık 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Aralık 2013. 
  2. ^ "Instituto Brasileiro de Geografia e Estatística". 20 Ekim 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Ekim 2019. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]